حفظ حریم خصوصی مهمتر است یا مهار ویروس کرونا؟

به گزارش مجله عکسفا، این روز ها بسیاری از کشور ها در تلاشند به واسطه داده های مکانی به کنترل ویروس کرونا بپردازند، اما پرسش این است که چنین اقداماتی تا چه حد می تواند حریم خصوصی کاربران را تهدید کند و آیا این تهدید ها در نهایت به نفع جامعه خواهد بود یا به ضرر آن.

حفظ حریم خصوصی مهمتر است یا مهار ویروس کرونا؟

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، در اروپا، مقامات، پزشکان و مهندسان در حال آنالیز این موضوع هستند که چگونه تلفن های هوشمند می توانند در جنگ علیه گسترش کروناویروس یاری نمایند.

یکی از جذابیت های شاخص استفاده مقامات بهداشتی از قابلیت مکانی را می توان استفاده از تلفن های هوشمند برای تشخیص این موضوع دانست که شخص مبتلا به COVID-19 باچه کسانی در تماس بوده است. اما آیا می توان این کار را بدون نظارت سرزده و دسترسی به دستگاه های کاربران انجام داد؟

شرکت ها می توانند با جدا کردن شناسه های شخصی، داده های مکانی دریافت شده از تلفن هوشمند شما را به شکل ناشناس دریافت نمایند. اطلاعات مکانی شما قبلاً توسط اپراتور های تلفن همراه برای تهیه اطلاعات مربوط به ترافیک برای تهیه کردن برنامه ها و مواردی مشابه استفاده می شده است، بنابراین این نخستین باری نیست که اطلاعات مکانی کاربران مورد استفاده قرار می گیرند. اپراتور های تلفن همراه قبلاً چنین داده هایی را در فرانسه و آلمان در اختیار محققان بهداشت قرار داده اند.

گوگل نیز اطلاعات زیادی را از سرویس های بی شمار خود جمع آوری می نماید. داده های ناشناس برای به دست آوردن داده های عملی مانند افرادی که یک شخص آلوده با آن ها ارتباط برقرار نموده است بسیار مهم محسوب می شوند. سنگاپور روشی را با استفاده از بلوتوث مرسوم کرد. این ویژگی بلوتوث است که برنامه سنگاپوری TraceTogether از آن بهره می برد.

فردی که برنامه را بارگیری نموده و بلوتوث خود را فعال نموده است، آغاز به ثبت کد همه افرادی که برنامه را در تلفن های خود دارند و در محدوده آن قرار دارند خواهد نمود. آلمان به دنبال راه اندازی سیستم مشابه است. برنامه TraceTogether کد ها را با شماره تلفن مالکان مطابقت می دهد و سپس به آن ها پیغام می دهد که با کسی که COVID-19 را تشخیص داده است در تماس بوده است. موضوع آنالیز داده های افراد چندان مهم نیست تا زمانی که این داده ها برای همواره محفوظ بمانند و استفاده از آن ها ادامه دار نباشد.

منبع: انتخاب
انتشار: 6 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 880

به "حفظ حریم خصوصی مهمتر است یا مهار ویروس کرونا؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حفظ حریم خصوصی مهمتر است یا مهار ویروس کرونا؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید