عقد قرارداد موقت برای شغل دائم استثمار کارگر به شمار میرود

به گزارش مجله عکسفا، خبرنگاران/خراسان رضوی دبیر اجرایی خانه کارگر خراسان رضوی گفت: قرارداد موقت مناسب مشاغلی موقت مانند پروژه های سدسازی، راه سازی و ساختمانی بوده و برای کار در کارخانه هایی با چندین سال سابقه فعالیت مناسب نیست و تنظیم قرارداد موقت برای یک شغل دائم در حقیقت سوء استفاده و استثمار از کارگر به شمار میرود.

عقد قرارداد موقت برای شغل دائم استثمار کارگر به شمار میرود

سیدحسین رسولی در گفت وگو با خبرنگاران در خصوص شرایط معیشت و اشتغال کارگران در استان اظهار کرد: به دلیل اینکه کارگران با قراردادهای موقت به کار گرفته می شوند، زمانی که کارفرما عذر آن ها را می خواهد و شغل خود را از دست می دهند، به امید اینکه دوباره بتوانند کار خود را به دست آورند از اعلام اخراج از طریق کارفرما سر باز می زنند. به همین دلیل آمار دقیقی از تعداد کارگران بی کار شده در دوره پاندمی در دسترس نیست.

وی افزود: بنابراین باید مانع عقد قراردادهای موقت شد. قرارداد موقت مناسب مشاغلی موقت مانند پروژه های سدسازی، راه سازی و ساختمانی بوده و برای کار در کارخانه هایی با چندین سال سابقه فعالیت مناسب نیست. در شرایطی که قرارداد موقت برای یک شغل دائم تنظیم شود در حقیقت سوء استفاده و استثمار از کارگر به شمار میرود.

دبیر اجرایی خانه کارگر خراسان رضوی اعلام کرد: متاسفانه سازمان و یا نهادی وجود ندارد که سعی در پر کردن خلاء بی کاری کارگران را داشته باشد و تسهیلات قابل توجهی برای حمایت از قشر کارگر در نظر گرفته نشده است. بحث تسهیلات زمانی مطرح می شود که بتواند کفاف یک زندگی را بدهد، اما در شرایط کنونی با توجه به افزایش قیمت ها، گرانی و تورم بالا کارگران ضررهای زیادی را متحمل می شوند.

رسولی در خصوص اختصاص بیمه بیکاری به کارگران شرح داد: بیمه بیکاری به برخی کارگران تعلق می گیرد، اما اغلب کارگران به دلیل اینکه با عقد قراردادهای موقتی به کار گرفته می شوند و موقتا و ناپیوسته سر کار می فرایند تحت پوشش بیمه بیکاری سازمان تامین اجتماعی قرار نمی گیرند. از این گذشته دولت و سازمان تأمین اجتماعی توان پرداخت این مبلغ را به تمام کارگران ندارد.

وی اعلام کرد: شیوع ویروس کرونا تاثیر فراوانی بر اشتغال کارگران داشته، به طور کلی در این دوران تعداد زیادی از این قشر خصوصا کارگران هتل ها، مسافر خانه ها، استخرها، ساختمان ها و.... در اثر کرونا شغل خود را از دست دادند.

دبیر اجرایی خانه کارگر خراسان رضوی گفت: تشکل های کارگری و خانه کارگر به طور مکرر در تلاش بودند تا امتیازاتی برای کارگران کسب کنند تا در دوران همه گیری ویروس از این قشر حمایت کنند، اما متاسفانه تا به حال بیمه بیکاری به کارگران تعلق نگرفته و اگر هم بوده تعداد قابل توجهی از آن بهره مند نشدند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 دی 1400 بروزرسانی: 15 دی 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1889

به "عقد قرارداد موقت برای شغل دائم استثمار کارگر به شمار میرود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عقد قرارداد موقت برای شغل دائم استثمار کارگر به شمار میرود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید