قدرت برجام،آمریکا را به انزوا کشاند

به گزارش مجله عکسفا، اگر جامعه جهانی برای حل و فصل بحران های نوظهور در عرصه بین الملل، ناگزیر از پذیرفتن بایدها و نبایدهای خشک حقوقی باشد، رسیدن به نتایج مطلوب بسیار توان فرسا خواهد بود.

قدرت برجام،آمریکا را به انزوا کشاند

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

از این رو دولت جمهوری اسلامی ایران در طول مذاکرات هسته ای خود به این تشخیص رسید که برای حل و فصل این موضوع می بایست به سوی یک توافق سیاسی چندجانبه پیش برود. در حقوق بین الملل به اسنادی که درون خود، نظام جبرانی و سازوکار حل و فصل اختلافات داشته باشند، خود بسنده یا خود اتکا می گویند و از این حیث میتوان برجام را نیز ذیل همین عنوان گنجاند.

ماده 36 در خصوص سازوکار حل و فصل اختلافات در برجام است و صراحتا اشعار میدارد اگر یکی از اطراف اعتقاد داشت طرف دیگر تعهداتش را اجرا نمی نماید، می تواند موضوع را در کمیسیون مشترک برجام طرح نماید. کمیسیون 15 روز فرصت دارد به موضوع فیصله دهد و اگر پیروز نشد، دولت شاکی می تواند موضوع مورد اختلاف را به وزرای خارجه 1+5 یا هیات مشورتی که متشکل از سه عضو که شامل نماینده ایران نیز خواهد بود، ارجاع دهد. هم شورای وزیران خارجه و هم هیات مشورتی 15 روز فرصت خواهند داشت که اختلاف را حل نمایند. با این وجود اگر بازهم مسئله حل نشد، دولت شاکی دو امکان را در اختیار دارد یا می تواند موضوع را عدم اجرای مهم در نظر گرفته و به موجب آن اقدام به کاهش تعهدات خود نماید و یا موضوع را به شورای امنیت ارجاع دهد.

این در حالی است که توجیهات آمریکا از حقِ خودخوانده اش برای وضع مجدد مفاد قطعنامه¬های سرانجام یافته علیه ایران، به دلیل خروج از این سازوکار از هیچگونه وجاهت و مشروعیتی برخوردار نیست و میبایست توسط شورای امنیت ملل متحد رد گردد. برای جامعه بین المللی لازم است که در مقابل چنین سوءاستفاده ای از رویه های شورای امنیت هوشیار باشد. ایران همیشه از شورا خواسته است که این سوءاستفاده از رویه را متوقف نماید، سو استفاده ای که تبعات جدی برای صلح و امنیت بین¬المللی دارد.

موضع غیرمسئولانه و غیرقانونی آمریکا، قواعد قوام یافته و رویه های حقوق بین الملل که طی قرن ها برای حفظ دنیا از هرج و مرج شکل گرفته است، را نادیده می گیرد. دولت ترامپ بعد از روی کار امدن به طور تقریبی بیش از 145 بار جمهوری اسلامی ایران را مورد تحریم های ظالمانه خود قرار داده است. اعمال تحریم ها نشان آشکاری از سوءنیت آمریکا در نقض برجام، قطعنامه 2231، دستور موقت دیوان بین المللی دادگستری و همچنین قطعنامه های متعدد مجمع عمومی سازمان ملل متحد و شورای حقوق بشر در خصوص اقدامات قهرآمیز مالی یکجانبه است.

براساس اصل بنیادین حقوقی که در سراسر دنیا پذیرفته شده است، ایالات متحده نمی تواند از ثمرات اقدام غیرقانونی خود در خروج از برجام، بهره مند شده و ادعا کند که میتواند از مزایا و حقوق منسوخ شده خود دوباره استفاده نماید. سابقه ایالات متحده در خصوص اقدامات و رویه های غیرقانونی در این مورد، همراه با سوء استفاده از فرایند، تحرکات فریبکارانه و شبه قانونی برای فعالسازی اِعمال مجدد مفاد قطعنامه های سرانجام یافته علیه ایران مغایر با اصول اولیه حقوق بین الملل است.

با توجه به مطالب فوق و با تکیه بر زمینه، هدف و مقصود قطعنامه 2231 شورای امنیت، اذعان صریح کاخ سفید در روزی که ترامپ دستور سرانجام مشارکت ایالات متحده را صادر کرد، رویه عملی ایالات متحده متعاقب خروج، بیانیه های نمایندگان همه اعضای باقی مانده برجام و دیدگاه های معتبر نخبگان و دست اندرکاران حقوقی، آمریکا به هیچ وجه نمی تواند حتی در نهایت تخیل، توهم یا سوءتفسیر، به عنوان یک عضو برجام طبق اهداف مندرج در قطعنامه 2231 به حساب آید. همانطور که در سطر آغازین بند 10 قطعنامه 2231 تعیین شده است، سازوکار حل و فصل اختلافات صرفاً در دسترس اعضای واقعی برجام است، و نه یک عضو اولیه خارج شده، که به طور صریح و تعمدی تصمیم به توقف مشارکت گرفته، و به طور جدی در صدد نابودی این توافق بوده و متعاقباً تمام حقوق و مزایای خود را رها نموده است.

جمهوری اسلامی ایران تا به امروز به روشنی حسن نیت و مسئولیت پذیری کامل خود را در قبال تعهداتش نشان داده است. اکنون نوبت جامعه دنیای است تا جلوی زیاده خواهی و استکبارورزی ایالات متحده آمریکا را بگیرد و ان را بر کرسی قانون بنشاند. رویکرد جمهوری اسلامی ایران در چهار سال گذشته از زمان اجرای توافق، گواهی شفاف از عزم آن در اجرای تعهداتش ذیل برجام بوده و تمایل آن را برای یافتن یک راهکار عملی و منطقی برای این موضوع ثابت می نماید.

ایران امیدوار است که بقیه طرفین برجام و نیز جامعه بین المللی، این قطار از ریل خارج شده را به وسیله برداشتن گام های عملی معتبر برای بهبود اعتماد و بازگرداندن تعادل از دست رفته در این توافق، به راستا صحیح برگردانند. مخالفت اعضای شورای امنیت سازمان ملل با زیاده خواهی آمریکا درخور تحسین است و پایبندی کامل آنها به مفاد برجام، می تواند تکمیل نماینده تعهداتشان در قبال مردم ایران باشد.

کارشناس روابط بین الملل

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1144

به "قدرت برجام،آمریکا را به انزوا کشاند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدرت برجام،آمریکا را به انزوا کشاند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید