رنگ کردن مو با دارچین، به جای استفاده از رنگ های شیمیایی

به گزارش مجله عکسفا، دارچین یک روشن کننده طبیعی موهاست، شما می توانید به جای رنگ های شیمیایی از ترکیب دارچین با چند ماده طبیعی دیگر مانند آبلیمو، عسل و حنا برای تغییر رنگ موهایتان بهره ببرید. در این مقاله چند دستورالعمل رنگ کردن مو با دارچین و همچنین فرایند تاثیرگذاری رنگ های شیمیایی بر موها شرح داده شده است.

رنگ کردن مو با دارچین، به جای استفاده از رنگ های شیمیایی

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

خبرنگاران | سرویس آرایش و زیبایی - باید اعتراف کرد که رنگ کردن مو ها یا پیوسته تغییر دادن رنگ آن ها یکی از مهم ترین چالش های همیشگی دنیای آرایش و زیبایی بوده، هست و خواهد بود. هر ساله انواع روش ها و تکنیک های رنگ کردن مو ها و انواع محصولات مرتبط با آن معرفی می شوند و هر روز افراد بیشماری زمان خود را برای تغییر دادن رنگ موهایشان در سالن های آرایشی سپری می نمایند. اما حقایق مهمی وجود دارد که بسیاری از ما در مورد رنگ کردن مو ها نمی دانیم. در ادامه با چند ترکیب طبیعی با دارچین برای رنگ کردن موها، بعضی از حقایق علمی مربوط به رنگ کردن مو ها، آنچه در حین رنگ کردن مو اتفاق می افتد و روش ها و مواد جایگزین مواد شیمیایی را مطالعه خواهید کرد.

رنگ کردن مو با دارچین

از هزاران سال پیش تا به امروز دارچین به عنوان یک ماده مقوی و ارزشمند برای مو ها شناخته می گردد. قرار دریافت مقداری دارچین روی پوست باعث افزایش گردش خون در آن ناحیه شده و بنابراین بسیاری از مواد مغذی از جمله اکسیژن از این طریق به فولیکول های مو منتقل می گردد و علاوه بر زیبا و تقویت کردن موها، دارچین با افزایش گردش خون در ناحیه پوست سر موجب تحریک رشد مو ها هم خواهد شد. دارچین همچنین باعث براق شدن، خوشبو و روشن شدن مو ها بدون از بین بردن پروتئین و چربی مورد احتیاج مو ها نیز می گردد. در ادامه با چند روش برای رنگ کردن مو با دارچین آشنا خواهید شد. قبل از انجام هریک از این روش ها باید مو ها را خوب شانه کنید، بعد از استفاده از ترکیبات گفته شده، مو ها با استفاده از یک کیسه نایلونی یا کلاه رنگ بپوشانید و اجازه دهید مواد، تمام شب روی موهایتان باقی بماند.

رنگ کردن مو با دارچین و عسل

عسل در این ترکیب نقش هیدروژن پراکسید را ایفا می نماید و به آرامی مولکول های رنگی موجود در دارچین را با ساختار مولکولی مو های شما پیوند می دهد. اضافه کردن روغن زیتون به این ترکیب باعث می گردد که مولکول های رنگ به آسانی از ساختار مو ها خارج نشوند. برای رنگ کردن مو ها با این روش از مواد و دستورالعمل زیر پیروی کنید:

  • 1 قاشق روغن زیتون
  • 1 قاشق عسل طبیعی
  • 1 قاشق دارچین

بسته به حجم موهایتان می توانید این مقادیر را زیاد یا کم کنید. به خاطر داشته باشید که قبل از استفاده از این ترکیب باید موهایتان را به خوبی بشویید.

رنگ کردن مو با چغندر و دارچین

چغندر (لبو) سرشار از کارتنوئید ها است و این مواد باعث افزایش گردش خون شده و فولیکو های مو را تغذیه می نمایند؛ بنابراین موجب افزایش رشد مو ها شده و کیفیت جنس مو ها را هم افزایش می دهند. همچنین اگر دچار ریزش مو هستید، توصیه می گردد حتماً از این ماده یاری بگیرید چرا که حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان، آهن، ویتامین C و B. و فولات است و به براق شدن مو هم یاری بسیاری خواهد نمود.

2 عدد چغندر را خرد نموده و میکس کنید تا یک مایع قرمز رنگ حاصل گردد. مقداری از این مایع را با مقدار کمی آب ترکیب کنید. سپس به این ترکیب 1 قاشق شامپوی نرم نماینده اضافه کنید. در آخرین مرحله دارچین را نیز به آن اضافه کنید و اجازه دهید این ترکیب 3 الی 4 ساعت در دمای اتاق بماند. این ماسک باید به مدت 6 یا 8 ساعت روی مو های شما بماند. موهایتان را در این مدت با یک پوشش پلاستکی بپوشانید. برای تغییر رنگ مو ها با این ترکیب باید چندین بار آنرا امتحان کنید.

رنگ کردن مو با دارچین و آبلیمو

آبلیمو منبع غنی از ویتامین B. و C. بوده و باعث افزایش استحکام مو ها می گردد. از طرفی آبلیمو با داشتن اسیدسیتریک یک روشن نماینده یا رنگ بر طبیعی به حساب می آید، بنابراین باعث می گردد رنگ مو ها به بلوند نزدیک تر گردد. تحریک رشد مو ها و تغذیه فولیکو ها از دیگر مزایای استفاده از آبلیمو برای رنگ کردن موهاست. از این ترکیب برای رنگ کردن مو با دارچین و آبلیمو یاری بگیرید:

  • 4/1 لیوان آب گرم
  • 1 فنجان آبلیمو
  • 1 قاشق غذاخوری پودر دارچین

رنگ کردن مو با دارچین و حنا

استفاده از حنا و دارچین برای تغییر رنگ مو ها یک روش فوق العاده است. حنا به قهوه ای شدن مو ها یاری می نماید و ترکیب آن با دارچین باعث ایجاد یک هایلایت طبیعی در مو ها می گردد. به علاوه به درمان شوره سر بسیار یاری نموده و باعث صاف و نرم شدن مو ها هم می گردد. از دیگر حسن ها و خواص حنا یاری به درخشش و سلامت موهاست. از این مواد و دستورالعمل برای رنگ کردن مو ها با حنا و دارچین پیروی کنید:

  • 3 قاشق غذاخوری پودر حنا
  • 1 قاشق غذاخوری پودر دارچین
  • یک فنجان آب جوش

اجازه دهید این ترکیب 13 ساعت در دمای اتاق قرار بگیرد. می توانید روی آن را با یک نایلون بپوشانید. سپس به مدت 3 الی 4 ساعت آن را روی مو های خود قرار دهید. بعد از گذشت این مدت به خوبی مو ها را آبکشی کنید.

باید بدانید که دارچین تنها یک ادویه و چاشنی غذایی نیست بلکه یک ماده ارزشمند با ده ها ترکیب محافظت نماینده بدن است. بنابراین شما می توانید با خیالی آسوده از آن برای رنگ کردن موهای خود بهره ببرید، بدون آنکه نگران باشید کوچکترین آسیبی به سلامت آنها وارد گردد.

در فرآیند رنگ کردن مو ها چه اتفاقی می افتد؟

به طور کلی می توان گفت: سه دسته عمده از رنگ مو ها وجود دارند: دائمی، نیمه دائمی و موقت. همان طور که از نام تقسیم بندی آن ها پیداست، مواد به کار رفته در رنگ های نیمه دائمی و موقت، نسبت به انواع دائمی از سختی کمتری برخوردار هستند؛ بنابراین رنگ مو های نیمه دائمی یا موقت عوامل رنگی یا همان رنگدانه های مو های شما را حذف نمی نمایند و فقط رنگدانه های بیشتر و متفاوت با رنگ مویتان را به ساختار مو اضافه می نمایند. حال آنکه رنگ مو های دائمی ابتدا باید رنگدانه های مو شما را کاملاً حذف نمایند، بنابراین ساختار موهایتان در این روش رنگ کردن به کلی عوض خواهد شد. هیدروژن پراکسید و آمونیاک نام علمی بعضی عوامل حذف نماینده یا واسطه است که معمولاً در ساخت رنگ مو های دائمی به کار می فرایند.

آناتومی و ساختار مو

پیش از اینکه فرآیند رنگ کردن مو را شرح دهیم ابتدا باید ساختار و آناتومی مو را تشریح کنیم. هر قطعه مو از دو قسمت اصلی تشکیل شده است: شفت (ساقه) و ریشه. ریشه مو قسمتی از مو است که زیر سطح پوست است و دیده نمی گردد. این قسمت به فولیکول های مو که در پوست سر مستقر هستند متصل شده است. مو به طور عمده از سلول های مرده تشکیل شده و تنها بخش زنده مو، چند سلولی هستند که در همان قسمت ریشه یا فولیکول وجود دارند. ساقه مو از نظر مولکولی و ساختاری از پروتئین ها ساخته شده است، پروتئین هایی که نام های علمی آن ها کراتین و ملانین است.

علاوه بر این ساقه مو توسط یک لایه محافظ خارجی به نام کوتیلین حفاظت می گردد که سلول های این لایه وظیفه فراوری کراتین مورد احتیاج مو را نیز به عهده دارند. این سلول ها عموماً بیرنگ و یا نیمه شفاف (مانند شیشه) هستند و به همین دلیل بخش رنگی مو که همان ملانین است از میان این لایه محافظتی به راحتی دیده می گردد. به طور کلی دو نوع ملانین در افراد وجود دارد. یوملانین بیشتر در افراد با مو های سیاه یا قهوه ای وجود دارد، در حالی که فئوملانین در مو های قرمز و بلوند شایع تر است. پروتئین کراتین موجود در ساقه مو از الیاف محکم و نامحلول ساخته شده و صفاتی مانند صاف یا فر بودن، ضخیم یا نازک بودن و درخشش و استحکام مو به این پروتئین مربوط است.

رنگ مو های شیمیایی چگونه تغییر ایجاد می نمایند؟

همان طور که اشاره شد ترکیبات اصلی رنگ مو های دائمی دو عنصر هیدروژن پراکسید و آمونیاک هستند که وظایف مجزایی در فرآیند رنگ کردن مو به عهده دارند. هیدروژن پراکسید به زبان ساده وظیفه اش متصل کردن مولکول های رنگ به ساقه مو است و عملکرد آن در ترکیبات رنگی مختلف، متفاوت است. آمونیاک یک ماده قلیایی بوده و کار اصلی اش فراهم کردن شرایط انجام واکنش است؛ به عبارت بهتر آمونیاک محیط مو و پوست را برای انجام واکنش های بعدی آماده می نماید؛ اولین قدم برای فراهم کردن شرایط، از بین بردن لایه محافظتی مو است. بنابراین عملکرد هردوی این مواد تأثیرات مخربی روی ساختار مو داشته و در بیشتر موارد موجب ریزش مو هم می گردد.

از طرفی هیدروژن پراکسید برای آنکه بتواند اتصال موفقی بین مولکول های رنگ مو و ساقه مو ایجاد کند، باید به ساختار کراتین و ملانین موجود در ساختار مو ها ورود نموده و تغییراتی در آن ها بوجود بیاورد. از آنجایی که این مولکول های واسطه یعنی هیدروژن پراکسید و آمونیاک، مولکول های نسبتاً بزرگی هستند، حالت طبیعی مو ها را از بین می برند. از طرف دیگر پروتئین های کراتین نسبت به تغییرات اسیدی و قلیایی حساس بوده و ممکن است به دلیل این تغییرات ایجاد شده از بین بفرایند. همانطور که گفته شد این مولکول های واسطه مولکول های درشتی هستند و با شستشو و شامپو از بین نخواهند رفت؛ بنابراین رنگ مو های دائمی تا زمانی که مو های جدید رشد نمایند، پایدار خواهند بود.

کدام رنگ مو ها را انتخاب کنیم؟

با توجه به مطالبی که در بخش های قبلی شرح داده شد، می توان نتیجه گیری کرد که رنگ مو های دائمی برای آن دسته از افرادی که به سلامت و حالت طبیعی موهایشان بیش از هر چیز دیگری اهمیت می دهند مناسب نخواهد بود. اما وسوسه همیشگی تغییر دادن رنگ موها، ایجاد تنوع یا اساساً احتیاج به ایجاد تغییر در افراد یک حقیقت انکارناپذیر است؛ بنابراین در چنین شرایطی بهتر است به سراغ رنگ مو های شیمیایی نیمه دائمی با اثرگذاری کمتر و فاقد آمونیاک، یا رنگ مو های طبیعی با مواد ارگانیک برویم. بله درست است، انواعی از رنگ ها در مواد ارگانیک مانند حنا، قهوه، زردچوبه، دارچین و موارد بیشمار دیگری وجود دارد که همه ما در طول روز با آن ها سر و کار داریم. شما هم می توانید تجربیات خود را در استفاده از رنگ نماینده های طبیعی با ما در میان بگذارید.

برگرفته از: vkool و owlcation

منبع: setare.com
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1406

به "رنگ کردن مو با دارچین، به جای استفاده از رنگ های شیمیایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رنگ کردن مو با دارچین، به جای استفاده از رنگ های شیمیایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید