خبرنگاران اظهارات یکجانبه مقام سازمان ملل متحد درباره یمن

به گزارش مجله عکسفا، نیویورک- خبرنگاران- نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن بدون اشاره به 6 سال تجاوز ائتلاف سعودی به بخش وسیعی از یمن، تداوم مقاومت انصارالله در بازپس گیری شهر مآرب را خطرناک دانست.

خبرنگاران اظهارات یکجانبه مقام سازمان ملل متحد درباره یمن

به گزارش خبرنگاران، مارتین گریفیث روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع یمن برگزار گردید، افزود: امروز اینجا نیستم تا بگویم که طرف ها به یک توافق نزدیک می شوند.

وی ادامه داد: من گزارش دارم که تنش نظامی در مآرب توسط انصارالله افزایش یافته است، محدودیت ها در واردات کالا به وسیله حدیده، تشدید کمبود سوخت، محدودیت آزادی حرکت و غیبت فرایند سیاسی وجود دارد.

نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن افزود: نمی توانم تأکید مجدد کافی بر آنچه در مآرب در معرض خطر است قرار دهم. حمله انصارالله باعث از دست دادن حیرت انگیز زندگی ، از جمله بچه ها شده است و آوارگان داخلی با ترس از جان خود به زندگی ادامه می دهند و دائماً کوشش های صلح را مختل نموده است

گریفیث اظهار کرد: بار دیگر درخواست خود از انصارالله را تکرار کرد تا بلافاصله حمله خود به مآرب را متوقف کند و هشدار داد که هرچه حمله مارب ادامه یابد، خطرات برای ثبات و انسجام اجتماعی یمن بیشتر می گردد که ممکن است منجر به انتقال درگیری به مناطق دیگر در یمن گردد .

وی تاکید نمود: ادامه حمله به مآرب توجیه ناپذیر است. گزینه هایی روی میز وجود دارد که امکان حل مسالمت آمیز و با دوام مسائل اساسی را با برطرف محدودیت های جریان کالاهای تجاری و سوخت به وسیله حدیده و افتتاح مجدد فرودگاه صنعا فراهم می نماید.

نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن اظهار کرد: فتح نظامی به طور قاطع جنگ را سرانجام نمی دهد. این فقط چرخه های بعدی خشونت و ناآرامی را فرامی خواند. یمن بدون مشارکت فراگیر نمی تواند به طور موثر اداره گردد. راه خاتمه دادن به درگیری به وسیله یک توافق سیاسی شامل مذاکره فراگیر است.

گریفیث ادعا کرد: من از مارس 2020 با طرفین برای جایگزینی روشن چرخه های خشونت و رنج حاد مردم تعامل داشتم، من چندین دور مذاکره را با هر یک از طرف ها انجام داده ام. شرایط توافق مورد بازنگری بسیاری قرار گرفته است.

وی تاکید نمود: همه پیشنهادها می توانستند به یک آتش بس سراسری، باز کردن فرودگاه بین المللی صنعا به روی ترافیک تجاری، جریان بی وقفه سوخت و کالاهای دیگر به یمن به وسیله بندرهای حدیده و از سرگیری فرایند سیاسی منجر شوند.

نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن توضیح داد: پشتیبانی بین المللی و حرکت منطقه ای قوی وجود دارد. اختلافات بین طرفین حل شدنی است. اگر رهبران اصلی سیاسی تصمیم درستی برای خاتمه دادن به جنگ بگیرند، می توان به توافق رسید.

گریفیث اظهار داشت: هنوز فرصت برای طرف ها وجود دارد اما زمان مهم است. آنچه اکنون روی میز است ممکن است بعداً در دسترس نباشد. توقف مذاکرات به نفع کسی نیست.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 تیر 1400 بروزرسانی: 4 تیر 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1641

به "خبرنگاران اظهارات یکجانبه مقام سازمان ملل متحد درباره یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اظهارات یکجانبه مقام سازمان ملل متحد درباره یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید