رمان نویس مشهور کانادایی درگذشت

به گزارش مجله عکسفا به نقل از تورنتواستار، ریچارد ب.رایت نویسنده کانادایی که جوایز متعدد ادبی در کارنامه داشت از جهان رخت بست.

رمان نویس مشهور کانادایی درگذشت

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

کارگزار ادبی وی که خبر درگذشت این نویسنده مطرح کانادایی را گفت از وی به عنوان یک مرد دوست داشتنی ویک نویسنده واقعی یاد کرد و گفت کار کردن با این نویسنده یکی از نقاط اوج کار ادبی وی بود. این ناشر استعداد و دستاوردهای رایت در طول زندگی اش را تحسین کرد و صندلی او را در میان مردم کانادا ستود.

دیگر ناشر وی که انتشارات هارپر کالینز کانادا است و پنج عنوان از رمان های رایت را منتشر نموده نیز از او به عنوان یک نویسنده در سطح جهانی یاد کرد که به خوبی از پس تصویر چهره مردم معمولی و به ویژه زنان، در آثارش برمی آمد و با این آثار استاندارد جدیدی در آثار ادبی کانادایی ایجاد کرد.

رایت با خلق کتاب کلارا کالان که سال 2001 منتشر شد چهره دو خواهر در شهری کوچک را تصویر کرد که یکی معلم مدرسه وعاشق شعر ودیگری نورا که راهی نیویورک شده بود خواننده رادیویی شد. این کتاب که با موفقیت بزرگی روبه رو شد بیش از 200 هزار نسخه فروش کرد و هم جایزه گیلر و هم جایزه فرماندار کل کانادا را برد. جایزه تریلیوم از ایالت اونتاریا نیز موفقیت دیگری بود که نصیب این کتاب شد.

رایت ویراستاری و نشر کتاب را نیز در طول 30سال ادامه داده بود.

وی که سال 1937 در میدلند متولد شده بود ابتدا به نشر کتاب پرداخت و بعد خودش به نویسندگی روی آورد. وی نخستین رمانش را در دهه 1970 با عنوان مرد تعطیلات منتشر کرد.

این نویسنده چندی پیش در مصاحبه ای گفته بود : شغل من انتشار کتاب بود و بعدها بود که فهمیدم چقدر سخت است که بخواهی به عنوان رمان نویس زندگی بکنی، مخصوصا اگر بخواهی بر وجه ادبی تکیه داشته باشی.

رایت سال 1976 به عنوان مدرس به تدریس در کالج ریدلی به عنوان یکی از معتبرترین مدارس اونتاریو پرداخت و تا سال 2001 که بازنشسته شد به این کار ادامه داد. در این دهه ها او همچنان دغدغه نویسندگی را در ذهنش داشت و اغلب ساعت 4و نیم یا 5 صبح از خواب بیدار می شد تا بتواند پیش از آغاز کار روزانه به نوشتن بپردازد.

ناشر وی این تمرین مدام روزانه را یک عامل بزرگ موفقیت وی خواند و گفت با موفقیت نخستین کتابش او توانست از راه نویسندگی استقلال اقتصادی کسب کند و نشان داد که نویسندگی با کاری سخت و در طول عمر به نتیجه می رسد؛ نه 6 هفته پس از نوشتن یک کتاب.

با وجود موفقیت اولین رمانش، این نویسنده سال های زیادی را صرف کرد تا بتواند به نویسندگی ادامه بدهد وبا وجود استحکام کارهای اولیه اش فروش موفقی را کسب نکرد. در سال 1995 رمان دیگر او با عنوان سن اشتیاق نیز نامزد نهایی جایزه گیلر و فرماندار کل شده بود.

این نویسنده در مجموع 7 رمان منتشر کرد که اکتبر، آقای شکسپیر لعنتیوشب هنگام از جمله آنها بودند. او کتاب های دیگری نیز در کارنامه اش داشت.

او سال 2015 خاطراتش را با عنوان یک زندگی بدون کلمات منتشر کرد که با نقدهای بسیار خوبی روبه روشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 307

به "رمان نویس مشهور کانادایی درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمان نویس مشهور کانادایی درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید