امکان حذف ایران از بازار نفت غیرممکن است

به گزارش مجله عکسفا، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) حذف نفت ایران از بازار را غیرممکن دانست و گفت: اوپک تصمیم های گروهی می گیرد و تک روی نداریم.

امکان حذف ایران از بازار نفت غیرممکن است

به گزارش وزارت نفت، محمد سانوسی بارکیندو پنجشنبه، 12 اردیبهشت ماه در حاشیه بازدید خود از بیست وچهارمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، درباره تهدیدهایی که به تازگی درباره عرضه نفت ایران مطرح شده است، گفت: در مورد مسئله ایران در سطح وزارت و دبیرخانه اوپک گفت وگوهایی داریم تا راهکارهای ممکن را آنالیز کنیم.

وی با اشاره به اینکه ایران در سال های گذشته نیز با چالش هایی از این دست روبه رو بوده است و مطمئنم بر این مسائل فائق می آید، توضیح داد: ما در 60 سال تأسیس اوپک تاکنون با چالش های زیادی روبه رو بوده ایم، اما همواره آنچه به ما یاری نموده، اتحاد میان کشورها بوده و اگر این اتحاد را حفظ کنیم باز هم بر مسائل غلبه می کنیم.

بارکیندو در پاسخ به این پرسش که دو عضو اوپک ادعای جایگزینی نفت ایران را نموده اند، موضع این سازمان چیست؟ گفت: اوپک تصمیم های گروهی می گیرد و تک روی نداریم، سیاست اوپک بر این است تا با مشورت با کارشناسان دبیرخانه همه اعضا در کنار هم و بر اساس خرد جمعی تصمیم بگیرند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا از نظر فنی امکان حذف نفت ایران از بازار وجود دارد یا نه؟ گفت: لازم به تکرار نیست، امکان حذف ایران از بازار نفت غیرممکن است.

به گفته دبیرکل اوپک، همه داده ها و آمارهای منابع ثانویه در ماه ژوئن آنالیز و سپس در این باره تصمیم گیری می گردد. در اوپک فقط نفع کشور خاصی در نظر گرفته نمی گردد، به طور کلی ما منافع کل گروه را در نظر می گیریم تا افزون بر تأمین منافع تک تک اعضای عضو، عرضه نفت هم تأمین گردد.

بارکیندو یادآور شد: پیش تر هم گفته ام که هر کدام از اعضای اوپک می توانند برنامه ها و تصمیم های خودشان را داشته باشند، اما وقتی در گردهمایی هستیم، کشورها به عنوان یک فرد نیستند و هر کدام عضوی از یک گروه هستند و ما منافع گروه و مصرف کنندگان را در نظر می گیریم.

وی توضیح داد: البته باید متوجه عواقب تصمیم های خود باشیم، در عین حال در اوپک باید به تأمین عملیات عرضه فکر کنیم، زیرا نفت منبع انرژی است و تصمیم های ما هم باید بر اساس همین شرایط باشد.

بارکیندو با اشاره به اینکه وزیر نفت توانمند ایران در اوپک سابقه زیادی دارد و از تجربه و خرد بالایی برخوردار است و همه اعضا به حرف ایشان گوش می دهند، توضیح داد: در عین حال چالش ایران تنها برای این کشور نیست و روی کل اوپک تأثیر می گذارد و اتفاق هایی که در ایران، ونزوئلا یا لیبی رخ می دهد روی کل بازار و صنعت نفت تأثیر دارد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره حفظ سقف عرضه اوپک و رفتار نوپک در مقابل اوپک هم گفت: برنامه ما از سال 2017 خیلی خوب پیش رفته و کسی آن را تغییر نداده است. درباره لایحه نوپک هم تاکنون اقدامی در سطح کنگره آمریکا صورت گرفته که فعلاً نمی دانیم به نتیجه می رسد یا خیر، اما آنچه برای ما مهم و نگران کننده است، این است که ما تفرقه داشته باشیم و کشورها پس از 60 سال از هم جدا شوند.

دبیرکل اوپک گفت: اوپک تنها یک سازمان نیست، بلکه کل صنعت نفت جهان را تحت تأثیر قرار داده است، به طور میانگین روزانه 100 میلیون بشکه نفت در جهان مصرف می گردد و اوپک نقش زیادی در تأمین احتیاج بازارهای جهانی و ثبات آن دارد و همواره توانسته ظرفیت خود را متناسب با احتیاج بازار پیش ببرد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره بحث پایداری انرژی اظهار کرد: این موضوع نه تنها در سطح اوپک، بلکه در گفت وگوهای بین اعضای غیر عضو اوپک مورد بحث و گفت وگوست. ما همچنان حامی تصمیم هایی هستیم که در توافق تغییرات اقلمی پاریس اتخاذ شده است، می خواهیم با تغییرات آب وهوایی مبارزه کنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 122

به "امکان حذف ایران از بازار نفت غیرممکن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان حذف ایران از بازار نفت غیرممکن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید