کشف یک سیاره فراخورشیدی هم اندازه با زمین در کمربند حیات

به گزارش مجله عکسفا، گروهی از اخترشناسان با بررسی مجدد داده های تلسکوپ فضایی کپلر ناسا پیروز به کشف یک سیاره فراخورشیدی با اندازه مشابه زمین شدند که در کمربند حیات ستاره مادر قرار گرفته است. جایی که احتمال وجود آب مایع در سطح سیاره وجود دارد.

کشف یک سیاره فراخورشیدی هم اندازه با زمین در کمربند حیات

این سیاره که Kepler-1649c نام گرفته پیش از این در بررسی های الگوریتم های کامپیوتری که مرحله اول تجزیه و تحلیل داده های کپلر را انجام می دهند نادیده گرفته شده بود. اکنون گروهی از دانشمندان در بررسی مجدد داده های تلسکوپ فضایی کپلر، که در سال 2018 بازنشسته شد، توانستند نشانه های وجود این سیاره را در داده های این تلسکوپ تشخیص دهند.

این سیاره فراخورشیدی در بین تمام سیاراتی که با کمک تلسکوپ کپلر کشف شده اند از نظر اندازه و دمای تقریبی بیشترین شباهت را به زمین دارد.

اندازه سیاره فراخورشیدی Kepler-1649c حدود 1/06 برابر سیاره زمین است. مقدار انرژی دریافتی این سیاره از ستاره مادر نیز حدود 75 درصد انرژی دریافتی زمین از خورشید است. به عبارت دیگر ممکن است دمای سطحی این سیاره نیز در حدود دمای سیاره زمین باشد.

اما بر خلاف زمین این سیاره به دور ستاره ای از رده کوتوله های سرخ می شود. دسته ای از ستاره ها که یکی از ویژگی های مهم شان فعالیت های شدیدی است که می تواند احتمال شکل گیری و بقاء حیات را تا حد زیادی کاهش دهد.

هنوز ناشناخته های زیادی درباره سیاره فراخورشیدی Kepler-1649c وجود دارد. یکی از مهم ترین مسائل ویژگی های جو این سیاره است که می تواند روی دمای سطحی سیاره نیز اثرگذار باشد.

این سیاره فراخورشیدی هر 20 روز یک بار به دور ستاره مادر می شود و در فاصله نزدیکی از ستاره واقع شده است. به عبارتی هر سال در این سیاره تنها حدود 20 روز زمینی طول می کشد. اما با توجه به دما و جرم کم ستاره مادر انرژی دریافتی Kepler-1649c تقریبا با انرژی دریافتی زمین از خورشید برابر است.

یک سیاره سنگی دیگر هم در این سامانه وجود دارد که فاصله آن از ستاره مرکزی این منظومه نصف فاصله Kepler-1649c از این ستاره است. چیزی شبیه به شرایط سیارات زمین و زهره در منظومه شمسی. شواهدی از وجود سومین سیاره در این منظومه نیز وجود دارد اما هنوز اخترشناسان پیروز به ثبت آن نشده اند. این منظومه در فاصله 300 سال نوری از زمین واقع شده است.

چالش های کشف سیارات فراخورشیدی با روش گذر

تلسکوپ فضایی کپلر برای کشف سیارات فراخورشیدی از روش گذر بهره می بُرد. این تلسکوپ ستاره ها را به دقت زیر نظر می گرفت و تغییرات بسیار کوچک در نور ستاره ها را ثبت می کرد. اگر در درخشش ستاره ای تغییری جزئی رخ داده باشد می توان احتمال گذر یک سیاره فراخورشیدی از مقابل ستاره را مطرح کرد. احتمالی که باید با انجام رصدهای تکمیلی و حذف دلایل احتمالی دیگر تایید شود تا کشف سیاره فراخورشیدی به طور رسمی اعلام شود.

حجم عظیم داده های تلسکوپ کپلر اما کار تحلیل داده ها را سخت می کند. متخصصان ناسا در مرکز پژوهشی ایمز با توسعه الگوریتمی به نام Robovetter تلاش کردند تا بخشی از کار دسته بندی داده ها را به کامپیوتر واگذار کنند.

اما با توجه به پیچیدگی های این کار اخترشناسان احتمال اشتباه الگوریتم را نیز در نظر دریافتد و تصمیم دریافتد تا دوباره داده ها را بررسی کنند. گروهی از اخترشناسان نیز مسئولیت این کار را بر عهده دریافتد تا احتمال نادیده ماندن نشانه های یک سیاره فراخورشیدی در انبوهی از داده های کپلر به حداقل برسد.

سیاره Kepler-1649c نیز در جریان همین پروژه کشف شد. اخترشناسان با بررسی مجدد داده های کپلر به این نتیجه رسیدند که Robovetter در این مورد اشتباه کرده و این سیاره فراخورشیدی بسیار جذاب را نادیده گرفته است.

زمین دوم یا سوژه ای مناسب برای مطالعات بیشتر؟

هم اندازه بودن یک سیاره فراخورشیدی با زمین و قرار دریافت آن در کمربند حیات الزامی برای شباهت اقلیم و شرایط سیاره با زمین ایجاد نمی کند. عوامل بسیار دیگری، همچون جو، چگالی و فعالیت های ستاره مادر، نقش مهمی در شکل گیری و پایداری حیات احتمالی فرازمینی دارند. اما طبیعتا کشف و ثبت سیارات فراخورشیدی با ویژگی های مشابه زمین اولین قدم در راه شناخت بهتر آن ها است. کاری که تلسکوپ های جوینده سیارات فراخورشیدی، مانند کپلر و تس (TESS)، به خوبی آن را انجام می دهند تا در مرحله بعد با کمک نسل بعدی تلسکوپ های زمینی و فضایی بررسی های بیشتر روی سوژه های مناسب انجام شود.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از سیاره فراخورشیدی Kepler-1649c و ستاره مادر.

Credits: NASA/Ames Research Center/Daniel Rutter

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 20 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 910

به "کشف یک سیاره فراخورشیدی هم اندازه با زمین در کمربند حیات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک سیاره فراخورشیدی هم اندازه با زمین در کمربند حیات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید