تسهیل در فرآیند برگشت ارز حاصل از صادرات در گروی تک نرخی کردن ارز است

به گزارش مجله عکسفا، با تصمیم ویژه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که در جلسه فوق العاده این ستاد در شامگاه ششم آبان ماه اتخاذ شد، تهاتر ارزی صادرکنندگان و واردکنندگان مجاز اعلام شده است. به این ترتیب واردکنندگان می توانند علاوه بر استفاده از سامانه نیما، ارز مورد نیاز خود را از محل ارز صادرکنندگان به شکل تهاتر به نحو گسترده تأمین کنند. همچنین واردات از محل ارز متقاضی که توسط وارد کننده یا اشخاص دیگر، تأمین می شود با ثبت سفارش نزد وزارت صنعت، معدن و تجارت امکان پذیر خواهد بود.

تسهیل در فرآیند برگشت ارز حاصل از صادرات در گروی تک نرخی کردن ارز است

طبق گفته رئیس سازمان توسعه تجارت، ساده سازی در ورود مواد اولیه و نهادینه ها برای چرخه تولید از برنامه های این مصوبه است.

گفتنی است، تصمیمی که در جلسه فوق العاده ستاد هماهنگی اقتصادی دولت درباره تهاتر ارزی صادرکنندگان و واردکنندگان اتخاذ شد، در پی مصوبه اخیر شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی بود که به تصمیم گیران پیشنهاد شده بود

در همین زمینه،سیدرضی حاجی آقا میری عضو هیات کنندگان اتاق ایران تاکید می کند که احیای واردات در مقابل صادرات رویه جدیدی نیست و صادرکنندگان و واردکنندگان تا قبل از ممنوعیت آن توسط بانک مرکزی، به این شیوه عمل می کردند.

عضو کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران می گوید: در شرایط تاریخی بی سابقه ای قرار داریم که لازم است هم دولت و هم بخش خصوصی با گذشت، این بحران را سپری کنند تا درآینده شاهد مسائل فعلی برای تجارت نباشیم.

او به انتقاد از نحوه نگاه بانک مرکزی و دولت به بخش خصوصی واقعی می پردازد و بر این باور است که بخش خصوصی واقعی در شرایط فعلی به فکر کسب سود نبوده و نیست؛ بلکه همواره تلاش این بوده تا آنچه در ایجاد تولید و صادرات به همت این بخش با تحمل زمان و هزینه بسیار اجرا شده از بین نرود و آسیب نبیند و فعالیت های اقتصادی تداوم داشته باشد. متاسفانه این تصویر از سوی دولت که بخش خصوصی صرفاً به کسب سود می اندیشد نگاهی نادرست، غیر واقعی و در نتیجه ظلم به بخش خصوصی معتبر و با سابقه است که در همه جا با عنوان افسران جبهه جنگ اقتصادی توصیف می شوند. بخش خصوصی از سال های گذشته حسن نیت خود را نشان داده است و اگر هم پیشنهادی از سوی آن به دولت داده شده و می شود، هدف اصلاح امور است تا با همراهی و پشتیبانی دولت در نهایت آرامش بتواند صادرات را تداوم بخشد و ارز حاصل از آن به چرخه اقتصاد به داخل کشور برشود.

حاجی آقا میری با اشاره به بخشنامه دولت مبنی بر تهاتر واردات در مقابل صادرات، خاطرنشان می کند که این فرآیند رویه ای معمول در صادرات بوده که مدت ها ادامه داشت تا اینکه پیرو بخشنامه های مکرر و بعضاً متضادی که بانک مرکزی صادر و برای برگشت ارز حاصل از صادرات محدودیت های جدیدی اعمال کرد، جلوی این رویه گرفته شد. حال که صادرات با کاهش همراه و نتایج منفی حاصل از آن تصمیم نمایان شده، بانک مرکزی مجدداً تصمیم گرفته تا واردات در مقابل صادرات را احیا کند.

او همچنین با اشاره به اینکه هنوز بسته جدید ارزی اجرا نشده است و باید منتظر بود تا رویکرد وزارت صنعت در این خصوص مشخص شود، می گوید: همانطور که بخش خصوصی بارها گفته اگر نظراتش پذیرفته و اعمال شود، این بخش می تواند با تجهیزات کافی در میدان جنگ اقتصادی حضور داشته باشد. اما زمانی که اسلحه و تجهیزات کافی را نداشته باشد،چطور می توانیم انتظار نقش آفرینی از صادرکنندگان غیر نفتی در بخش خصوصی واقعی داشته باشیم. تمامی پیشنهادات لازم برای بهبود صادرات و تجارت هم به دولت ارایه شده، اما متاسفانه دولت یا به این پیشنهادها توجهی ندارد یا با تعویق آنها را به اجرا در می آورد.

عضو هیات کنندگان اتاق ایران همچنین تاکید می کند که بهبود صادرات در شرایط فعلی در گروی یک برنامه ریزی بلندمدت است، او می گوید: پیکره صادرات تا اندازه ای آسیب دیده که بعید می دانم این آسیب ها به زودی ترمیم شود. به خصوص اینکه در شرایط فعلی صادرکنندگان قدرت پیش بینی و برنامه ریزی را از دست داده اند و اصلا معلوم نیست فردا چه تصمیم و بخشنامه ای در انتظار آنهاست.

حاجی آقا میری تاکید می کند تا زمانی که ارز تک نرخی نشود، مسائل ارزی و صادرات به منوال فعلی باقی خواهد ماند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1262

به "تسهیل در فرآیند برگشت ارز حاصل از صادرات در گروی تک نرخی کردن ارز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تسهیل در فرآیند برگشت ارز حاصل از صادرات در گروی تک نرخی کردن ارز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید