قوانین جروبحث کردن با همسر تا مسئله ای پیش نیاید

به گزارش مجله عکسفا، جروبحث بین زن و شوهر اجتناب ناپذیر است و رابطه خوب رابطه ای نیست که در آن جروبحث و بگومگو وجود ندارد بلکه رابطه ای است که در آن، زن و شوهر بلدند چگونه اختلاف های پیش آمده را مدیریت نمایند.

قوانین جروبحث کردن با همسر تا مسئله ای پیش نیاید

به گزارش، تحقیقات نشان داده اند زن و شوهر هایی که می توانند مسئولیت و نقش خود در بحث ها را بپذیرند و در عین بگومگو کردن، محبت خود را نیز ابراز نمایند، رابطه ای بهتر و ماندگارتر دارند. به طور مفید و سازنده بحث کردن کار راحتی نیست، اما مهارتی مهم و ارزشمند است که باید آن را فرا بگیرید. ما طبق یافته های علمی، یک سری از ویژگی ها و عادت های زن و شوهر های پیروز هنگام اختلافات را جمع آوری نموده ایم و فکر می کنیم شما هم می توانید این راه حل ها را به کار ببرید.

خود مطلعی تان را رشد دهید. اگر نسبت به احساسات خودتان مطلع باشید می توانید خشم خود را هنگام اختلافات کنترل کنید. در ضمن مطلعی داشتن نسبت به احساسات واقعی تان به شما یاری می کند ریشه یک هیجان خاص را شناسایی کنید و شاید متوجه شوید مسئله ای که برای تان پیش آمده، بیشتر مربوط به خودتان است تا همسرتان.

احساسات را نباید به خودی خود برچسب خوب و بد بزنید، بلکه باید سعی کنید علت برانگیخته شدن این احساسات را پیدا کنید. اخلاقیات و درست و نادرست زمانی وارد می گردد که شما در نتیجه یک احساس خاصی که دارید دست به یک رفتار مخرب بزنید.

هر دوی شما باید به این باور برسید که در یک بگومگوی زن و شوهری، هیچیک نباید برنده یا بازنده باشند. اگر یکی ببرد، بازنده دچار احساس خشم و دلخوری خواهد شد و این فقط ظاهر قضیه است، زیرا با تاثیری که خشم و نارضایتی یکی از طرفین بر رابطه می گذارد، در واقع هم زن و هم مرد هر دو بازنده اند و رابطه شان تحت تاثیر این احساس ناخوشایند قرار می گیرد. حتی اگر مطمئن هستید که همسرتان اشتباه می کند و مقصر است، باز هم احترام او را حفظ کنید و اجازه دهید دلایلش را بگوید.

بین خودتان قرار بگذارید که هر وقت بحث تان بالا گرفت، به هم زمان بدهید تا آرام شوید و خونسردی تان را به دست بیاورید، سپس به دنبال حل مسئله باشید. این مدت زمان توقف می تواند به شما و همسرتان اجازه بدهد مشکل را واضح تر ببینید و افکار خود را نظم و ترتیب بدهید.

درست است که باید به خودتان فرصت آرام شدن بدهید، اما نباید ادامه بحث تان را رها کنید. مصاحبه و اختلاف شما به هر حال باید به یک نتیجه برسد وگرنه زمینه ساز مسائل بعدی خواهد شد.

وقتی همسرتان خسته است یا در موقعیتی نیست که حوصله بحث داشته باشد، به این کار اصرار نکنید. یک دعوای منصفانه احتیاج به رضایت طرفین دارد.

اگر همزمان چند مسئله هست که احتیاج به بحث دارد، هر زمان یکی از آن ها را مطرح کنید. همزمان پرداختن به چند مسئله آن ها را پیچیده تر می کند و نتیجه نمی گیرید.

به سادگی نگویید: وقتی به من بی احترامی می کنی من دلخور می شوم، بلکه به طور خاص و شفاف بگویید: وقتی می گویی ... من ناراحت می شوم یا وقتی که صدای تان را سر من بلند می کنی من عصبانی می شوم.

هر کسی نقطه ضعف هایی دارد. اگر می دانید حساسیت های همسرتان چیست از آن ها سوء استفاده نکنید.

برچسب تنبل بودن و عصبی بودن و افسرده بودن و ... به همسرتان نزنید. مثلا می توانید بگویید: عزیزم من دل نگرانم، چون تو افسرده و بدخلق به نظر می رسی، دوست دارم با هم درباره اش حرف بزنیم.

اگر بحث و جدل تان بالا گرفت، با یک جمله بازخوردی، تنش را کم کنید. یک تکنیک این است که چیزی که همسرتان گفته است را دوباره تکرار کنید، مثلا: عزیزم چیزی که من شنیدم از تو این است که من حوصله تو را سر می برم، چون علاقه ای به تفریحات تو نشان نمی دهم، درست است؟. پاسخی که می گیرید یا تائید شماست و یا شفاف سازی بیشتر آن.

همه آدم ها کم و بیش شوخ طبعی دارند و می توانند در مواقع ضروری از آن استفاده نمایند. کمی شوخی فضا را تلطیف می کند و تنش را دور می کند، در نتیجه بهتر می توانید مصاحبهی تان را پیش ببرید. شوخی و مزاح نه تنها اختلاف را تعدیل می کند بلکه احتمال اینکه زن و مرد به درک یکسانی از مسئله دست پیدا نمایند را نیز بیشتر می کند. محققان می گویند زن و شوهر هایی رابطه ماندگار دارند که می توانند حتی وقتی که با هم اختلاف و بگومگو دارند نیز با هم شوخی نمایند و بخندند.

هر بار که با همسرتان جروبحث می کنید، وظیفه دارید به حرف های او خوب گوش دهید، پیش داوری نکنید و تا کلام او تمام نشده، حرفی نزنید. اگر فقط منتظر باشید تا حرف های همسرتان تمام گردد و حرف خودتان را بزنید، واقعا نمی توانید بشنوید چه می گوید.

در تمام مدت بحث های تان تماس چشمی با همسرتان را حفظ کنید.

روش درست عذرخواهی از همسرتان را یاد بگیرید.

درست همانطور که ما آدم ها زبان عشق متفاوتی داریم، زبان عذرخواهی مان نیز با هم متفاوت است. برخی از افراد برای عذرخواهی ژست های آنچنانی می گیرند و برخی ها هم خیلی ساده عذرخواهی می نمایند. در عذرخواهی از همسرتان باید نشان دهید که از صمیم قلب تان پشیمانید و می خواهید که بخشیده شوید.

منبع: برترین ها

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 3 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 225

به "قوانین جروبحث کردن با همسر تا مسئله ای پیش نیاید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قوانین جروبحث کردن با همسر تا مسئله ای پیش نیاید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید