در قزاقستان چه خبر است؟

به گزارش مجله عکسفا، چندین روز است که آلماتی عصر ها در مه غلیظی محصور شده است. صدای انفجار هایی از نقاط مختلف شهر شنیده می شوند که گاهی اوقات با مه تیره رنگ و نور آبی و خاکستری رنگی همراه هستند. شلیک گلوله نیز هر از گاهی سکوت را در هم می شکند.

در قزاقستان چه خبر است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از دویچه وله، با این وجود، در مقایسه با اوایل هفته جاری شرایط به میزان قابل توجهی آرام تر شده است.

عسکر جرمکوف صاحب مغازه کوچک مواد غذایی در آلماتی به دویچه وله می گوید تقاضای زیادی به خصوص برای نان و نودل وجود دارد. او می گوید: پیش از آن که مغازه ام را باز کنم باید مدت زیادی جلوی کارخانه نان در صف بایستم تا بتوانم حدود 50 قرص نان بخرم. ساعت 9 صبح مغازه ام را باز می کنم و تا ساعت 10 تقریبا چیزی باقی نمی ماند نه نودل و نه شیر. اکنون در حال بررسی نحوه خرید فردا هستم. کارخانه های نان فعال هستند، اما مشکل رانندگان آن هستند. آنان می ترسند و از تحویل کالا به مغازه ها خودداری می ورزند. همه باید تا حد امکان به هم کمک کنیم.

با این وجود، به نظر می رسد ساکنان نان کافی دارند. بسیار از اسنک بار های کوچک در محله های شهر که معمولا شاورما و سمبوسه خوش طعم قزاقستان به نام سامسا را می فروشند نیز شروع به پخت نان های خود کرده اند. برخی نیز طبق دستورالعمل های سنتی قزاق، اویغور، ازبک یا تاجیک غذا های دیگری را تهیه کرده اند. آلماتی یک شهر چند قومیتی است. آنان ظروف را با خودرو به فروشگاه های کوچک منتقل کرده و در آنجا به طور رایگان بین نیازمندان توزیع می کنند. تخمین زده شده که تا به امروز بیش از هفت هزار غذا بدین گونه توزیع شده است.

صاحب یک نانوایی کوچک که نخواسته نام اش فاش شود می گوید: مردم روزگار سختی را می گذرانند. در چنین دوره ای همه باید در حد امکان کمک کنند. زمانی که شنیدم در شهر مسئله ای برای نان وجود دارد صبح زود خاضر شدم و مقداری نان به ازای هر نفر پختم تا هر کس چیزی به دست آورد. نانوایی کوچک دیگری در نزدیکی محل اقامت در حال سوختن رئیس جمهوری قزاقستان نیز فعالیت خود را از سر گرفته و نان رایگان را بین نیازمندان توزیع می کند.

اخبار و اطلاعاتی نداریم تنها صدای تیراندازی را می شنویم

مردم در صف های طولانی منتظر آخرین اطلاعات و اخبار هستند. یکی از آنان می گوید:چگونه باید بدانیم در اطراف مان چه می گذرد اینترنت قطع شده و شبکه تلفن همراه همه جا کار نمی کند. دریافت شبکه های تلویزیونی نیز مختل شده است. ما چیزی نمی دانیم تنها صدای تیراندازی را می شنویم. این یک خلاء اطلاعاتی است. این نیز یکی از دلایلی است که به اینجا آمده ایم تا دست کم چیزی را بفهمیم.

در همان نزدیکی، افراد دیگری که در صف ایستاده اند در حالی که او صحبت می کند به نشانه تایید سخنان اش سرشان را تکان می دهند.

دریافت اطلاعات موثق در داخل و خارج از آلماتی سخت است. شایعات و داستان های باورنکردنی زیادی در شهر می چرخد که عمدتا از طریق افرادی پخش می شوند که هنوز به تلفن ثابت دسترسی دارند. در حال حاضر، تلفن های قدیمی تقریبا تنها وسیله ارتباطی در دسترس عموم مردم هستند.

با قطع شدن اینترنت تلفن همراه و مسائل مداوم در اتصالات سیمی، سرویس های پیام رسانی فوری چه در آلماتی بسیار محبوب هستند اساسا قطع شده اند. علاوه بر آن، بسکمک از پایانه ها و دستگاه هایی که می توان از آن برای شارژ کردن اعتبار تلفن های همراه استفاده کرد نیز در جریان شورش ها تخریب شده اند.

شرایط کماکان بی ثبات است

با فرا رسیدن عصر، صدای تیراندازی های تازه به گوش می رسد. با این وجود، کسانی که هنوز یک قرص نان می خواهند در صف می مانند و ظاهرا به شرایط تازه عادت کرده اند.

ناگهان دو نفربر زرهی با سرعت زیاد از آنجا عبور می کنند مشخص نیست که آن نفربر ها متعلق به چه گروه و نهادی هستند، زیرا بر روی آن علامت گذاری ای صورت نگرفته است. بسکمک از افراد در صف نان شروع به حدس و حدس می کنند. برخی فکر می کنند که صاحبان آن نفربر ها به اصطلاح صلح بانان از بلاروس یا روسیه هستند در حالی که برخی دیگر متقاعد شده اند که این خودرو های زرهی متعلق به ارتش قزاقستان هستند که کماکان در تلاش برای حفظ نظم در آن کشور هستند.

در هر صورت، پس از چندین روز، خیابان ها بار دیگر از طریق ماموران پلیس گشت زنی می شوند و برخی از مقام های امنیتی مسلح به اسلحه هستند. گشت زنی ها به امری عادی تبدیل شده اند حتی اگر تعداد زیادی خودروی پلیس در جریان ناآرامی ها سوخته یا تخریب شده باشند.

قاسم جومارت توکایف رئیس جمهوری قزاقستان در یک سخنرانی تلویزیونی در روز جمعه گفت که آلماتی تنها از طریق بیست هزار راهزن مورد تهاجم قرار گرفته و به نیرو های امنیتی دستور داد بدون هشدار به سوی به زعم او ترویست ها شلیک کند او درخواست های صورت گرفته از خارج از همه طرفین برای مذاکره به منظور حل مسالمت آمیز بحران را رد کرد و آن را حماقت خواند.

منبع: فرارو
انتشار: 25 بهمن 1400 بروزرسانی: 25 بهمن 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1936

به "در قزاقستان چه خبر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در قزاقستان چه خبر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید