بیانیه سازمان انرژی اتمی در پاسخ به بیانیه سه کشور اروپایی

به گزارش مجله عکسفا، سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به بیانیه اخیر سه کشور اروپایی علیه اقدامات هسته ای اخیر ایران، طی بیانیه ای نکاتی را در رابطه با این اقدامات متذکر شد.

بیانیه سازمان انرژی اتمی در پاسخ به بیانیه سه کشور اروپایی

با ما سفر کنید و با تور لحظه آخری اروپا 1400 از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران روز شنبه بیانیه ای در پاسخ به بیانیه اخیر سه کشور اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) علیه اقدامات هسته ای اخیر کشورمان صادر کرد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

در این بیانیه آمده است:

موضوع کارخانه فراوری اورانیوم فلزی مندرج در ماده 4 قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت ایران که مجلس محترم شورای اسلامی سازمان انرژی اتمی را نسبت به آن موظف کرده است و موضوع فراوری سوخت پیشرفته (سیلیساید) برای استفاده در راکتور تحقیقاتی تهران دو موضوع کاملاً متفاوت است.

این سازمان هنوز اطلاعات پرسشنامه طراحی کارخانه اورانیوم فلزی موضوع ماده 4 قانون بین المللی انرژی اتمی را به آژانس ارائه نکرده است که البته پس از انجام تمهیدات لازم و در زمان مقتضی و مهلت مشخص شده در قانون این اقدام انجام خواهد شد.

برنامه فراوری سوخت پیشرفته (سیلیساید) همانطوریکه در گزارش اخیر آژانس نیز آمده است نخستین بار بیش از دوسال پیش به آژانس ارائه شده است و در طول این مدت نیز در چند مرحله اطلاعات تکمیلی و نهایتاً اطلاعات پرسشنامه طراحی (DIQ) به آژانس ارسال شده است. در ضمنً یادآوری می کند که در اوایل دهه 80 طی گزارشی که در آن موقع به آژانس ارائه شد تحقیق و توسعه در رابطه با فراوری اوارنیوم فلزی برای مصارف صلح آمیز و متعارف در حد مقدماتی و به میزان اندک با موفقیّت صورت گرفته بود.

شرح اینکه در فرآیند فراوری سوخت پیشرفته (سیلیساید) اوارنیوم فلزی یک محصول میانی است که در فرآیند فراوری بدون توقف در این مرحله، بلافاصله سوخت پیشرفته (سیلیساید) فراوری می شود.

امید است آژانس بین المللی انرژی اتمی با پرهیز از ذکر جزئیات غیرضرور در گزارشات خود از بروز زمینه های سوء تفاهم جلوگیری نماید.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1394

به "بیانیه سازمان انرژی اتمی در پاسخ به بیانیه سه کشور اروپایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه سازمان انرژی اتمی در پاسخ به بیانیه سه کشور اروپایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید