شروع سفر ظریف به سه کشور اروپایی؛ فنلاند مقصد اول

به گزارش مجله عکسفا، وزیر امور خارجه ایران به منظور سفر به سه کشور اروپایی و در اولین مقصد این سفر راهی هلسینکی پایتخت فنلاند شد.

شروع سفر ظریف به سه کشور اروپایی؛ فنلاند مقصد اول

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرنگاران به فنلاند، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور انجام سفر به سه کشور اروپایی (فنلاند، سوئد و نروژ) دقایقی پیش تهران را به مقصد هلسینکی پایتخت فنلاند ترک کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران قرار است در این سفر با مقامات فنلاند ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه ای و بین المللی را مورد بحث و گفتگو قرار دهد.

وزیر امور خارجه ایران در هفته اخیر (یکشنبه 20 مرداد ماه) سفری به قطر داشت و با امیر و وزیر خارجه قطر دیدار و گفت وگو کرد. رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران دیروز شنبه 26 مرداد ماه نیز به کویت رفت و امروز با ولی عهد و وزیر خارجه این کشور دیدار و گفت وگو کرد.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران پیش از این در گفت وگویی با اشاره به سفرهای قریب الوقوع ظریف به منطقه و اروپا گفته بود که ظریف به چند کشور حوزه خلیج فارس در فواصلی سفر خواهد داشت و مجددا مواضع جمهوری اسلامی ایران را در مورد همکاری های منطقه ای و لزوم همگرایی کشورهای منطقه برای تأمین امنیت این منطقه حساس به ویژه خلیج فارس و تنگه هرمز بیان خواهد نمود.(اینجا بخوانید)

وزارت خارجه فنلاند پنجشنبه 24 مرداد ماه در بیانیه ای گفت که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در تاریخ 19 آگوست (28 مردادماه) برای دیدار با سائولی نینیستو رئیس جمهور و ویل اسکیناری وزیر همکاری توسعه و تجارت خارجی و همچنین پکا هاویستو وزیر امور خارجه، به فنلاند سفر می نماید.

وزیر خارجه فنلاند درباره دیدار با رئیس دستگاه دیپلماسی ایران گفت: من مشتاق گفت وگو با وزیر خارجه ایران هستم. تنش ها در خلیج فارس بر تمامی دنیا تأثیرگذار است. اهمیت حفظ گفت وگو در این اوضاع و شرایط لازم است.

به گزارش فارس، ظریف در ادامه این سفر به سوئد و نروژ هم خواهد رفت.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دهم خرداد ماه 1395 نیز در رأس یک هیأت مالی 60 نفره و به منظور انجام اولین سفر دوره ایش به قاره اروپا پس از اجرای برجام و در دومین مقصد این سفر بعد از ورشو به هلسینکی پایتخت فنلاند وارد شد و ضمن گفت وگو با مقامات فنلاندی، ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه تهران - هلسینکی را آنالیز کرد.

ارکی تیومیویا وزیر خارجه فنلاند نهم شهریور ماه 1393 و بعد از توافق ژنو در تهران با ظریف دیدار و در نشست خبری مشترک شرکت کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 مهر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 259

به "شروع سفر ظریف به سه کشور اروپایی؛ فنلاند مقصد اول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع سفر ظریف به سه کشور اروپایی؛ فنلاند مقصد اول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید