معاون گردشگری کشور: هیچ روستایی از لیست روستا های هدف گردشگری حذف نخواهد شد

به گزارش مجله عکسفا، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ولی تیموری معاون گردشگری کشور پس از حضور در مراسم آغاز به کار جشنواره گردشگری پایدار روستایی به اهمیت فعالیت تشکل ها در صنعت گردشگری اشاره نمود و گفت: تشکل های حرفه ای می توانند برای بهبود شرایط و اوضاع صنعت گردشگری نقش مهمی ایفا نمایند. جامعه حرفه ای بوم گردی متشکل از افراد متخصصی است که بر تمامی امور صنعت گردشگری اشراف کامل دارد و نگاه ما نیز به تشکل حرفه ای دقیقا چنین چیزی بود.

معاون گردشگری کشور: هیچ روستایی از لیست روستا های هدف گردشگری حذف نخواهد شد

برای سفر با ارزانترین تور پوکت همراه ما باشید. هیچ جا بهتر از سواحل زیبای تایلند نمیتواند خستگی را از تن شما بدر کند و تجربه آرامش را به شما بدهد.

او با تأکید به اهمیت هم افزایی و مشارکت بخش خصوصی و دولت در کنار یکدیگر، اضافه نمود: معاونت جهانگردی وزارت میراث فرهنگی،جهانگردی و صنایع دستی به عنوان بخشی از بدنه دولت دارای صندلی سیاسی است.این معاونت برای ورود به بعضی مسائل محدودیت هایی دارد، وظیفه تشکل ها این است که در چنین حوزه هایی ورود نمایند.

معاون جهانگردی با تاکید بر اهمیت توسعه جهانگردی روستایی بیان نمود: با توجه به شعار انتخابی سازمان جهانی جهانگردی برای هفته جهانگردی امسال که از 27 سپتامبر آغاز شده است، به طور جدی حمایت از موضوع جهانگردی را جزو اهدافمان قرار داده ایم و امیدواریم با یاری فعالان این صنعت به راه چاره ها و ابتکار عمل های بهتری در راستای توسعه جهانگردی روستایی دست پیدا کنید.

او با بیان اینکه جامعه روستایی بیش از هر زمان دیگری احتیاج به حمایت دارد، ادامه داد: نسل جوان ما در روستا ها مهاجرت به شهر ها را ترجیح می دهند که این آسیب بزرگی است و اگر این فرایند ادامه داشته باشد، جهانگردی روستایی از سبد جهانگردی کشور حذف خواهد شد.

او توضیح داد: در آینده با برگزاری جلسات تکمیلی و تخصصی و مشارکت با جامعه دانشگاهی راه چاره هایی را برای این جبران این اسیب شناسایی می کنیم و برای اجرای آنها برنامه ریزی خواهیم کرد.

تیموری به برنامه های در حال اجرا در حوزه جهانگردی روستایی را چنین تشریح کرد: هم اکنون در حال آماده کردن سند توسعه بخش جهانگردی روستایی هستیم .این سند در امسال تکمیل می گردد و نقشه راهی برای حوزه توسعه جهانگردی روستایی خواهد بود.

او اضافه نمود: در سند وسعه بخش جهانگردی روستایی به موضوع بوم گردی که جزء مهمی از جهانگردی روستایی است ،تاکید خواهد شد.

معاون جهانگردی از اقدام معاونتش برای دسته بندی روستا ها اطلاع داد و گفت: اقدامی را که برای شهر ها انجام دادیم برای روستا ها نیز اعمال خواهیم کرد و بر این اساس هیچ روستایی از لیست روستا های هدف جهانگردی حذف نخواهد شد، بلکه در یکی از چهار دسته دوستدار جهانگرد، متعهد به توسعه جهانگردی، روستای هدف و روستای مقصد جهانگردی طبقه بندی می گردد.

موافقت وزیر در مورد صدور و تمدید مجوز ها با دو امضای مدیر کل استان و رئیس جامعه تشکل حرفه ای یکی از موضوعاتی بود که تیموری به آن اشاره نمود و نرخ بیمه دیگر موضوعی بود که معاون جهانگردی درباره آن شرح داد.

معاون جهانگردی وزارت میراث فرهنگی،جهانگردی و صنایع دستی درباره بسته حمایت جهانگردی که در دولت در حال تدوین است ،گفت: در این بسته واحد های بوم گردی در قالب بنگاه دیده شده اند و ما در کوشش هستیم این فعالیت را به شکل یک کار رسمی و اشتغالزا تعریف کنیم و داشتن کد بیمه کارگاه و کد رسمی اشتغال برای پرسنل جزو ملزومات این کار است.

تیموری در مورد عدم تناسب بین کیفیت و کمیت واحد های بوم گردی در کشور شرح داد: در ابتدای کار ضوابط محکمی وجود نداشت و به همین دلیل مجوز های بسیاری داده شد و واحد های بوم گردی با سرعت رشد کردند. هم اکنون مجموعه مقررات و رتبه بندی اقامتگاه های بوم گردی نهایی شده است و در حال آموزش ارزیابان هستیم.

معاون جهانگردی درباره چگونگی معین تعرفه و نرخ های واحد های بوم گردی گفت: بر اساس بخشنامه ای که از سال گذشته تصویب و ابلاغ شده است، واحد بوم گردی نرخ پیشنهادی خود را به تشکل اعلام و پس از تایید و امضای استان و تشکل ،نرخ گذاری نهایی انجام می گردد .هر فرایندی غیر از این تخلف است.

او درباره نحوه معین نرخ های پیشنهادی تأکید کرد نرخ ها با نگاه رقابت پذیری خدمات معین گردد و اینگونه نباشد که منطقه ای به دلیل نرخ گذاری بالا از مقصد جهانگردی کشور خارج گردد.

او به توافق با وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات اشاره نمود و گفت: هر نقطه ای که از لحاظ زیرساخت فناوری دچار مشکل است اعلام و گزارش کنید. این قول صد در صد را از وزیر ارتباطات گرفته ایم که هر مسئله ای در این راستا پیگیری و مرتفع خواهد شد.

تیموری در پاسخ به دغدغه ای مبنی بر اهمیت آموزش واحد های بوم گردی شرح داد: مجموعه ای در قالب آموزش های عمومی و تخصص آماده شده است که بوم گردی ها را نیز شامل می گردد و واحد ها ملزم به رعایت آن هستند.

او همچنین طرح سفر های خانه به خانه و سفر های خانوادگی که از سوی تشکل اقامتگاه های بوم گردی مطرح شد را مفید دانست و گفت: با توجه به فضای کنونی این نوع سفر ها می توانند سفر های قابل دفاع و فرهنگسازی باشند. اگر سفر را در جهت تخصصی راهنمایی کنیم آسیب ها نیز کاهش پیدا می نمایند.

در انتها این جلسه با رونمایی از جشنواره جهانگردی روستایی توسط معاون جهانگردی این جشنواره در سه بخش عکس، فیلم و ایده آغاز به کار کرد و تا انتها آذرماه امسال ادامه خواهد داشت.

جهانگردی خلاق و کسب وکار های بوم جهانگردی، اقامتگاه های دوستدار محیط زیست، نمونه هایی از کسب وکار های پایدار، ارتباط با خوراک های بومی با بوم جهانگردی، احیای رویداد ها و مناسبت ها در بستر جهانگردی، نقش اقامتگاه بوم گردی در معرفی و احیای میراث ناملموس و صنایع دستی و تولیدات بومی در ارتباط با توسعه جهانگردی جامعه بنیاد مهمترین سرفصل هایی هستند که برای این جشنواره تعریف شده اند.

همچنین برگزاری کارگاه های توان افزایی، نشست های تخصصی با فعالان مرتبط به بوم گردی در استان ها از جمله برنامه های جانبی جشنواره هستند.

باشگاه خبرنگاران

منبع: گردشبان
انتشار: 20 آبان 1399 بروزرسانی: 20 آبان 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1214

به "معاون گردشگری کشور: هیچ روستایی از لیست روستا های هدف گردشگری حذف نخواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون گردشگری کشور: هیچ روستایی از لیست روستا های هدف گردشگری حذف نخواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید