عدم تمکین زن از شوهر چه عواقبی دارد؟

به گزارش مجله عکسفا، تمکین در لغت به معنای الزام است، با این حال تمکین از منظر حقوق خانواده به معنای اطاعت و پیروی زن از شوهر در امور زندگی و روابط زناشویی بدون عذر شرعی است.

عدم تمکین زن از شوهر چه عواقبی دارد؟

مطابق با قانون مدنی کشور پس از ازدواج هر یک از زوجین نسبت به یکدیگر دارای وظایفی هستند، یکی از این تکالیف تمکین زن از شوهر است. در این نوشتار از خبرنگاران به بررسی تمکین نکردن زن از شوهر و عواقب آن می پردازیم.

عدم تمکین زن از شوهر به چه معنا است؟

زن و مرد هر یک موظف هستند تا تکالیف خود را در برابر یکدیگر انجام داده و با یکدیگر حسن معاشرت داشته باشند. در غیر این صورت، مصداق نشوز تلقی شده و منجر به پیامدهایی برای هر یک از آنان می شود. نشوز به معنای عدم تمکین یا عدم ایفای هریک از وظایف و تکالیف میان زوجین دانست. از منظر حقوقی و در قالب زندگی زناشویی هر گاه زن بدون عذر شرعی از همسر خویش در رفع نیازهای جنسی و امور خانواده تمکین نکند، حق پرداخت نفقه از سوی مرد برای زن سلب شده و مسئله نشوز رخ داده است. به این ترتیب زن ناشزه نامیده می شود. به عبارت دیگر، ماده 1105 قانون آیین دادرسی مدنی زن را موظف به اطاعت از شوهر چه در امور جاریه زندگی و چه در مسائل زناشویی کرده است و در مقابل این تمکین، وی را مستحق دریافت نفقه دانسته است. عدم تمکین زن به هر صورتی که باشد، موجب می شود حکم زن ناشزه به وی اطلاق شود. در واقع زن ناسازگاری که بدون داشتن هیچ عذر و بهانه ای از شوهر خود تمکین نکند، ناشزه است و بنابراین از دریافت نفقه محروم می شود.

عواقب تمکین نکردن زن از شوهر

عدم تمکین زن از شوهر پیامدهایی را به دنبال دارد، از جمله این پیامدها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم استحقاق زن نسبت به نفقه (ماده 1108 قانون مدنی)
  • کسب اجازه ازدواج مجدد از دادگاه (مواد 16 و 17 قانون حمایت خانواده)، به این منظور مرد بایستی به دادگاه رجوع و با اثبات عدم تمکین همسر خود، از دادگاه اجازه ازدواج مجدد بگیرد
  • امکان طرح دعوا طلاق از سوی مرد

در اینجا ذکر این نکته الزامی است که نشوز شوهر یا عدم ایفای وظایف زناشویی از جانب وی نیز دارای ضمانت اجرای حقوقی است و زن می تواند با مراجعه به دادگاه الزام شوهر را به انجام وظیفه درخواست کند، به علاوه نشوز شوهر سوءمعاشرت به شمار می آید و اگر مصادیق عسر و حرج باشد، زن می تواند از دادگاه درخواست طلاق کند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر امکان مطالبه مجدد مهریه پس از بخشیدن آن وجود دارد؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 14 آذر 1399 بروزرسانی: 14 آذر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1264

به "عدم تمکین زن از شوهر چه عواقبی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عدم تمکین زن از شوهر چه عواقبی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید