حمیدی مقدم: اختلاف سلیقه در پخش مستند ها از سیما قابل حل است

به گزارش مجله عکسفا، رییس مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ضمن اشاره به تعامل این مرکز با شبکه های مختلف تلویزیونی، برخی اختلاف سلیقه ها بر سر پخش آثار مستند را قابل حل توصیف کرد.

حمیدی مقدم: اختلاف سلیقه در پخش مستند ها از سیما قابل حل است

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، محمد حمیدی مقدم رییس مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی درباره تعامل این مرکز با تلویزیون در معرفی استعداد های مستندسازی و تولید اثر اظهار داشت: تلویزیون مهمترین جایگاه پخش فیلم مستند است و همیشه این تعامل بین دو نهاد و به ویژه شبکه های مرتبط وجود داشته است. طی یک سالی که من در مرکز گسترش بوده ام تعامل خوبی با شبکه مستند، شبکه چهار و حتی شبکه دو و دیگر شبکه های برون مرزی وجود داشته است.

وی اضافه نمود: مرکز گسترش به عنوان مرکز حامی مستند، انیمیشن و فیلم تجربی باید با تلویزیون این ارتباط تعاملی را داشته باشد و تلویزیون هم باید نگاهی بازتر نسبت به پخش این آثار داشته باشد.

حمیدی مقدم درباره مسائل موجود در زمینه پخش برخی آثار مستند نیز گفت: مشکل جایی شکل می گیرد که این دو نگاه با هم هماهنگ باشد. مرکز گسترش مهمترین حامی مستند، انیمیشن و فیلم های تجربی و خلاق است و عمومی ترین و بازترین شکل حمایتی را هم دارد. فیلمسازان حرفه ای شاید ایده ها و اندیشه هایی داشته باشند که نتوانند بخشی از آن را با جایی مثل صداوسیما کار کنند و این نقطه ای است که این تفاوت در رویکرد ها را نشان می دهد.

شاید برخی مستند ها مجوز پخش نداشته باشند، اما رویکرد تلویزیون حمایت است

مدیر مرکز گسترش تأکید کرد: بسیاری از آثار هستند که مرکز باید با نگاه حمایتی سعی کند به تولید برساند. آثاری که شاید اجازه پخش از تلویزیون هم نداشته باشند و یا برخی از تصاویر این آثار قابلیت نمایش را نداشته باشد، اما رویکرد اصلی تلویزیون در قبال مستند حمایتی است.

وی شرح داد: سال گذشته این تعامل در جشنواره سینما حقیقت شکل گرفت و در تولید برنامه ها ادامه دارد؛ به صورت رفرنس، مرجع و معرفی یا پرداختن به مهمترین فیلم های جریان مستند مورد توجه قرار می گیرد.

رییس مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی درباره چالش های موجود در جهت این تعامل نیز مطرح نمود: چالش و اختلاف سلیقه وجود دارد، مهم این است که بدانیم چالش ها را چگونه حل کنیم و همچنین بتوانیم از داشته های خود به عنوان فرصت استفاده کنیم. مستندسازی که در مرکز گسترش کشف می شود در نهایت در یک شبکه تلویزیونی یک مستند می سازد و یا تعامل های دوطرفه که وجود دارد از این حیث است.

حمیدی مقدم با اشاره به دغدغه مستندسازان در ارتباط با مرکز گسترش و یا تلویزیون یادآور شد: مهمترین نکته در حوزه مستند، تولید است. عطش مستندساز وقتی وارد حوزه ساخت شود جواب داده می شود. امکان تولید برای مستندساز بزرگترین خدمتی است که می توان نسبت به او انجام داد چه در مرکز گسترش و چه در تلویزیون. مثل هنرمندی که هر چقدر هم از او سخن بگویید بیشتر به این نیاز دارد که فضا برای ساخت آثار هنری برایش فراهم شود و اگر این امکان برایش نباشد همیشه حس خلا دارد.

دلیل مورد توجه قرار دریافت مستند های حیات وحش در تلویزیون

حمیدی مقدم در ادامه در واکنش به اینکه طی چند ماه اخیر بیشترین مستند هایی که در تلویزیون مورد توجه قرار گرفته مستند های حیات وحش بوده است، گفت: سخت ترین نوع مستند و گران ترین نوع مستند حیات وحش است و در این حوزه ما فقیر هستیم، نمی توانیم مستندسازمان را تامین کنیم. برخی از رشادت ها از سوی مستندسازانی مانند فتح الله امیری و دیگران در این حوزه اجرا شده، اما به شدت کار سختی است که طبیعی ترین شکل مستند هم هست و طبیعی است که مخاطب هم داشته باشد.

وی که زمانی ساخت برنامه های سینمایی را در تلویزیون بر عهده داشت درباره اینکه چرا موفقیت گذشته در تولید برنامه هایی مانند سینما یک و یا مستندچهار تکرار نمی شود؟ اظهار کرد: فکر می کنم بخشی از دلیل آن خاطره هایی است که به زمان خود تعلق داشت؛ زمانیکه ارتباط های همگانی و دسترسی ساده به فیلم ها وجود نداشت. زمانیکه فیلم های تارکوفسکی را برای اولین بار در تلویزیون می دیدند. فکر می کنم آن زمان فضای عمومی جامعه، ویژه بودن فیلم ها و همچنین گروه های پرانرژی عشق سینمایی بودند که باعث جادوی سینما در این برنامه ها شدند و ارتباط خوبی با مخاطب ایجاد کرد.

حمیدی مقدم در سرانجام گفت: تعامل تیم مدیریتی فهیم و اندیشمند و پشتیانی ای که از طرف شبکه اتفاق می افتاد توانست جریانی را در آن مقطع ایجاد کند که هم برنامه سازی صورت بگیرد هم ارزان باشد و هم مخاطب داشته باشد.

وی در سرانجام درباره برنامه های سینمایی فعلی در تلویزیون و ارتقای آن ها مطرح نمود: همیشه راهی برای فکر خلاق وجود دارد مهم نگاه های نو به موضوع است. برنامه ساز باید از عادات روز جدا شود، مخاطب امروز مخاطب سختی است و بیش از گذشته باید برایش انرژی گذاشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1255

به "حمیدی مقدم: اختلاف سلیقه در پخش مستند ها از سیما قابل حل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمیدی مقدم: اختلاف سلیقه در پخش مستند ها از سیما قابل حل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید