دانشگاه تبریز در جمع برترین دانشگاه های دنیا اسلام نهاده شد خبرنگاران

به گزارش مجله عکسفا، بر اساس رتبه بندی جدید دانشگاه های دنیا اسلام ISC، دانشگاه تبریز همچنان در جمع برترین دانشگاه های دنیا اسلام قرار گرفته است.

دانشگاه تبریز در جمع برترین دانشگاه های دنیا اسلام نهاده شد خبرنگاران

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، نتایج رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام ISC در سال 2020 انتشار یافته و 46 دانشگاه از ایران در میان 282 دانشگاه از 26 کشور اسلامی در لیست مربوطه حضور دارند که دانشگاه تبریز از جمله یکی از آن ها است.

براساس این رتبه بندی دانشگاه تبریز رتبه 75-51 جهان اسلام و رتبه نهم را در بین دانشگاه های ایران بدست آورده است. در رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام ISC، دانشگاه هایی مورد آنالیز قرار می گیرند که حداقل 800 مدرک در سال های 2018-2016 در پایگاه وب آو ساینس (WoS) به ثبت رسانیده باشند. مهمترین شاخص و معیار رتبه بندی دانشگاه ها نیز بر اساس پژوهش (با وزن 60 درصد)، نوآوری (با وزن 15 درصد)، آموزش (با وزن 10 درصد) و فعالیت های بین المللی (با وزن 15 درصد) در نظر گرفته شده است.

گفتنی است؛ براساس مأموریت های دانشگاه ها، تعداد 24 دانشگاه جامع کشور در این رتبه بندی حضور دارند. دانشگاه های جامع حاضر در این رتبه بندی عبارت از: دانشگاه تهران، تربیت مدرس، فردوسی مشهد، شهید بهشتی، شیراز، تبریز، گیلان، اصفهان، یزد، کاشان، بوعلی سینا، رازی، سمنان، شهید باهنر کرمان، شهید چمران اهواز، کردستان، مازندران، ارومیه، یاسوج، الزهرا، بین المللی امام خمینی، شاهد، شهرکرد و محقق اردبیلی است.

یادآور می گردد: از میان دانشگاه های 57 کشور اسلامی، در مجموع 282 دانشگاه از 26 کشور در این نظام رتبه بندی حضور دارند و 10 دانشگاه برتر حاضر در این رتبه بندی از کشور های عربستان، ترکیه، ایران، مالزی، قطر و مصر بوده و در این ارتباط نیز بیشترین تعداد حضور دانشگاه ها متعلق به کشور های ترکیه، ایران و مالزی است که به ترتیب 80، 46 و 22 دانشگاه در این رتبه بندی قرار دارند.

شایان ذکر است، دانشگاه تبریز در سال های اخیر در بسیاری از شاخص ها و موضوعات در رنکینگ های بین المللی در بین دانشگاه های برتر جهان بوده که از جمله این افتخارات می توان به صعود 6 پله ای این دانشگاه در برنامه ملی ارتقای دانشگاه های منتخب به تراز بین المللی، کسب رتبه دوم دانشگاه های جامع ایران و رتبه 601 تا 800 جهانی از نظر شاخص های آموزشی، استنادی و بین المللی بر اساس نظام رتبه بندی جهانی تایمز 2021، درخشش مجدد دانشگاه تبریز در نظام رتبه بندی شانگ های 2020 در حوزه های موضوعی مختلف و ... اشاره نمود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1482

به "دانشگاه تبریز در جمع برترین دانشگاه های دنیا اسلام نهاده شد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشگاه تبریز در جمع برترین دانشگاه های دنیا اسلام نهاده شد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید