لوازمی که برای کوهنوردی احتیاج دارید

به گزارش مجله عکسفا، وسایل مورد احتیاج کوهنوردی

تمام طبیعت دوستان و افرادی که می خواهند در زمینه ورزش کوهنوردی حرفه ای شوند و یا تازه می خواهند این ورزش را آغاز نمایند، احتیاج به وسایل اولیه دارند. تجهیزات و وسایل مورد احتیاج کوهنوردی بسته به اینکه به کدام قله و کوهی می خواهید بروید یا اینکه چقدر درون طبیعت هستید متفاوت است. با این حال برای آغاز این ورزش و حتی رفتن یک روزه به کم ارتفاع ترین قله ها احتیاج به وسایل و تجهیزات ضروری دارد که می بایست آن ها را تهیه کنید. در مجله گردشگری خبرنگاران می توانید اطلاعات اولیه برای آغاز این ورزش را پیدا کنید و با وسایل مورد احتیاج کوهنوردی آشنا شوید.

لوازمی که برای کوهنوردی احتیاج دارید

کفش مناسب کوهنوردی

اول همه باید به دنبال کفش مورد احتیاج برای کوهنوردی باشید. کفش را باید نه تنها از وسایل مورد احتیاج کوهنوردی بلکه از مهم ترین و اصلی ترین ابزارها برای این ورزش بدانید. در انتخاب کفش بسیار دقت کنید. چرا که برای نجات جان شما در مواقع خطرناک بسیار مهم بوده و البته راهپیمایی شما را بر روی کوه میسر می نماید. هیچ گاه با کفشی که پایتان را می زند یا کفی عاج دار خوبی ندارد نمی توانید با اطمینان به قله برسید.

کوله پشتی

قطعا شما وسایلی را به همراه خود برمی دارید که برای آن ها احتیاج به کیف و کوله ای دارید. امروزه کوله پشتی های کوهنوردی بسیار کاربردی و حرفه ای در بازار از برندهای خارجی معروف مانند دیوتر، لو آلپین و برندهای ایرانی مانند قایا پیدا خواهید نمود. معمولا کوهنوردان برای سفرهای یک روزه کوله پشتی های سبک تر و برای سفرهای دو روزه یا بیشتر کوله پشتی هایی با لیتر و گنجایش بالاتر به همراه می آروند.

لباس مناسب کوهنوردی

از وسایل مورد احتیاج کوهنوردی که ارتباط مستقیم با سلامتی شما در کوه دارد، انتخاب لباس مناسب است. بر طبق تجربه کوهنوردان حرفه ای، به کسانی که می خواهند این ورزش را تازه آغاز نمایند، گفته می گردد که چندین لایه لباس برای کوهنوردی و کوهپیمایی خود بردارند. در مجموع به 3 لایه لباس احتیاج دارید. جنس لباس ها بسیار اهمیت داشته و بسته به کاربرد آن، متفاوت خواهد بود. لیستی از لباس های مورد احتیاج کوهنوردی را در ادامه خواهید خواند.

لایه اول لباس ها

لباس هایی که در تماس مستقیم با بدن شما هستند و حکم عرقگیر را هم دارند. این لباس ها را از جنس نرم و ترجیحا عرقگیر انتخاب کنید. همچنین این لباس ها از اذیت نمودن لایه بعدی لباس ها جلوگیری می نماید. وسایل مورد احتیاج کوهنوردی در لایه اول زیرشلواری نخی، پیراهن، دستکشی راحت و نازک، کلاه و جورابی مناسب خواهند بود.

  • نکته: از هر نوع جوراب و لباس زیر، حداقل یک دست اضافه درون کوله پشتی به همراه داشته باشید.
لایه دوم لباس ها

برای دسته دوم لباس، به سراغ لباس هایی باید بروید که شما را گرم نگه می دارند. لباس هایی از جنس پلار یا پشم مصنوعی یا در کل لباس های پشمی جزو این دسته از لباس ها هستند. یک پیراهن پلار، یک شلوار پشمی (می تواند جایگزین لایه اول باشد) و جورابی گرم تر از جوراب اول (می تواند تنها یک جوراب که تمام این خصوصیات را با هم دارد بپوشید) مورد احتیاج است. شاید یک سوشرت و گرمکن هم لازم باشد.

نکته: در مناطق گرمسیری و جنگل نوردی یا تورهای یک روزه کوهنوردی در هوای آفتابی، گاهی لایه پشمی حذف می گردد و از لایه سوم با جنس بهتر و سبک تر استفاده می گردد.

لایه سوم لباس ها برای کوهنوردی

این لایه از شما در مقابل باد، باران، سرما، رطوبت هوا و در مجموع هوای طوفانی محافظت می نماید. بنابراین یک کاپشن از جنس کورتکس و شلواری از همین جنس، بادگیری سبک مناسب است. پانچو برای جنگل نوردان و کوهنوردانی که به مناطق بارانی می روند، لباسی کارآمد است. دستکش های گرم کورتکس را از قلم نیاندازید.

  • نکته: در روزهای آفتابی و تورهای یک روزه، یک دست لباس خنک، یک بادگیر و یک گرمکن کافیست.

اگر برای تورهای چند روزه و قله های سخت تر لباس برمی دارید، به کاپشن ها و شلوارهای گرم کورتکس احتیاج خواهید داشت.

کلاه

از وسایل مورد احتیاج کوهنوردی کلاه است که نباید فراموش گردد. حداقل دو نوع کلاه با خود داشته باشید. کلاهی گرم که به عنوان لایه اصلی می پوشید و کلاهی که لبه آفتابگیر دارد. برای مناطق بارانی کلاه کاپشن می تواند استفاده گردد.

  • نکته: برخی از افراد از دستمال گردن به عنوان کلاه استفاده می نمایند.
گتر

گتر در واقع محافظ و لایه ای است که شما روی کفش و پاچه های شلوار می پوشید. این لایه یکی از وسایل مورد احتیاج کوهنوردی است و ترجیحا آن را از قلم نیندازید. اگر به مناطقی می روید که پر از خار و گیاهان خودرو است، از پاهای شما محافظت می نماید. اگر به مناطق برفی می روید، از ورود برف به درون کفش و پاچه های شلوار جلوگیری می نماید. اگر به مناطق گل و لایی می روید، از گِلی شدن و خیس شدن شلوار و البته رویه کفش جلوگیری می نماید.

بنابراین چنین محافظی که به راحتی از کفش تا زانوی شما را می پوشاند، می تواند به عنوان لایه آخر لباس های کوهنوردی استفاده گردد و امنیت و سلامت شما را بالا ببرد. یادتان باشد گترها برای هر طبیعتی جداگانه طراحی شده اند. گترهای پیاده روی، گترهای کوهنوردی، گترهای قله های برفی، گترهای یخ نوردی و گترهای مسیرهای جنگل نوردی از انواع گترها هستند.

گترها همچنین در سه سایز گترهای بلند، گترهای متوسط و کوتاه در بازار یافت می شوند.

زیر انداز یا جایگاه برای نشستن

برای اینکه بتوانید بدون خیس شدن یا اذیت شدن روی زمین یا کناره کوه بنشینید، می توانید یک زیرانداز با خود داشته باشید. زیرانداز های مختلفی در بازار هستند. اگر فتح قله دو روز و بیشتر طول می کشد، به دنبال زیراندازهای حرفه ای تر در میان وسایل مورد احتیاج کوهنوردی باشید. در غیر این صورت، یک پارچه ساده کفایت می نماید.

باتوم کوهنوردی

یکی از وسایل مورد احتیاج کوهنوردی که به شما در بالا رفتن و مهم تر از آن در پایین آمدن از کوه یاری می نماید، باتوم های کوهنوردی است. این ابزار کار همان چوب هایی را انجام می دهد که در طبیعت برای راه رفتن و پیاده روی به عنوان عصا از آن استفاده می کنیم.

غذای پر انرژی و آب آشامیدنی

یکی از وسایلی که باید در کوله پشتی خود به همراه داشته باشید، مواد غذایی و البته قمقمه آب است. بسته به سفرتان، میزان و نوع غذا متفاوت است. همچنین اگر علاقه مند به آشپزی در طبیعت هستید، به همراه داشتن لوازم آشپزی مانند اجاق گاز و ظروف پخت و پز لازم می گردد.

کیسه خواب و چادر

اگر می خواهید شب را درون طبیعت بگذرانید، حتما باید کیسه خواب و چادر به همراه داشته باشید. این دو وسیله از وسایل مورد احتیاج کوهنوردی هستند برای سفرهای بیش از یک روزه هستند که تهیه آن ها بسیار اهمیت دارد.

چراغ و لامپ

برای کسانی است که در مناطق تاریک و شب ها به پیاده روی می روند یا می خواهند شب را هم در کوه، کمپ نمایند.

از دیگر وسایل مورد احتیاج کوهنوردی:

  • لیوان و قاشق چنگال
  • وسایل بهداشتی مانند کرم ضد آفتاب و دستمال کاغذی
  • سنگ آتش زنه
  • قطب نما و نقشه
  • مدارک شخصی
  • طناب و کارابین
  • سوت نجات

منبع: rei.com

منبع: الی گشت
انتشار: 30 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 132

به "لوازمی که برای کوهنوردی احتیاج دارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لوازمی که برای کوهنوردی احتیاج دارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید