در گزارش خبرنگاران بخوانید؛ یک کیلو بخر، نصفش را ببر!

به گزارش مجله عکسفا، این روزها برخی وانتی های میوه فروش با در نظرگرفتن ترفندهایی برای سود بیشتر موجب گله مندی شهروندان شده اند.

در گزارش خبرنگاران بخوانید؛ یک کیلو بخر، نصفش را ببر!

به گزارش خبرنگار ، چه ساکن شهر های بزرگ باشید یا کوچک وانتی های کنار خیابان را در شهر خود دیده اید؛ هر جا که رفت و آمدی باشد یا مرکز خرید مهمی نزدیک باشد کافیست کمی چشم بگردانید آن ها را خواهید دید.

وانتی هایی که حتی اگر یک متر جا پیدا کنند وانتشان را پارک کرده جنسشان را می فروشند. شاید از آن ها میوه هم خریده باشید، چون قیمت هایشان از قیمت های مغازه کمتر است.

اگر خانه شما بر خیابان باشد ممکن است نام میوه فروش های وانتی یاد آور صدایی باشد که دائما محصولش را پشت بلندگو تبلیغ می کند و قیمتش را جار می زند تا شاید ساکنان داخل کوچه هم صدایش را بشنوند و از او جنس بخرند.

او دیگر کاری ندارد که ممکن است این صدای بلند علاوه بر جذب مشتری مزاحم دیگر ساکنین محل باشد. البته که تعدادشان کم هم نیست.

اگر چهارراه جای پر رفت و آمدی باشد بعضی از آن ها، آن قسمت از خیابان را به نوعی سرقفلی محل کسب خود می دانند و برای خود حق آب و گل قائل اند و افراد دیگر را از کاسبی در آن محل منع می کنند.

نیمه اردیبهشت 98 بود و نوبر میوه های تابستان. قیمت گوجه سبز در مغازه ها چیزی حدود 20 الی 40 هزار تومان بود. از کنار یکی از این وانتی ها که می گذشتیم یک وانت پر از گوجه سبز کنار جاده خودنمایی می کرد.

گوجه سبز ها متوسط بودند و بالای وانت که معمولا دست مشتری ها کمتربه آن جا می رسد، گوجه سبز های درشت تر دیده می شد. بالای گوجه سبز ها یک پلاکارد حدود یک متر در یک متر زده شده بود. روی آن کلمه کیلو بزرگ نوشته شده بود و در کنار آن 10 هزار تومان از آن بزرگتر.

ماشین را جلوتر در کناری نگه داشتم و خوشحال به سمت وانت رفتم. یک اسکناس 10 هزار تومانی از کیفم بیرون آوردم و به فروشنده دادم و منتظر یک کیلو گوجه سبز شدم. اما فروشنده سنگ نیم کیلویی را روی ترازوی کفه ای اش گذاشت و نیم کیلو گوجه سبز کشید. با تعجب به او گفتم من اسکناس 10 هزار تومانی به شما دادم!

اوجواب داد: درست است دیگر بفرمایید نیم کیلو گوجه سبز. گفتم، اما شما قیمت یک کیلو گوجه سبز را 10 هزار تومان زده اید، اما او قبول نکرد و به پلاکارد اشاره کرد و گفت: ببینید نوشته نیم کیلو 10 هزار تومان. به پلاکارد که دقت کردم، دیدم در کنار صفر های 10 هزار تومان و کوچکتر از صفر ها کلمه نیم نوشته شده است. از نزدیک هم به سختی قابل خواندن بود چه رسد به فاصله دور آن هم در حال حرکت.

اما چه فایده پول را داده بودم و همچنین وقتم را گذاشته بودم و حوصله بحث با فروشنده را هم نداشتم. مهمتر از همه این ها شوق خوردن گوجه سبز باعث شد عطای آن نیم کیلوی دیگر را به لقایش ببخشم و با توجیه این که قیمتش همین است خود را راضی کرده و گوجه سبز ها را برداشته و بیایم.

این اتفاق تقریبا برای تمام مشتری ها پیش می آمد. از بین 8 مشتری که آنجا بودند فقط یک نفر با فهمیدن موضوع پولش را پس گرفت و رفت. شاید من می توانستم پولم را پس گرفته و بروم، اما کنار ماشین من ماشینی بود که از شیشه عقب آن پسر بچه ای سرش را از بیرون آورده بود و منتظر بود پدرش گوجه سبز برایش بخرد و بیاورد. آیا آن پدر هم می توانست به راحتی پولش را پس بگیرد و گوجه سبز نخریده بازشود؟

این کار شاید نامش کم فروشی نباشد، اما به نوعی با حیله مشتری ها را وادار به خرید جنس کمتر با قیمت بیشتر می کنند. با چند وانتی که در بلوار خاوران تهران بودند درباره این موضوع کوچک نوشتن کلمه نیم صحبت کردیم. از 7 وانتی که آنجا بودند 4 وانتی که اصلا پاسخ ندادند و سوال را نشنیده گرفتند و تعداد هم حتی برخورد دون شأن انجام داده و با ناسزا همراهیمان کردند؛ اما بالاخره یکی از وانتی ها با اصرار زیاد من حاضر شد چند جمله ای پاسخ دهد.

حسین شاگرد وانتی می گفت: ما باید ساعت 4 صبح به میدان تره بار مرکزی برویم تا میوه با قیمت خوب و جنس خوب گیرمان بیاید.

چون روزی یکبار خرید می کنیم پس هرچه بار آن روز را زودتر بفروشیم زودتر به خانه می رویم و علت این کار یعنی کوچک نوشتن کلمه نیم هم همین است.

شاید بتوان این کوچک نوشتن کلمه نیم را با کمی تخفیف بیشتر برای ترغیب مشتری جهت خرید جایگزین کرد تا با این کار کسب روزی حلال به معنای واقعی را اثبات کرد.

ضرب المثلی عامیانه هست که می گوید دستان کثیف نشانه پول تمیز (حلال) است؛ یعنی هرکس رنج و زحمت بیشتری برای کسب درآمد متحمل می شود روزی او حلال تر است و به قول قدیمی تر ها برکت بیشتری دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 7 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 146

به "در گزارش خبرنگاران بخوانید؛ یک کیلو بخر، نصفش را ببر!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در گزارش خبرنگاران بخوانید؛ یک کیلو بخر، نصفش را ببر!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید