چرا در خانه کار کردن ما را بیشتر خسته می نماید؟

به گزارش مجله عکسفا، چرا در خانه کار کردن ما را بیشتر خسته می نماید؟ بیشتر خانه های مسکونی فضای مناسبی برای مبلمان های اداری امروزی که بیشتر آن ها طبق استاندارد های ارگونومی ساخته شده اند ندارند یا اینکه خیلی از افراد نمی توانند از پس چنین هزینه ای برآیند و خانه شان را تبدیل به دفتر کار نمایند. اگر شما هم از خانه کار می کنید، احتمالا کامپیوترتان را روی میز مطالعه معمولی یا حتی میز ناهارخوری می گذارید و روی جایگاه معمولی یا تخت خوابتان می نشینید. در هر حالت، به احتمال زیاد درست نمی نشینید. اگر فقط مدت کوتاهی این طور باشید، شاید جای نگرانی نباشد؛ اما با شرایط کنونی ممکن است مجبور شوید محیط کارتان را برای همواره به خانه منتقل کنید.

چرا در خانه کار کردن ما را بیشتر خسته می نماید؟

جهت دریافت خدمات پتینه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

خبرنگاران| حتی قبل از گسترش ویروس کرونا خیلی از افراد از خانه کار می کردند؛ اما بعد از این همه گیری جهانی تعداد این افراد در سراسر جهان به شکل چشمگیری افزایش پیدا نموده است. اگر شما هم دورکاری می کنید، ممکن است متوجه درد هایی شده باشید که قبلا تجربه ننموده بودید، ازجمله کمردرد، گردن درد، شانه درد یا مچ درد. شاید علت این درد ها این باشد که در خانه امکانات اداره را ندارید. منظور از امکانات، میز و مبلمان های اداری است که در خیلی از آن ها استاندارد های ارگونومی کار با کامپیوتر رعایت شده است. در این مقاله می خواهیم راه حل هایی را برای مقابله با این مسائل جسمانی ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

بیشتر خانه های مسکونی فضای مناسبی برای مبلمان های اداری امروزی که بیشتر آن ها طبق استاندارد های ارگونومی ساخته شده اند ندارند یا اینکه خیلی از افراد نمی توانند از پس چنین هزینه ای برآیند و خانه شان را تبدیل به دفتر کار نمایند. اگر شما هم از خانه کار می کنید، احتمالا کامپیوترتان را روی میز مطالعه معمولی یا حتی میز ناهارخوری می گذارید و روی جایگاه معمولی یا تخت خوابتان می نشینید. در هر حالت، به احتمال زیاد درست نمی نشینید. اگر فقط مدت کوتاهی این طور باشید، شاید جای نگرانی نباشد؛ اما با شرایط کنونی ممکن است مجبور شوید محیط کارتان را برای همواره به خانه منتقل کنید.

کارشناسان پیش بینی می نمایند که حتی بعد از خاتمه گسترش ویروس کرونا، دورکاری تبدیل به روندی عادی گردد و نه تن ها خیلی از کارمندان کار از خانه را ترجیح می دهند، بلکه حتی مدیران ارشد شرکت ها هم متوجه این نکته می شوند که برای انجام دادن خیلی از کار ها احتیاجی نیست کارمندانشان در محل کار حاضر شوند.

اگر همین حالا هم احساس درد یا گرفتگی عضلات می کنید، احتمالا در معرض خطر آسیب های عضلانی، مانند کمردرد، گردن درد، شانه درد، سندروم نشانگان مجرای مچ دست یا حتی ترومبوز سیاهرگی عمقی، قرار داشته باشید.

خب، چه کاری می توانید انجام دهید؟ باید تا آنجا که می توانید، روی حالت طبیعی بدنتان کار کنید. در حالت راحتی قرار بگیرید؛ به شکلی که هیچ قسمتی از بدنتان خم نشده یا پیچ نخورده باشد و باید هرازگاهی حرکت کنید تا خون گردش پیدا کند. اگر با کامپیوتر کار می کنید، باید به این 10 نکته ای که در ادامه اشاره می کنیم، توجه کنید.

نمایشگر را درست روبه رو و در ارتفاعی مناسب قرار دهید. مثل زمانی که به لپ تاپ یا تلفن همراهتان نگاه می کنید، به پایین نگاه نکنید. نمایشگر را جایی قرار ندهید که مجبور شوید سرتان را برای نگاه کردن به آن برگردانید. برخی از افراد صفحه کلید و ماوس را روبه روی خود قرار می دهند، اما نمایشگر را در گوشه ای می گذارند و همین باعث گردن درد می گردد. اگر از نمایشگری مجزا یا لپ تاپ استفاده می کنید، شاید احتیاج باشد زیر آن چند کتاب یا جعبه ای قرار دهید تا در ارتفاعی مناسب و درست مقابل چشمانتان قرار بگیرد.

برای پیشگیری از ضعف چشم که به دلیل تابش نور یا سازگاری جزئی عنبیه با نور به وجود می آید، پشت به پنجره ننشینید؛ زیرا نوری که وارد می گردد، به نمایشگر می تابد. رو به روی پنجره هم کار نکنید؛ زیرا در این حالت نور مستقیم به چشمانتان می تابد. نمایشگر باید با پنجره زاویه نود درجه ایجاد کند، مگر اینکه پرده کشیده باشد. اگر نمایشگر روی میز شیشه ای قرار گرفته است، روی میز را بپوشانید تا از تابش نور جلوگیری گردد.

نوشته ها را از روی تبلت یا کاغذی نخوانید که روی میز قرار گرفته است؛ زیرا در این حالت مجبورید سرتان را مدام به بالا و پایین حرکت دهید. اگر مجبورید برای خواندن یا دیدن مطلبی، نگاهتان را بین لپ تاپ یا نمایشگر کامپیوتر و کاغذ بگردانید، از پایه ای برای نگه داشتن تبلت یا کاغذ بهره ببرید.

اگر ارتفاع لپ تاپ را بیشتر نموده اید تا نمایشگر درست مقابل چشمانتان قرار بگیرد، از صفحه کلید و ماوس جداگانه ای بهره ببرید. حتما باید درهنگام استفاده از ماوس دست ها و بازوهایتان در یک راستا قرار داشته باشند و حتما بازویتان را نزدیک بدن قرار دهید. اعصاب دست ها از گردن آغاز می شوند و از شانه ها پایین می آیند تا به آرنج و مچ برسند. وقتی بازوهایتان کنار بدن قرار داشته باشد، اعصاب فشرده نمی شوند؛ اما هرقدر بازو ها را بیشتر از بدنتان دور کنید، بیشتر محتمل است که گردن و شانه هایتان را منقبض کنید.

استفاده از تکیه گاه مچ شاید مفید به نظر بیاید؛ اما قرار دادن هرچیزی زیر مچ باعث افزایش فشار به تاندون خم نماینده انگشت ها و عصب میانی می گردد و این ممکن است خطر سندرم نشانگان مجرای مچ دست را افزایش دهد.

نرم افزار های تشخیص صدا را می توانید برای خیلی از متن ها و ایمیل ها بهره ببرید. بهتر است هرازگاهی کمی به بازوها، مچ ها و دست هایتان استراحت بدهید.

سعی نکنید صاف بنشینید یا مثل لاک پشت در جایگاه قوز کنید. انحنای پایین کمرتان به سمت شکم است که به آن کاوپُشتی می گویند و بهترین حالت نشستن برای کمر است و کمترین فشار را به مهره های ستون فقرات در پایین کمر وارد می نماید. وقتی به سمت جلو خم می شوید، باید به شکلی بنشینید که انحنای طبیعی مهره های کمرتان حفظ گردد. حتما به جایگاه تکیه دهید تا کمی از وزن بدنتان را به پشتی جایگاه بدهید و در فاصله ای با میز بنشینید که دستتان راحت به صفحه کلید و ماوس برسد. اگر پشتی جایگاه برای تکیه دادن مناسب نیست، از کوسن بهره ببرید یا حوله ای را لوله کنید و پایین کمرتان بگذارید. این، جایگزینی آسان و ارزان برای جایگاه ارگونومی است و مطمئنا از جایگاه ساده بهتر است.

اگر پاهایتان به زمین نمی رسد، از جعبه، چند کتاب، کوسن یا تکیه گاه پا بهره ببرید و پاهایتان را پشت جایگاه نگذارید یا در هوا آویزان نکنید؛ چون این کار به زیر ران ها فشار وارد می نماید، گردش خون را به ساق ها و کف پاهایتان محدود می نماید و خطر ترومبوز سیاه رگی عمقی را افزایش می دهد.

تختخواب حتی از جایگاه هم بدتر است؛ زیرا پاهایتان را جمع یا دراز می کنید تا بتوانید لپ تاپتان را روی پا ها بگذارید. قراردادن لپ تاپ روی پا ها نمایشگر را خیلی پایین تر از چشمان شما قرار می دهد، بالشی پشت کمرتان بگذارید تا بتوانید به پشت تخت تکیه دهید و کوسن یا بالشی روی پاهایتان بگذارید و سپس لپ تاپ را روی آن قرار دهید یا اینکه میز کوچکی مخصوص لپ تاپ که روی پا ها قرار می گیرد، تهیه کنید تا بدون اینکه مجبور باشید گردنتان را خم کنید، صفحه نمایش در ارتفاع مناسبی باشد.

خیلی از افراد تصور می نمایند ایستاده کارکردن خیلی بهتر از نشستن است. درست است که تمام روز نشستن خوب نیست؛ اما کارشناسان ارگونومی مدت ها است به این نتیجه رسیده اند که ایستاده کارکردن بیشتر از نشستن انرژی می گیرد و فشار بیشتری بر سیستم گردش خون و ساق و کف پا ها وارد می نماید. در مردانی که بیماری سرخ رگ کرونری دارند، ایستادن زیاد باعث پیشرفت تصلب شرایین می گردد. همچنین ایستادن به مدت زیاد خطر واریس را افزایش می دهد. هر 20 تا 30 دقیقه از جای خود بلند شوید و قدم بزنید. به بدنتان کشش بدهید و یکی دو دقیقه حرکت کنید تا گردش خون بهتر انجام گردد و عضلات شل شوند.

سخن آخر

باتوجه به اوضاع بحرانی این روز ها شاید خیلی از افراد مجبور شده باشند سبک زندگی شان را تغییر دهند و از خانه کار نمایند. مطمئنا دورکاری فواید و معایب مخصوص به خودش را دارد. یکی از معایب آن نشستن به مدت زیاد است. امیدواریم با انجام دادن توصیه های بالا بتوانید از خودتان بهتر مراقبت کنید. اگر این مقاله برایتان مفید بود، خوش حال می شویم آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید. ضمناً اگر تجربه ای دراین زمینه دارید، حتما نظرتان را برایمان بنویسید.

منبع: time - ترجمه: چطور

منبع: فرادید
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1577

به "چرا در خانه کار کردن ما را بیشتر خسته می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا در خانه کار کردن ما را بیشتر خسته می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید