سقوط بازارهای سهام در وحشت کورونا، کوروناویروس می تواند آسیبی در حد بحران اقتصادی 2008 ایجاد کند

به گزارش مجله عکسفا، تحلیل گران در میانه نگرانی فزاینده درباره پیامدهای ویروس کورونا هشدار می دهند انتشار این ویروس مرگبار به سراسر دنیا می تواند آسیبی اقتصادی در مقیاس بحران اقتصادی سال 2008 ایجاد کند.

سقوط بازارهای سهام در وحشت کورونا، کوروناویروس می تواند آسیبی در حد بحران اقتصادی 2008 ایجاد کند

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی کاتالوگ دیجیتال از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از گاردین در حالیکه کشورها اقداماتشان برای مهار انتشار ویروس جدید کورونا را با ممنوعیت های مسافرتی، بستن مدارس و به تاخیر انداختن رویدادهای عمده ورزشی و کنفرانس های تجاری تشدید می نمایند، سقوط بازارهای مالی در سراسر دنیا روز پنجشنبه ادامه یافت.

بازارها در سراسر اروپا در واکنش به اوج گیری هزینه های مالی این همه گیری، به شدت سقوط کردند و بدترین هفته را از هنگام بحران بدهی های منطقه یورو و یاری مالی اضطراری به یونان در میانه سال 2011 از سر گذراندند.

شاخص سهام FTSE 100 با حدود 2 درصد سقوط به زیر 7000 رسید و شرکت های مسافرتی و گردشگری مانند بریتیش ایرویز و ایزی جت بیشترین ضرر را دادند. در همین قیمت نفت به کمترین مقدارش در 13 ماه اخیر رسید و سرمایه گذاران در مرکز تجاری لندن به سوی خرید اوراق قرضه دولتی و سایر دارایی هایی رفتند که در زمانه تنش مالی ایمن شمرده می شوند.

پژوهش شرکت مشاوره کاپیتال اکونومیکز نشان می دهد که اگر شیوع ویروس کورونا به صورت پاندمی (همه گیری دنیای) تمام عیار درآید و اختلال شدید تجارت دنیای را باعث گردد، بحران های بازارها و ارز می تواند به حد یک بحران مالی دنیای برسد و GDP دنیای را تا 0.5 درصد کاهش دهد.

بانک سرمایه گذاری گولدمن ساکس هم روز پنجشنبه هشدار داد در صورت انتشار دنیای ویروس کورونا میزان رشد درآمد شرکت های آمریکایی ممکن به صفر برسد.

بانک های عمده هم ممکن است به علت ناتوانی شرکت ها در بازپرداخت بدهی هایشان به شدت زیر فشار قرار گیرند. هم اکنون میزان بدهی ها از حدی که پیش از بحران مالی 2008 دیده شد، فراتر رفته و به حد بی سابقه 188 تریلیون دلار رسیده است. صندوق بین المللی پول به طور مکرر درباره اوج گیری میزان بدهی دنیای و شنمایندگی سیستم مالی به خصوص در چین هشدار داده است. بر اساس گزارش این صندوق تا 40 درصد بدهی شرکتی در چین غیرقابل تعویض شده است که یادآور شرایط پیش از سقوط مالی 2008 است.

کاپیتال اکونومیکز می گوید رشد مالی چین در بهترین حالت امسال به 3 درصد سقوط می نماید. به گفته این تحلیل گران حتی در صورت تاثیر محدود این همه گیری بر اقتصاد دنیا، رشد اقتصاد دنیای در امسال میلادی بر خلاف تخمین قبلی 2.9 درصد به 2.5 درصد کاهش خواهد یافت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 فروردین 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 783

به "سقوط بازارهای سهام در وحشت کورونا، کوروناویروس می تواند آسیبی در حد بحران اقتصادی 2008 ایجاد کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سقوط بازارهای سهام در وحشت کورونا، کوروناویروس می تواند آسیبی در حد بحران اقتصادی 2008 ایجاد کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید