بیانیه وزارت خارجه ایران در رد ادعا های اخیر دبیرخانه سازمان ملل

به گزارش مجله عکسفا، وزارت خارجه ایران در بیانیه ای به دبیرخانه سازمان ملل توصیه کرد در سناریوی از پیش طراحی شده آمریکا برای جلوگیری از لغو محدودیت های تسلیحاتی ایران حرکت نکرده و با تهیه گزارش هایی که هیچ محمل قانونی ندارند به این فرایند خطرناک یاری نکند.

بیانیه وزارت خارجه ایران در رد ادعا های اخیر دبیرخانه سازمان ملل

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (آدینه) در رد ادعا های اخیر دبیرخانه سازمان ملل متحد بیانیه ای به توضیح زیر صادر کرد.

جمهوری اسلامی ایران ضمن رد ادعا های دبیرخانه سازمان ملل متحد که به نظر می رسد تحت فشار های سیاسی رژیم های آمریکا و عربستان انجام شده، مراتب نگرانی عمیق خود را در قبال استفاده ابزاری از دبیرخانه سازمان ملل متحد برای اهداف سیاسی ابراز می دارد.

در حالی که دبیرخانه بر اساس تفسیر غیرمعمول از قطعنامه 2231 تا به امروز از گزارش موارد متعدد نقض برجام توسط آمریکا و کشور های اروپایی خودداری نموده و حتی با خروج آمریکا از برجام که نقض آشکار قطعنامه 2231 است در نهایت تسامح و ابهام برخورد نموده است؛ اما در موضوعی که دبیرخانه طبق ترتیبات مرتبط با اجرای قطعنامه 2231 اساسا اختیاری در آن ندارد ورود نموده و اقدام به تهیه گزارش به اصطلاح تخصصی می نماید. جالب تر آن که گزارش دبیرخانه همزمان با اقدام آمریکا در ارائه پیش نویس قطعنامه خطرناکی برای تمدید غیرقانونی محدودیت های تسلیحاتی علیه ایران منتشر می گردد و مفاد آن دو هفته قبل از انتشار توسط آمریکا مورد استناد قرار گرفته و این شائبه را تقویت می نماید که این گزارش به سفارش آمریکا و برای بهره برداری توسط آن کشور در شورای امنیت علیه ایران تهیه شده است.

متهم سازی دولت ها با فرآیند های خودساخته و ضوابط خودسرانه بدعت خطرناکی است که مورد تایید جامعه بین المللی نیست. این چنین فرآیند های سفارشی شدیدا به اعتبار سازمان ملل متحد لطمه وارد خواهد ساخت. تهیه گزارش با انگیزه های سیاسی، تغییردهنده حقایق نبوده و بر همگان روشن است که شرایط امروز منطقه نتیجه مستقیم سیاست های غلط آمریکا و رژیم کودک کش عربستان است. چگونه است که هیچ توجهی به فروش سلاح های مرگبار به عربستان که استفاده از آن ها علیه مردم بی دفاع یمن بر همگان، چون روز روشن است، نمی گردد، اما تیم های تحقیقاتی برای جستجو در زباله های عربستان اعزام می شوند تا مگر مدرکی برای ادعا های بی پایه آمریکا ساخته گردد؟ بی تردید، چنین گزارش هایی نه تنها به صلح و امنیت در منطقه و اجرای قطعنامه های شورای امنیت یاریی نخواهد کرد، بلکه اعتبار و آبروی سازمان ملل متحد را نیز یکسره نابود می نماید.

جمهوری اسلامی ایران قویا به دبیرخانه سازمان ملل متحد توصیه می نماید در سناریوی از پیش طراحی شده آمریکا برای جلوگیری از لغو محدودیت های تسلیحاتی ایران حرکت ننموده و با تهیه گزارش هایی که هیچ محمل قانونی ندارند به این فرایند خطرناک یاری نکند. آمریکا خود بزرگترین ناقض قطعنامه 2231 شورای امنیت است و هیچ کس نمی تواند دامان آن کشور را از نقض گسترده قوانین بین المللی مبرا سازد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1028

به "بیانیه وزارت خارجه ایران در رد ادعا های اخیر دبیرخانه سازمان ملل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه وزارت خارجه ایران در رد ادعا های اخیر دبیرخانه سازمان ملل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید