تعویض و نوسازی پوشش های حفاظتی درگاه های کاخ بارعام و نقش برجسته انسان بال دار پاسارگاد

به گزارش مجله عکسفا، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس، افشین ابراهیمی مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد امروز 14 تیرماه 1399 اظهار کرد :با گذشت چهار سال از مسقف سازی درگاه های شش گانه کاخ بارعام و نقش برجسته انسان بالدار در مجموعه میراث جهانی پاسارگاد با استفاده از نوع خاصی از برزنت، این پوشش ها به مرور زمان عملا عملکرد حفاظتی خود را از دست داده، با به نمایش گذاشتن چهره نامناسبی از اثر، آشفتگی زیادی در محل به وجود آورده بودند.

تعویض و نوسازی پوشش های حفاظتی درگاه های کاخ بارعام و نقش برجسته انسان بال دار پاسارگاد

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

او اضافه نمود: به همین منظور در راستای سامان دهی و مناسب سازی عناصر مبلمانی مجموعه، نسبت به برچیدن این پوشش ها و جایگزین کردن آنها با ورق های پلی کربنات اقدام شد و همزمان با این جابه جایی، تغییراتی نیز در ابعاد و ارتفاع پوشش ها صورت گرفت تا کمترین خدشه به چهره معماری و سیمای تاریخی اثر وارد گردد، مقاومت در برابر عبور امواج یو وی و تامین شرایط بهینه محیطی (نور، دما، سایه) از ویژگی های شاخص این نمونه از پوشش ها است.

ابراهیمی اضافه نمود: در خصوص نقش برجسته انسان بالدار البته مقرر است در آینده ای نزدیک و با همکاری گروه ایتالیایی، پوشش حفاظتی پلی کربناتی به پنل های خورشیدی تجهیز و از برق تولیدی برای نورپردازی اثر و کاخ دروازه استفاده گردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 19 تیر 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 970

به "تعویض و نوسازی پوشش های حفاظتی درگاه های کاخ بارعام و نقش برجسته انسان بال دار پاسارگاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعویض و نوسازی پوشش های حفاظتی درگاه های کاخ بارعام و نقش برجسته انسان بال دار پاسارگاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید