ساختمان تاریخی ملک زاده به زودی تخریب می گردد

به گزارش مجله عکسفا، معاون شهرسازی منطقه 11 با تاکید بر اینکه تخریب بنای خانه تاریخی ملک زاده علیرغم کوششهای شهرداری منطقه با اصرار مالک آن انجام گرفته است، از کوشش برای حفظ سردر این عمارت اطلاع داد.

ساختمان تاریخی ملک زاده به زودی تخریب می گردد

جهت دریافت خدمات آلاچیق در باغ با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

مهر: خانه تاریخی مهدی ملک زاده پزشک و مورخ ایرانی (فرزند ملک المتکلمین) و نویسنده کتاب تاریخ انقلاب مشروطیت با حکم وزارت میراث فرهنگی نوسازی و تنها نمای بیرونی آن باقی خواهد ماند. این در حالی است که در نخستین مکاتباتی که مالک با میراث انجام داده است عنوان شده که خانه مهدی ملک زاده دارای ارزش تاریخی و فرهنگی بوده و باید از آن محافظت گردد.

خانه تاریخی مهدی ملک زاده پس از فوت ایشان در سال 1334 به شخصی به نام خانم سمیعی فروخته شده و در سال های گذشته مالک امروز خانه را از خانم سمیعی خریده و مالک در سال 1382 از شهرداری درخواست صدور مجوز تخریب و نوسازی کرد که با توجه به طرح تفضیلی و قرار دریافت ملک در محدوده حفاظت از آثار باستانی، تخریب آن منوط به مجوز میراث شد.

نتوانستیم مالک را متقاعد به حفظ بنا کنیم

محمد شهرآبادی معاون شهرسازی منطقه 11 با اشاره به اینکه شهرداری هم راغب به صدور این مجوز نبوده است، گفت: ساختمان های میراثی، هویت شاخص برای شهر و کشور به شمار می فرایند با این وجود ما نتوانستیم مالک را متقاعد به حفظ و مرمت بنا کنیم.

وی ادامه داد: از آنجایی که مالک تقاضای تخریب بنا را داشت و تصمیم گیرنده این مساله میراث فرهنگی بود، پفراینده به میراث فرهنگی منتقل شد و این سازمان هم با حفظ سردر بیرونی اجازه تخریب بنای داخلی و ساخت بنای جدید را صادر کرد.

معاون شهرسازی منطقه 11 گفت: پفراینده این ملک را استعلام نموده ایم و نقشه مورد تقاضای مالک با توجه به اینکه میراث فرهنگی ناظر آن است، کمیته نمای شهرداری تهران به این موضوع وارد نشده است و جهت آنالیز به کمیته میراث فرهنگی فرستاده شد.

نظارت سازمان زیباسازی برای حفظ سردر هنگام تخریب

وی اضافه نمود: با توجه به موافقت نهایی میراث برای تخریب ملک تنها نگرانی ما آسیب نرسیدن به سردر این خانه تاریخی بود و به همین دلیل سازمان زیباسازی برای نظارت بر نحوه تخریب ورود پیدا کرد.

شهرآبادی گفت: مجوز تخریب این بنا نهایتاً در سال 98 صادر شده است و پیش از آن هیچ گونه تخریبی صورت نگرفت.

در حال در حال حاضر 25 بنا ثبتی و واجد ارزش در منطقه 11 وجود دارد که تنها خانه امیر بهادر (نرسیده به پل امیر بهادر در ضلع جنوب میدان منیریه)، مقبره شیخ هادی (خیابان امام خمینی -خیابان شیخ هادی - نرسیده به جمهوری) و حریم اطراف دانشگاه تهران دارای حریم قانونی است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 860

به "ساختمان تاریخی ملک زاده به زودی تخریب می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساختمان تاریخی ملک زاده به زودی تخریب می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید