وکیلی: اصلاح طلبان، گرفتار فروپاشی گفتمانی شده اند

به گزارش مجله عکسفا، عضو هیئت رئیسه مجلس از فراکسیون امید می گوید: تکلیف اصلاح طلبان با خودشان و مردم و نظام معلوم نیست.

وکیلی: اصلاح طلبان، گرفتار فروپاشی گفتمانی شده اند

به گزارش گروه سیاسی مجله عکسفا، محمدعلی وکیلی در مصاحبه با روزنامه آفتاب یزد گفت: دولت دفاع مقدس، دولت اصلاح طلب بود. اصلاح طلبان در فرایند زمان به این داشته پشت کردند، ثانیا استکبارستیزی گفتمان مهم اصلاح طلبی به شمار می آمد، تسخیر سفارت آمریکا توسط عناصر اصلاح طلبی رخ داده بود، اصلاح طلبان به مرور زمان این عنصر گفتمانی خود را نیز از دست دادند. سوم اینکه در گفتمان اصلاح طلبی دفاع از مستضعفان جای داشت، اما این موضوع را هم از دستش گرفتند و علمدار جریان دفاع از مستضعفان اصولگرایان شدند. همه این ها اصلاح طلبان را از قدرت انداخت. اما جریان اصلاح طلبی در حال حاضر نمی داند که عناصر گفتمانی اش چیست؟ که بداند در بین مردم یا در میان قدرت می تواند بماند یا نه. به همین دلیل هم در بین سران اصلاح طلب تشتت در گفتمان و راهبرد وجود دارد. یکی از مبارزه با استکبار می گوید دیگری از تعامل و صلح و آشتی حرف می زند. دربین اصلاح طلبان امروز هیچ وحدت رویکردی وجود ندارد. معلوم نیست در حال حاضر سخنگوی جریان اصلاح طلبی چه کسی است؟

وی می افزاید: اصلاح طلبی علاوه براینکه گرفتار فروپاشی در عناصر گفتمانی خود است، گرفتار انقراض نسل هم هست، اصلاح طلبان در درون خود سرمایه انسانی جدیدی ندارند. در طول این سالیان در نتیجه غفلتی که رخ داد اصلاح طلبان نتوانستند تربیت نیروی انسانی داشته باشند تا امروز با اتکا به آن سرمایه انسانی بتوانند گفتمان را باز فراوری نمایند. متاسفانه اصلاح طلبان هم دچار تشویش در گفتمان هستند هم دچار فقر در نیروی انسانی.

با نسخه فعلی دیگر نه می توان مردمداری کرد و نه می توان زبان تعامل با قدرت داشت. زبان این اصلاح طلبی موجود در تعامل با قدرت زبان الکنی است در تعامل با مردم هم گنگ است. اصلاح طلبان نه برای مردم حرف جدیدی دارند و نه توان تعامل با قدرت را.

وکیلی در ادامه گفته است: اصلاح طلبان بیش از آنکه این جریان بخواهد وارد انتخابات 1400 گردد، باید وارد نقد خودش و سازوکار جدید اصلاح طلبی گردد. این لشگر شکست خورده امروز با این شمایل، فقط آبروی خود را در 1400 خواهد برد. بخصوص این جریانی که یاد گرفته است حتما به شرط پیروزی باید در انتخابات حضور داشته باشد. جریانی که در سال 98 حاضر نیست ریسک کند و مسئولیت واحد بپذیرد، در سال 1400 می خواهد هزینه کند؟

وی در پاسخ این سؤال که 1400 که ما هیچ نیرویی در قدو قامت اینکه شانس ریاست جمهوری داشته باشد، نداریم.

چرا جریان اصلاحات به اینجا رسید؟، گفت: عوامل مختلفی دست به دست هم داده اند تا به اینجا رسیده ایم، خودخواهی عظیم ترین آن است، تعارفات نکته دیگر است، اینکه ما معلوم نکرده ایم که آخرش ما اصلاحات حاکمیت محوریم یا اصلاح طلب جامعه محور نکته مهم دیگر است. تکلیف ما را رهبران اصلاح طلب معین نکردند که ما اصلاح طلبان حاکم محوریم یا جامعه محور. نتیجه این شد که امروز نه در حاکمیت جایگاهی داریم و کار خاصی صورت دادیم و نه توانستیم مردم و پایگاه اجتماعی خود را حفظ کنیم. هر دو را از دست داده ایم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 992

به "وکیلی: اصلاح طلبان، گرفتار فروپاشی گفتمانی شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وکیلی: اصلاح طلبان، گرفتار فروپاشی گفتمانی شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید