رمزگشایی از ژست غیرعادی عربستان در تحریم کانادا

به گزارش مجله عکسفا، اقدام عربستان سعودی در اخراج سفیر کانادا و اعمال بعضی تحریم ها علیه این کشور بعد از انتقاد حقوق بشری اتاوا از ریاض تحیر بسیاری از ناظران را به همراه داشت.

رمزگشایی از ژست غیرعادی عربستان در تحریم کانادا

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، رژیم آل سعود روز دوشنبه به یک بیانیه دولت کانادا واکنشی غیرمنتظره نشان داد و ضمن اخراج سفیر این کشور در ریاض، تمامی سرمایه گذاری های خود در کانادا را به حالت تعلیق در می آورد.

این اقدام دولت عربستان در واکنش به توئیتی بود که دولت کانادا یک روز قبل تر منتشر نموده و خواهان آزادی فعالان حقوق مدنی بازداشت شده بود. حساب کاربری وزارت خارجه کانادا در این توئیت نوشته بود: کانادا، عمیقاً از بابت دستگیری های فعالان جامعه مدنی و فعالان حقوق بشر در عربستان سعودی، از جمله ثمر بدوی نگران است. ما از مسئولان سعودی می خواهیم فوراً آنها و تمامی دیگر فعالان حقوق بشری را آزاد نمایند.

تنها اندکی بعد از این توئیت عربستان واکنشی به آن نشان داد که تحیر بسیاری از ناظران را به همراه داشت. ریاض، سفیر کانادا را عنصر نامطلوب اعلام نموده و تحریم هایی مانند تعلیق تمامی سرمایه گذاری های دوجانبه، توقف پروازها به کانادا و دستور خروج 16000 دانشجوی سعودی از این کشور را صادر کرد.

در اینجا درباره اینکه سعودی ها چه فکری می نمایند، سئوالات معماگونه ای وجود دارند. مسئله هر چه که هست، چنانکه روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داده، سعودی ها قاعدتاً فکر نمی نمایند که از اقتصادشان به عنوان اهرم فشار علیه کانادا استفاده نمایند. ضمن آنکه این تحریم ها برای خود ریاض هم هزینه بر هستند.

یک دیپلمات به وال استریت ژورنال گفت: اخراج سفیر در واکنش به یک انتقاد درباره مسائل حقوق بشری، بدترین کاری است که می توان انجام داد.

انتظار نمی رود اقدام عربستان در توقف روابط تجاری با کانادا تأثیری بر اقتصاد کانادا داشته باشد. تجارت دوسویه میان دو کشور نسبتاً اندک است. طبق داده های ارائه شده توسط دولت کانادا، این رقم در سال 2017 حدود 4 میلیارد دلار کانادا (معادل 3.08 دلار آمریکا) بوده؛ جدیدترین آمارهای بانک جهانی هم نشان می دهند تنها 0.24 از صادرات کانادا در سال 2016 به عربستان صورت گرفته است.

اقدام ریاض می تواند باعث ایجاد حس نامطلوب در میان سرمایه گذاران خارجی که قصد ورود به عربستان دارند گردد. به ویژه آنکه، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان بعد از قبضه قدرت موفقیت چندانی در جذب سرمایه گذاری های خارجی نداشته است. وال استریت ژورنال در امسال گزارش داده بود میزان سرمایه گذاری های خارجی عربستان در امسال به پایین ترین رقم در 14 سال گذشته رسید.

در شرایطی که در حال حاضر تعیین است که محمد بن سلمان علی رغم محاصره قطر موفقیتی در وادار کردن این کشور به پیروی از سیاست هایش نداشت این پرسش پیش می آید که محمد بن سلمان در چه اندیشه ای است. در واقع، این سوالی است که دوشنبه شب ذهن عده زیادی از تحلیلگران مسائل خارجی را در توئیتر مشغول کرد.

ایما اشفورد، روزنامه نگار فارن پالیسی نوشته است: معلوم نیست هدف از این اقدام [عربستان] چیست. نمی توان به کانادا مثل قطر زور گفت.

توماس ژانو، تحلیلگر مسائل خاورمیانه هم با گذاشتن نسخه ای از بیانیه عربستان نوشته است: این احمقانه است. بن سلمان، با کانادا کامل مثل قطر رفتار می نماید.

دانیل درنزر، تحلیلگر روزنامه واشنگتن پست در یادداشتی در این روزنامه توضیحاتی برای رفتار عجیب و غریب عربستان آورده که در زیر آمده است.

اول، بخش زیادی از ماجرا به محمد بن سلمان مربوط می گردد. او بعد از قبضه قدرت در سال گذشته، نوعی اصلاحات محتاطانه و نمایشی اجرا نموده، و در همان حال، هر گونه جنبش اجتماعی که ورای کنترلش باشند را سرکوب نموده است.

حرکت اخیر که باز هم رهبری آن را محمد بن سلمان جوان و خام به عهده داشته، خط قرمز دیگری است که هدف آن تحریک ملی گرایان و نمایش سلطه سعودی است. اخراج سفیر کانادا هماهنگی زیادی با اقدامات ولیعهدی دارد که نخست وزیر لبنان را گروگان گرفت، 200 نفر از ثروتمندترین و منتفذترین شخصیت های سعودی را تا زمان بازگرداندن بخشی از ثروتشان به زندان انداخت و علیه قطر به سبب عدم پیروی از خط عربستان در سیاست های منطقه ای، طوفان دیپلماتیک به راه انداخت.

بنابراین، شاید در اینجا باز هم پای بن سلمان در میان است و او بار دیگر با اعلام تحریم هایی که قرار نیست راه به جایی ببرد میخواهد این را اعلام کند که کنترل امور را در دست دارد.

احتمال دیگر این است که هدف این تحریم ها بیش از آنکه متقاعد کردن کانادا باشد، مهار نقدها سایر کشورهای غربی است.

انگشت گذاشتن روی کانادا که متحد چندان مهمی برای عربستان سعودی نیست، روشی نسبتاً کم هزینه برای خط و نشان کشیدن برای غرب و ارسال این پیغام است که ما، انتقاد دیگران را بر نمی تابیم. این، همخوانی خوبی با خط مشی محمد بن سلمان دارد که برای به کنترل دریافت کل یک فرایند، اصلاحاتی نصفه و نیمه زیر نظر خودش را به نمایش می گذارد. شاید بعد از مجاز شدن رانندگی زنان در عربستان انتشار خبر دستگیری فعالان زن برای بعضی غیرطبیعی به نظر می آمد، اما در واقع، این تناقض ها هنگامی حل می شوند که در نظر بگیریم بن سلمان، با چنین سیاست هایی قصد ارسال این پیغام برای فعالان جامعه مدنی را دارد که من خودم دارم اصلاحات انجام می دهم، بنابراین، حواستان باشد که پایتان را از گلیمتان درازتر نکنید.

منبع: تسنیم
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 30 فروردین 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 261

به "رمزگشایی از ژست غیرعادی عربستان در تحریم کانادا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمزگشایی از ژست غیرعادی عربستان در تحریم کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید