پیامدهای اوکراین گیت در آمریکا ، پمپئو مجبور به خروج از دولت می شود؟

به گزارش مجله عکسفا، نشنال اینترست در مطلبی به قلم کرت میلز نوشت: مایک پمپئو که زمانی حدس هایی مبنی بر طمع وی برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 بر سر زبان ها افتاده بود، حالا پس از ماجرای رسوایی اوکراین گیت ممکن است مجبور به ترک کاخ سفید شود.

پیامدهای اوکراین گیت در آمریکا ، پمپئو مجبور به خروج از دولت می شود؟

به گزارش ایرنا، کرت میلز از ستون نویسان بخش روابط خارجی این نشریه آمریکایی در نوشتاری با عنوان آیا خروج پمپئو نزدیک است افزود: ماه هاست در واشنگتن بحث بر سر این است که آیا مایک پمپئو کاپیتان کشتی سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا، برای مجلس سنا وارد انتخابات می شود یا نه.

این ایده ابتدا خنده دار به نظر می آمد و این سوال مطرح می شد که چرا رئیس دیپلماسی کشور باید خود را در حد و اندازه یک سناتور پایین دست بداند. گفته می شود حتی پمپئو برای ریاست جمهوری طمع کرده و شاید خود را برای انتخابات 2024 ریاست جمهوری آماده کند.

اما عوامل دیگری هم در این بازی وجود دارند. پمپئو برخلاف رکس تیلرسون وزیر پیشین امور خارجه، یک سرباز وفادار است و همانگونه که سوزان گلاسر خبرنگار نیویورکر وی را خطاب قرار داد، پمپئو وزیر ترامپ است نه امور خارجه.

اما در واقع پمپئو یک شخصیت چندوجهی دارد، چراکه در جریان کارزار مقدماتی سال 2016، نخست پمپئو ترامپ را تأیید نکرد و طرفدار مارکو روبیو نامزد نومحافظه کار بود. اما برخلاف روشنفکرانی که با ترامپ مخالفت صد درصدی داشتند، در حیطه محافظه کاری باقی ماند و به عنوان یک جانشین برای انتخابات دونالد ترامپ خدمت کرد. او مانند دیگر جمهوریخواهان، ظهور ترامپ را همانند تلالو یک سلبریتی نمی داند. بلکه ترامپیسم را به عنوان یک نیروی سیاسی پایدار می بیند.

اما جنبه دیگری از شخصیت پمپئو هم وجود دارد. او یک سیاستمدار است که در میانه دوئل دو جناح ایستاده است که اگر مجبور به انتخاب شود، روشن است که او هنوز مرد دوران پیش از ترامپ است.

اما اکنون که رسوایی اوکراین گیت کل دولت را درگیر کرده است، این ماجرا می تواند پمپئو را مجبور به خروج سریع از دولت کند و حتی چشم انداز وی را برای پیروزی در نامزدی و انتخابات کانزاس (ایالتی که پمپئو در ان متولد شده است) به خطر اندازد. روزنامه واشنگتن پست که از ماجرای گوش فرا دادن پمپئو به مکالمه تلفنی ترامپ و رئیس جمهری اوکراین پرده برداشته بود، روز جمعه از وی خواست از مقام خود کناره گیری کند.

از سوی دیگر پمپئو می گوید به احضاریه های مجلس نمایندگان درمورد این موضوع اهمیتی نمی دهد و دولت هم این اقدام وی را قانونی می داند. اما پس از ماجرای اخراج جان بولتون مشاور امنیت ملی، خروج پمپئو که خیالی بیش نبود، حالا ماجرای اوکراین گیت، صحنه سیاسی آمریکا را به لرزه در آورده و این سوال را مطرح می کند که آیا خروج پمپئو هم از دولت نزدیک است؟

نشریه آمریکایی نشنال اینترست در طول تقریبا سه دهه فعالیت از شروع کار خود را با تمرکز بر سیاست خارجی شروع کرد. این نشریه در سال 1985 توسط ایروینگ کریستول و اوون هریس تأسیس شد و با متفکران و دولتمردانی همچون دیسرائیل، بیسمارک و هنری کیسینجر ارتباط دارد. گرچه سیاست های بین المللی در چند دهه گذشته بطور قابل توجهی تغییر کرده است، اما اساسنامه این نشریه همچنان بدون تغییر باقی مانده است و تمرکز خود را بر روی سیاست خارجی در راستای منافع ملی آمریکا قرار داده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 383

به "پیامدهای اوکراین گیت در آمریکا ، پمپئو مجبور به خروج از دولت می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیامدهای اوکراین گیت در آمریکا ، پمپئو مجبور به خروج از دولت می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید