داعش حالش در عراق و سوریه خوب است

به گزارش مجله عکسفا، تعدادی از مسؤولان رسمی و کارشناسان تاکید دارند گروه تروریستی داعش در واقع هرگز شکست نخورده و بازگشت آن با همین عنوان یا یک نام دیگر مساله ای است که زمان آن را معین می نماید.

داعش حالش در عراق و سوریه خوب است

بر خلاف دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که گفت گروه افراطی داعش شکست خورده، گزارش های متعددی که از سوی مراکز تحقیقاتی و نیز از طرف سازمان ملل و حتی پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) منتشر شده اند، حاکی از این هستند که داعش شاید از منطقه ای که بر آن کنترل داشت، محروم شده اما همچنان فعال است و هزاران نیرو، میلیون ها دلار بودجه و نیز یک شبکه تبلیغاتی دارد که همچنان فعال است.

مرکز تحلیل صوفان در گزارشی تاکید نمود، داعش همچنان در قید حیات بوده و حالش در عراق و سوریه خوب است.

در ادامه این گزارش آمده است، نمی توان درباره بازگشت داعش به عراق و سوریه صحبت کرد زیرا داعش و نیروهایش هرگز این کشورها را ترک نکردند.

در گزارش یاد شده آمده است، نیروهای داعش با عقب نشینی و در ادامه از دست دادن مناطق تحت کنترل خود در سوریه پراکنده شده و با استفاد از مدیریت بد مناطق آزاد شده و عقب نشینی جزئی نیروهای آمریکایی و نیز اختلافات میان دشمنانشان، در خفا فعالیت می نمایند.

در گزارشی که اخیرا منتشر شد، بازرس کل وزارت دفاع آمریکا خاطرنشان کرد، داعش گرچه مناطق تحت کنترل خود را از دست داده اما بازگشته و قدرت خود را برای شروع حملاتی در عراق و ازسرگیری فعالیت هایش در سوریه طی فصل جاری تقویت کرد.

در ادامه گزارش پنتاگون آمده است، داعش در زمینه ازسرگیری عملیات های خود در دو کشور عراق و سوریه پیروز عمل کرد، به ویژه که نیروهای بومی آنجا نمی توانند برای مدت زمان طولانی در حالت آماده باش بمانند و حفاظت از مناطق تحت کنترل خود را تضمین نمایند.

در گزارشی که به اواسط ژوئیه گذشته بازمی شود، شورای امنیت نیز تاکید نمود، داعش به وضعیت جدید عادت نموده و در کوشش است شرایط را برای ازسرگیری فعالیت های خود در پایگاه های سابقش در سوریه و عراق فراهم کند.

کارشناسان سازمان ملل نیز در گزارش خود تاکید نمودند: این عملیات پیشرفت بیشتری در عراق دارد به شکلی که ابوبکر بغدادی، رهبر این گروه تروریستی و بیشتر فرماندهان آن در عراق اقامت دارند.

آنها افزودند: مناطقی در عراق و سوریه وجود دارند که مسؤولان به شکل خوبی بر آنها کنترل ندارند و گروهک های داعش در آنجا رفت و آمد دارند.

گروهک های داعش موجود در این مناطق اکنون به عملیات های ترور، انفجارها، ایجاد کمین ها و نیز اخذ اقتصادیات روی آورده اند.

همچنین این گروه تروریستی در تابستان جاری جهت ضربه زدن به مسؤولان محلی در این مناطق، تضعیف آنها و نیز انعکاس ناتوانی آنها در بازسازی مناطق ویران شده در درگیری ها، محصولات کشاورزی را در سوریه آتش می زدند.

مرکز تحلیل رَند نیز هفته گذشته گزارشی با عنوان بازمی شود و توسعه می یابد را با تغییر شعار معروف داعش یعنی باقی می ماند و گسترش می یابد منتشر کرد.

کارشناسان این مرکز پس از آنالیز وضعیت اقتصادی داعش پس از کسب قدرت و نیز فرصت های موجود برای این گروه تروریستی اظهار کردند: داعش همچنان بیش از 400 میلیون دلار به شکل های مختلف در سوریه و عراق و حتی کشورهای مجاور آن را در اختیار دارد.

در ادامه این گزارش آمده است، در صورتی که داعش تصمیم به بازگشت بگیرد که ما باور داریم این امر رخ خواهد داد، این گروه تروریستی شیوه های خوبی را در پیش خواهد گرفت که از جمله آنها می توان به صرف بودجه روی پروژه هایی که می توانند درآمدهای ثابتی را برایش ایجاد نمایند، اشاره نمود.

همچنین در گزارش یاد شده آمده است، گمان شد داعش شکست خورده است درحالی که همچنان با اقدامات مجرمانه خود همانند آدم ربایی ها، سرقت ها و قاچاق برای تامین درآمد داخلی قادر است بودجه مورد احتیاج خود را تامین کند.

در ویدیویی که داعش روز یکشنبه منتشر کرد و در دومین ویدیوی این گروه تروریستی پس از شکست نظامی در مارس گذشته داعش تهدید کرد، عملیات های خود علیه ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا و نیز عملیات هایش علیه نمودها را افزایش خواهد داد. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 20 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 195

به "داعش حالش در عراق و سوریه خوب است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داعش حالش در عراق و سوریه خوب است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید