معاون وزیر خارجه: قرارداد 40 میلیارد دلاری با روسیه امضا می کنیم

به گزارش مجله عکسفا، معاون دیپلماسی مالی وزارت امور خارجه گفت: حدود 6.5 میلیارد دلار از تفاهم نامه با شرکت گازپروم روسیه تبدیل به قرارداد شده، که مابقی تفاهم نامه ها به ارزش 40 میلیارد دلار در یک ماه آینده به قرارداد تبدیل می شود.

معاون وزیر خارجه: قرارداد 40 میلیارد دلاری با روسیه امضا می کنیم

به گزارش صداوسیما، مهدی صفری با اشاره به فرصت تبدیل ایران به هاب گازی منطقه گفت: سناریوی ایران برای تجارت گاز با روسیه، خرید گاز از این کشور و سپس صادرات گاز خودمان به کشور های همسایه است.

معاون دیپلماسی مالی وزارت خارجه ایران گفت: حدود 6.5 میلیارد دلار از تفاهم نامه با شرکت گازپروم روسیه تبدیل به قرارداد شده است. ان شاءالله که مابقی تفاهم نامه ها به ارزش 40 میلیارد دلار در یک ماه آینده به قرارداد تبدیل می شود و مذاکرات آن در حال انجام است.

وی گفت: در سفر قبلی وزیر نفت به روسیه در کمیسیون مشترک درباره سوآپ نفت و فرآورده نفتی روسیه بحث شد و طی چند روز آینده درباره اعداد و ارقام آن توافق می شود.

صفری افزود: قرارداد سوآپ گاز روسیه هم در حال نهایی شدن است و تنها مشکل تعویق این قرارداد کشور واسطی بود که قرار بود گاز روسیه از آنجا به ایران سوآپ شود.

معاون دیپلماسی مالی وزارت امور خارجه گفت: درباره احداث خط لوله فشار قوی هم توجه داشته باشید که ایران خط لوله را به کشوری واگذار نمی کند، بلکه قرار است روس ها در این پروژه سرمایه گذاری کنند. قرار است شرکت های روسی در داخل خاک پاکستان قرارداد خطوط لوله انتقال گاز را احداث کنند تا بدین صورت گاز از ایران به این کشور صادر شود.

صفری ادامه داد: به زودی یک شرکت مشترک بین ایران و روسیه برای احداث خط لوله انتقال گاز به کشور های حاشیه خلیج فارس و دریای عمان ایجاد می شود، که سهم دو کشور 50 درصد است و روس ها تکنولوژی خاص احداث خط لوله دریایی را در این پروژه احداث می کنند.

وی گفت: سواپ گاز روسیه علاوه بر منافع مالی و کاهش هزینه ترانزیت گاز از جنوب ایران به شمال برای تامین سوخت استان های شمالی، موجب افزایش همبستگی سیاسی بین کشور های ایران، روسیه و کشور های واسط شامل ترکمنستان و آذربایجان می شود، که رویکرد بسیار هوشمندانه ای است و منجر به ثبات سیاسی و امنیتی و صلح ملت ها می شود.

معاون دیپلماسی مالی وزارت امور خارجه افزود: یک نکته را باید توجه داشت که اگر ما گاز روسیه را خریداری نکرده و یا سوآپ نکنیم، روس ها با کشور های دیگر این همکاری را شکل می دهند. اخیرا هم بحث تجارت گاز روسیه با ترکیه مطرح شده است، در نتیجه ما باید از فرصت ها به سرعت بهره برداری کنیم.

معاون دیپلماسی مالی وزارت امور خارجه گفت: تمرکز مذاکرات سوآپ نفت روسیه بر روی عدد سوآپ سالانه 10 میلیون تن نفت است و در آستانه نهایی شدن توافقات است.

منبع: فرارو
انتشار: 11 آبان 1401 بروزرسانی: 11 آبان 1401 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 2137

به "معاون وزیر خارجه: قرارداد 40 میلیارد دلاری با روسیه امضا می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون وزیر خارجه: قرارداد 40 میلیارد دلاری با روسیه امضا می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید