سیستم انتخاب حالت رانندگی MTS چیست؟ [نحوه عملکرد سیستم MTS]

به گزارش مجله عکسفا، سیستم انتخاب حالت رانندگی MTS به راننده این امکان را می دهد تا درجه لغزش چرخ را با توجه به نوع سطح جاده تغییر دهد. به این ترتیب چسبندگی پایدار لاستیک تضمین خواهد شد. این سیستم، رانندگی نرم و بدون تکان های تیز و بعلاوه هندلینگ آسان را برای راننده ایجاد می نماید.

سیستم انتخاب حالت رانندگی MTS چیست؟ [نحوه عملکرد سیستم MTS]

نحوه عملکرد سیستم انتخاب حالت رانندگی MTS

سیستم انتخاب حالت رانندگی یا MTS به راننده اجازه می دهد تا بین 5 گزینه مختلف مورد مناسب تر را انتخاب کند.

هر یک از این گزینه ها باعث ایجاد قدرت چسبندگی خوبی در جاده برای گزینه های مختلف رانندگی می شوند که در ادامه به مرور آن ها می پردازیم:

  • روی سنگ های بزرگ
  • روی سنگ و گل
  • روی سطح شنی
  • در امتداد دست اندازها
  • روی سطوح شنی مخلوط با گل

هر کدام از این حالت ها برنامه حرکتی مخصوص به خود را دارند. این برنامه ها شامل اطلاعات مهمی هستند که سرعت، زاویه حرکت و ترمز را معین می نمایند. راننده با مشاهده تغییر در سطح جاده در مقابل خود، به راحتی می تواند از حالتی به حالت دیگر سوئیچ کند.

به این ترتیب با یاری سیستم MTS بالاترین سطح راحتی و ایمنی رانندگی حتی در جاده های خارج از شهر و منطقه ها کوهستانی تضمین می گردد و شما را نسبت به مکانیک سیار در این جاده ها بی احتیاج می نماید. حسگرهای روی چرخ ها تمام اطلاعات مربوط به کیفیت سطح جاده را جمع آوری نموده و به واحد کنترل منتقل می نمایند.

بسته به داده های دریافتی، سیستم انتخاب حالت رانندگی به طور اتوماتیک با تفاوت های سطح جاده تنظیم می گردد. در نتیجه نیروی ترمز را برای حذف احتمال لغزش خودرو توزیع می نماید. روی فرمان دکمه هایی برای انتخاب حالت های رانندگی وجود دارد.

کاربرد سیستم انتخاب حالت رانندگی MTS

سیستم انتخاب حالت رانندگی MTS امروزه در وسایل نقلیه خارج از جاده یا آفرود به کار می رود. این سیستم نه تنها عملکرد بالا در روبرو با انواع موانع را تضمین می نماید، بلکه راحتی را نیز برای راننده فراهم می آورد.

وسایل نقلیه مجهز به سیستم MTS از منطقه ها خارج از جاده راحت تر و نرم تر عبور می نمایند. در بعضی از مدل های آفرود، سیستم انتخاب حالت رانندگی MTS به وسیله شرکت سازنده نصب شده است.

تنظیم و تعمیر سیستم انتخاب حالت درایو تنها با استفاده از تجهیزات تشخیصی پیشرفته امکان پذیر است. متخصصان مراکز فنی دانش لازم را دارند و به طور منظم مهارت های خود را تقویت می نمایند. به این ترتیب می توانند به سرعت و به صورت کارآمد مسائل مربوط به MTS را برطرف نمایند.

مطلب پیشنهادی: دلایل کم آوردن ماشین در سر بالایی و نحوه برطرف آن

حالت های رانندگی چه هستند؟

بسیاری از خودروهای مدرن امروزی با حالت های مختلف رانندگی ارائه می شوند. اما این حالت های رانندگی دقیقاً چه هستند و چگونه بر تجربه رانندگی شما تأثیر می گذارند؟

حالت های رانندگی از جمله MTS اساساً به راننده این شانس را می دهند که نحوه رانندگی خود را انتخاب کند و آن را برای روبروه با شرایط مختلف تغییر دهد. در حالی که حالت های رانندگی پدیده ای نسبتاً نو به نظر می رسد تاریخچه آن ممکن است بسیار قدیمی تر باشد.

تاریخچه سیستم انتخاب حالت رانندگی MTS

معین کردن دوره آغاز حالت های مختلف رانندگی سخت است. با این حال بسیاری استدلال می نمایند که منشاء حالت های رانندگی از جمله سیستم MTS در لندرورهای اولیه نهفته است.

در لندرورهای اولیه حالت های رانندگی متفاوتی ارائه می شده است. به طوری که راننده می توانست گزینه های چهار چرخ متحرک را با استفاده از دنده اضافی تغییر دهید. تکرار مدرن تر حالت های مختلف رانندگی به راننده امکان می دهد تا حالت رانندگی را با لمس یک دکمه تغییر دهد.

مانند بیشتر ویژگی های نوی که امروزه در خودروها یافت می شوند، حالت های مختلف رانندگی برای اولین بار در خودروهای لوکس و مدل بالا ارائه شد. به تدریج این فناوری به مدل های رایج تر وارد و به ویژگی معمولی در بسیاری از وسایل نقلیه فعلی تبدیل شده است.

حالت های مختلف رانندگی چه فایده ای دارند؟

بیشتر خودروهای مدرن به وسیله واحد کنترل موتور (ECU) کنترل می شوند. این سیستم پیچیده می تواند اجزای اصلی خودرو از جمله گیربکس موتور، سیستم تعلیق، فرمان و ترمز را کنترل کند.

امکانات امروزی از جمله سیستم انتخاب حالت رانندگی MTS به سازندگان خودرو اجازه می دهد تا حالت های مختلف رانندگی را ارائه دهند. با یاری این حالت ها هندلینگ، دینامیک و کارایی وسیله نقلیه با لمس یک دکمه تغییر می نماید.

این تجهیزات به فراورینمایندگان این امکان را می دهد تا خودرویی را فراوری نمایند که بتواند چندین نقش را به طور یکپارچه تر انجام دهد. برای مثال زمانی که در مسافرت هستید، باید در کارآمدترین حالت رانندگی قرار داشته باشید تا از برترین بازده سوخت اطمینان حاصل کنید.

با این حال در سفرهای طولانی، ممکن است پاسخ های سریع تر و عملکرد بهتر خودروی خود را ترجیح دهید. به لطف حالت های مختلف رانندگی و سیستم MTS همه این کارها در ماشین شما امکان پذیر است.

برای مکانیک سیار ماشین از برترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

محاسبه قیمت برای شما

وقتی حالت رانندگی را انتخاب می کنید چه اتفاقی میفتد؟

این که دقیقاً هنگام انتخاب یا تغییر حالت رانندگی چه اتفاقی میفتد به مدل خودرو و حالت رانندگی بستگی دارد؛ با این حال بعضی تغییرات رایج در تنظیمات خودرو در حالت های مختلف رانندگی موجود رخ می دهد.

در این میان حالت های مختلف رانندگی از جمله سیستم MTS می تواند حساسیت پدال دریچه گاز، میزان سوخت واردشده به موتور، میزان قدرت کامپیوتری در دسترس و تنظیمات سیتسم تعلیق را تغییر دهد.

این تغییرات ممکن است به صورت پیوسته یا جداگانه اتفاق بیفتند؛ در نتیجه تغییراتی در نحوه رانندگی و خودرو ایجاد می گردد.

تنظیمات حالت معمول رانندگی

در حالی که حالت های رانندگی بین خودروهایی با مدل های مختلف متفاوت هستند، بعضی از حالت های رانندگی رواج بیشتری دارند. با این حال به خاطر داشته باشید که ممکن است نام آن ها کمی متفاوت باشد.

حالت اسپرت

هدف از ارائه حالت اسپرت مجذوب کننده تر شدن خودرو بوده است. درجه شدت این حالت بسته به شرکت سازنده و مدل خودرو کاملاً فرق دارد. در بعضی موارد، حالت Sports تنها زمانی باید استفاده گردد که ماشین خود را به پیست می برید.

در بسیاری از خودروها، با سیستم انتخاب حالت رانندگی MTS در حالت اسپرت کیفیت رانندگی مجذوب کننده و قوی تری ایجاد می گردد.

در حالت اسپرت، دریچه گاز فعال تر می گردد. به این معنی که خودرو با سرعت بیشتری شتاب می گیرد. علاوه بر این سوخت بیشتری به موتور وارد می گردد تا قدرت آن افزایش یابد. در این شرایط فرمان سنگین تر شده و سیستم تعلیق سفت می گردد.

در بعضی خودروها، سیستم تعلیق می تواند به حدی سفت گردد که عملکرد کنترل کشش خودرو را کاهش دهد. این حالت های اسپرت واقعا قدرتمند هستند و نباید در جاده های معمولی استفاده شوند.

حالت اکو

حالت Eco برای کاهش مصرف سوخت و بهبود کارایی خودرو طراحی شده است. برای رسیدن به این هدف، میزان سوخت مجاز به موتور اغلب کاهش می یابد و ممکن است بعضی از سیلندرهای موتور خاموش شوند.

فعالیت دریچه گاز اغلب کاهش می یابد تا راننده سوخت کمتری مصرف کند و قابلیت های مسافت پیموده شده را بهبود بخشد. اما این سیستم انتخاب حالت رانندگی MTS می تواند باعث کند شدن خودرو گردد.

حالت راحت

حالت Comfort تنظیمات ایده آلی را برای رفت وآمدهای طولانی ارائه می دهد. با یاری این حالت مطمئن می شوید که ماشین تا حد امکان روان و راحت کار می نماید. حالت راحت تعادل خوبی بین تنظیمات Eco و Sport ارائه می دهد و برای استفاده روزمره ایده آل است.

با یاری سیستم MTS در حالت راحت سیستم تعلیق معمولاً در نرم ترین حالت خود قرار می گیرد تا به برطرف هرگونه ضربه یا تکان در جاده یاری کند. در خودروهای اتومات ممکن است تعویض دنده زودتر انجام گردد تا کیفیت سواری نرم تر و ثابت تری داشته باشد.

حالت برفی

حالت برفی به بهبود ایمنی خودرو در شرایط زمستانی یاری می نماید. ورودی دریچه گاز معمولاً کاهش می یابد و قدرت ترمز ملایم تر می گردد تا به پایداری مورداحتیاج در شرایط برفی یاری کند.

با فعال شدن سیستم انتخاب حالت رانندگی MTS در حالت برفی کنترل کشش برای افزایش چسبندگی بیشتر می گردد. در خودروهای گیربکس اتوماتیک بالاترین دنده ممکن برای یاری به تثبیت خودرو انتخاب می گردد.

حالت سفارشی

یکی از گزینه های محبوب، حالت سفارشی است که به راننده اجازه می دهد تا تنظیمات خاص را به دلخواه خود تغییر دهد. این گزینه بیشترین انعطاف پذیری را برای راننده فراهم می نماید. با این حال، محدودیت هایی وجود دارد که می توانید برای رانندگی ایمن و مؤثر انتخاب کنید.

چگونه حالت رانندگی را انتخاب کنیم؟

در بسیاری از خودروهای مدرن، حالت های مختلف درایو برای مثال سیستم انتخاب حالت رانندگی را می توان با فشار یک دکمه انتخاب کرد. در بعضی خودروها این حالت ها به وسیله سیستم اطلاعات صفحه لمسی قابل تغییر است.

در حالی که موقعیت دکمه انتخابگر حالت رانندگی در خودروهای مختلف فرق دارد اما همواره در دسترس راننده قرار گرفته است.

جمع بندی

شرایط جاده های مختلف، شیوه رانندگی متفاوتی را می طلبد. رانندگان خودرو سبک های رانندگی متفاوتی دارند و باید با شرایط جاده سازگار شوند. یکی از انواع رایج حالت رانندگی سیستم انتخاب حالت رانندگی MTS است که در شرایط برون جاده ای کاربرد بیشتری دارد.

خودروهای مدرن قادر به ارائه محدوده های عملکردی مختلف با توجه به تقاضای راننده هستند. بعضی از رانندگان رانندگی اسپرت را ترجیح می دهند در حالی که بعضی دیگر رانندگی راحت را انتخاب می نمایند.

عملکرد اصلی سیستم MTS ایجاد لغزش به منظور تنظیم چرخ های خودرو است. به این ترتیب دریچه بنزین، ترمزها و نیروی محرکه به صورت اتوماتیک تنظیم خواهند شد. در واقع هدف اصلی این سیستم بالا بردن عملکرد رانندگی در سطوح جاده ای مختلف است.

منبع: آچاره
انتشار: 8 شهریور 1401 بروزرسانی: 8 شهریور 1401 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 2104

به "سیستم انتخاب حالت رانندگی MTS چیست؟ [نحوه عملکرد سیستم MTS]" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیستم انتخاب حالت رانندگی MTS چیست؟ [نحوه عملکرد سیستم MTS]"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید