امکان نظارت بر تک تک تسهیلات اعطایی بانک ها به مشتریان

به گزارش مجله عکسفا، با راه اندازی سامانه متمرکز الکترونیکی اطلاعات تسهیلات و تعهدات، موسوم به سمات، امکان نظارت بر تک تک تسهیلات اعطایی بانک ها به مشتریان برای بانک مرکزی قابل رصد و نظارت خواهد بود.

امکان نظارت بر تک تک تسهیلات اعطایی بانک ها به مشتریان

به گزارش گروه مالی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی در آیین رونمایی از سامانه سمات با بیان اینکه این سامانه ماحصل سالها کوشش همکاران بخش فناوری های نوین، اعتبارات و اداره اطلاعات بانکی بانک مرکزی است، اظهارداشت: این سامانه نقش حیاتی در فعالیت های اصلی نظام بانکی و به صورت ویژه اعطای تسهیلات دارد.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: یکی از مسائل اصلی شبکه بانکی که منشأ بسیاری از فسادها و تخطی ها در گذشته نیز بوده است، نحوه تسهیلات دهی بانک هاست اما خوشبختانه با پیاده سازی این سامانه می توان به افزایش نظارت بر تسهیلات دهی بانک ها امید داشت.

وی با بیان اینکه شبکه بانکی بنا به مسئولیت خود تسهیلات بسیاری را روزانه به بخش های مختلف اقتصاد اعطا می نماید، گفت: در این زمینه ضرورت داشت کنترل، نظارت و اعتبارسنجی لازم نیز بر نحوه تسهیلات دهی بانک ها مدنظر قرار گیرد که سامانه سمات این امر را محقق می نماید و به همین دلیل اهمیت بسزایی دارد، چراکه اطلاعات موثری را درخصوص نحوه تسهیلات دهی بانک ها فراهم می نماید و در همان حال قدرت سیاست گذاری بانک مرکزی را افزایش می دهد.

همتی با بیان اینکه در حال حاضر امکان اعطای تسهیلات بدون صدور کد رهگیری در سامانه سمات وجود ندارد، یادآور شد: بنابراین این سامانه به افزایش قدرت نظارتی بانک مرکزی نیز یاری می نماید و بانک ها می توانند بر تضامین، وثایق، ضمانت نمایندگان نظارت لازم را به عمل آورند و سابقه مشتریان را نیز کنترل نمایند.

رئیس کل بانک مرکزی یکی دیگر از مزایای سامانه سمات را جلوگیری از انباشت معوقات بانکی خواند و گفت: طی چند سال اخیر تسهیلات زیان باری که موجب انباشت معوقات گردد، وجود نداشته است و آنچه به عنوان معوقات کلان مطرح می گردد مربوط به سالیان گذشته است؛ اما اکنون و با وجود سامانه سمات با ضریب اطمینان بالایی، شاهد کنترل و نظارت بر تسهیلات دهی بانکها و نیز افزایش قدرت سیاست گذاری بانک مرکزی خواهیم بود.

همتی خواهان بهره گیری هرچه بیشتر و دقیق بانک مرکزی و شبکه بانکی از سامانه سمات شد و گفت: لازم است حوزه نظارت بانک مرکزی و همکاران شبکه بانکی با بهره گیری از این سامانه، به برقراری نظام تسهیلات دهی شفاف و براساس اعتبارسنجی صحیح یاری نمایند و در این راستا کوشش گردد تسهیلات به طور دقیق به بخش های مختلف مالی مانند فراوری، خدمات و غیره اعطا گردد.

وی در انتها افزود: ضروی است به طور منظم، به واسطه سامانه سمات نظارت لازم بر نحوه تسهیلات دهی شبکه بانکی به عمل آید تا از انحراف های احتمالی در تسهیلات نظام بانکی جلوگیری گردد و در صورت وقوع انحراف در تسهیلات می توان این نکات را به شبکه بانکی متذکر شد.

لازم به ذکر است سامانه سمات به عنوان بانک جامع اطلاعات تسهیلات و تعهدات بانکی در سراسر کشور، مرجع اصلی اطلاعات تسهیلات و همچنین تعهدات بانکی شامل ضمانت نامه ها و اعتبارات اسنادی تلقی می گردد.

مزیت سامانه جدید سمات پردازش سریع و تکمیل نواقص سامانه قبلی، ارسال و بروزرسانی برخط اطلاعات مشتریان در راستای تجمیع و یکپارچگی اطلاعات تسهیلات گیرندگان شبکه بانکی و همچنین بهبود روش تسهیلات دهی، اعتبارسنجی صحیح مشتریان بانک ها و بهبود و پیشگیری از مطالبات غیرجاری بانکی است.

سامانه سمات به عنوان بانک اطلاعات جامع تسهیلات و تعهدات، اطلاعات مربوطه را جمع آوری و بین شبکه بانکی به اشتراک می گذارد، بر این اساس استعلام از سامانه مذکور برای تمامی شعب سراسر کشور برقرار شده است. از این رو بانک ها موظفند قبل ارائه تسهیلات و تعهدات، شرایط اعتباری مشتریان را در سامانه سمات استعلام نمایند و در صورتی که مشتری براساس مقررات مربوطه بدحساب شناخته گردد، مجاز به ارائه تسهیلات و تعهدات به ایشان نیستند.

یادآور می گردد، آنالیز اعطای تسهیلات و دسته چک در شعب بانک ها، اعتبار سنجی، آنالیز مالی و اعتباری و نظارتی از جمله کارکردهای این سامانه است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 تیر 1400 بروزرسانی: 8 تیر 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1648

به "امکان نظارت بر تک تک تسهیلات اعطایی بانک ها به مشتریان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان نظارت بر تک تک تسهیلات اعطایی بانک ها به مشتریان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید