زمان نمایشگاه گردشگری ایران تغییر کرد

به گزارش مجله عکسفا، زمان برپایی نمایشگاه بین المللی گردشگری ایران تغییر کرد. با آن که این نمایشگاه در تقویم سازمان جهانی جهانگردی ثبت شده اما تاریخ برگزاری آن پس از یک دهه جابه جا شد، آن هم در شرایطی که کمتر از دو ماه تا برپایی آن باقی مانده بود.

زمان نمایشگاه گردشگری ایران تغییر کرد

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور لوکس کانادا هستید با ما همراه شوید

ایسنا:مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی به عنوان مسؤول برگزاری این نمایشگاه حدود یک ماه پیش در یک نشست خبری رسمی بیان کرد که نمایشگاه بین المللی گردشگری ایران از از 23 تا 26 بهمن ماه در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می گردد اما حالا دو ماه مانده به برپایی این نمایشگاه، معاون گردشگری به ایسنا اطلاع داد که نمایشگاه بین المللی گردشگری ایران به جای بهمن در اسفندماه برگزار می گردد و قرار است با صنایع دستی ادغام گردد.

ولی تیموری درباره علت جابه جایی زمان این رویداد بین المللی با وجود ثبت آن در تقویم سازمان جهانی جهانگردی و اثرگذاری این تصمیم در برنامه ریزی ها، گفت: در تاریخ قبلی فقط برای سه روز فضا داشتیم درحالی که تاکیدمان بر این بود وقتی قرار است بخش صنایع دستی به این نمایشگاه اضافه گردد، مدت زمان برپایی آن باید بیشتر گردد. در اسفندماه این زمان به پنج روز رسیده و احتمالا فضای بیشتری هم به آن اختصاص یابد. اتفاقا برای تغییر این زمان هم خیلی اذیت شدیم.

او در پاسخ به این سوال که کمبود بودجه چقدر روی تغییر زمان اثرگذار بوده است؟ اظهار کرد: علت این تعویق کمبود بودجه نبوده، چون معمولا برای این نمایشگاه هزینه ای نمی کنیم و بخش خصوصی از آن حمایت مالی می نماید.

نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته ایران که تا به حال سیزده دوره از آن در تهران برگزار شده، به عنوان تنها رویداد رسمی نمایشگاهی ایران در صنعت گردشگری و هتل داری در تقویم سازمان جهانی جهانگردی (UNWTO) ثبت شده است. رکورد شرکت نمایندگان این نمایشگاه هر سال از سوی UNWTO ثبت می گردد. با این وجود نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران از برنامه ریزی یکپارچه، هدفمند و پیوسته بی بهره بوده و نحوه برگزاری و سیاستگذاری آن در هر دوره متاثر از سلایق و ساختارهای مدیریتی حاکم در امور گردشگری بوده است.

ایران در سال های گذشته کوشش نموده تا این نمایشگاه را دست کم در منطقه و یا در بین کشورهای هدف گردشگری مطرح کند، هرچند به هدفی که داشته خیلی هم نزدیک نشده است؛ چرا که در تمام این سال ها تنها ترکیه و بعد هم تایلند ثابت قدم ترین پای نمایشگاه تهران بوده اند که البته بیشترین انگیزه آن ها جذب گردشگر از ایران بوده و حضورشان چندان متاثر از تبلیغات ما نبوده است.

این نمایشگاه در یک دوره هم به تبعیت از نمایشگاه های مطرح بین المللی، شریک طلبید که روسیه همزمان با شروع گسترش روابط توریستی با ایران، برای این شراکت داوطلب شد اما در سال های بعد حضورش را محدودتر کرد.

در سال گذشته نیز این نمایشگاه روی کشورهای همسایه از جمله افغانستان، عمان و عراق و البته چین به عنوان بازار هدف گردشگری متمرکز شد که هیات هایی از آن ها برای مذاکره و مفاهمه دعوت شدند.

برای نوبت سال جاری نیز هنوز مشخص نشده چه کشورهایی قرار است حضور داشته باشند، هرچند تعداد و اسامی این کشورها معمولا تا روز برپایی نمایشگاه مشخص نمی گردد؛ چرا که شرایط سیاسی، اولویت های مالی و اهداف توریستی، تا به حال شاخص هایی مشخص نماینده در انتخاب نمایشگاه گردشگری ایران بوده است.

اگرچه این نمایشگاه هنوز در بین آژانس های ایرانی که از خارج کشور توریست جذب می نمایند، اولویت و جذابیتی پیدا ننموده اما برای آژانس هایی که در خارج از ایران تور اجرا می نمایند همیشه فرصت خوبی بوده است.

نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران که سال جاری با صنایع دستی ادغام خواهد شد، قرار است از پنجم تا نهم اسفندماه برگزار گردد، نمایشگاهی که در چند سال اخیر معرفی ظرفیت های استان ها را در آستانه تعطیلات نوروزی به انگیزه توزیع سفر در سراسر کشور مورد تاکید قرار داده است.

خشایار نیکزاد ـ مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی ـ که مسؤول برگزاری این دوره از نمایشگاه تهران است، درباره تغییر زمان برپایی و تغییرات این نمایشگاه به ایسنا گفت: تاریخ برپایی نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته ایران در تقویم، 23 تا 26 بهمن ماه ثبت شده بود اما مشکلاتی پیش آمد که موضوع جابه جایی زمانی آن در شورای سیاستگذاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مطرح و قرار شد نمایشگاه از پنجم تا نهم اسفندماه در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار گردد.

او درباره این که این تغییر زمانی برنامه ریزی شرکت های داخلی و کشورهای خارجی را مختل نمی نماید و به لحاظ بین المللی با توجه به ثبت این رویداد در تقویم سازمان جهانی جهانگردی سبب بی اعتمادی نمی گردد؟ اظهار کرد: ما هنوز کشورهای خارجی را دعوت ننموده ایم.

وی اضافه نمود: مجری نمایشگاه تازه انتخاب شده و درحال پیگیری امور به وسیله سازمان توسعه تجارت است. پوستر، لوگو، برند و اپلیکیشن های مربوط به این نمایشگاه هم طراحی شده و کارها به خوبی پیش می رود.

او با بیان این که پوستر نمایشگاه بین المللی گردشگری ایران به چهار زبان فارسی، انگلیسی، عربی و روسی خواهد بود، درباره علت انتخاب زبان روسی با توجه به سطح پایین تعاملات گردشگری این کشور با ایران و از سویی تعاملات قوی تر کشورهای دیگر از جمله ترکیه و یا حتی چین، شرح داد: از آنجا که یکی از ماموریت های محول شده به شرکت مادرتخصصی ایرانگردی و جهانگردی تبلیغ در بازار روسیه و گسترش سطح تعاملات با این کشور است، شاید اضافه نمودن این زبان به نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران در ادامه همان برنامه و ایجاد رابطه با روسیه باشد. البته درباره جامعه هدف و مخاطبان این نمایشگاه باید بیشتر آنالیز کنیم.

نیکزاد همچنین بازدیدنماینده بیشتر را معیار مناسبی برای سنجش موفقیت یک نمایشگاه بین المللی ندانست و گفت: البته که این نمایشگاه باید مخاطب عمومی هم داشته باشد اما معیار سنجش موفقیت معمولا براساس بازخوردها است، نه بازدیدنماینده زیاد. ما دنبال این هستیم که نمایشگاه برای شرکت نمایندگانش مفید و به لحاظ فنی پربار باشد، برای همین سال جاری جلسات B2B، سرمایه گذاری و کارگاهی برگزار می گردد و سالنی برای مذاکرات و توافق با کشورهای دیگر اختصاص داده خواهد شد و از سفرهای کشورهای مقیم نیز دعوت می گردد تا در جریان فعالیت های گردشگری کشورمان قرار گیرند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 10 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 568

به "زمان نمایشگاه گردشگری ایران تغییر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان نمایشگاه گردشگری ایران تغییر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید