10 داروی رایج که باعث افزایش وزن می شوند

به گزارش مجله عکسفا، برخی داروها وجود دارند که در عین دارا بودن خاصیت درمانی، می توانند عوارضی مانند افزایش وزن را نیز در پی داشته باشند.

10 داروی رایج که باعث افزایش وزن می شوند

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی خبرنگاران به نقل از مدیکال اکسپرس، دارو های ضدافسردگی، استروئید های خوراکی و دارو های فشار خون تنها چند مورد هستند که ممکن است در تغییر مقیاس مقصر باشند.

اگر در حال شروع به مصرف داروی نو هستید، حتما در مورد عوارض جانبی احتمالی مانند افزایش وزن با تیم مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. برای هرکسی که تبلیغات دارویی را تماشا کرده است، جای تعجب نیست که بسکمک از دارو ها دارای یک لیست طولانی از عوارض جانبی هستند که برخی از آن ها ممکن است شما را مجبور به ترک مصرف کامل آن ها کند. یکی از خطرات رایج در این لیست ها افزایش وزن است. در حالی که این اثر ممکن است به خودی خود خطرناک نباشد، بسته به اهداف سلامتی شما، تعداد بیشتر در مقیاس می تواند ناراحت کننده باشد. به همین دلیل مهم است که آماده باشید، درک کنید که چرا افزایش وزن اتفاق می افتد و اطمینان داشته باشید که این چیزی نیست که شما باید با آن کنار بیایید. در واقع ممکن است گزینه های دیگری در دسترس باشد.

اشلی الیس، مدیر عملیات بالینی در Compwell در تنسی، می گوید: هر زمان که یک داروی نو را شروع می کنید، از پزشک خود بخواهید اطلاعات اولیه را مانند این که این دارو برای چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرد و عوارض جانبی آن چیست، بخواهید. او می گوید اگر افزایش وزن محتمل است و از این بابت ناراحت نیستید، از پزشک خود بپرسید که آیا می توانید دوز کمتری مصرف کنید یا گزینه های دیگری وجود دارد یا خیر. البته شما هنوز هم می خواهید عادات غذایی سالم و ورزش را حفظ کنید.

چه دارویی برای درمان اضطراب یا افسردگی مصرف می کنید، چه استروئیدی برای تسکین درد آرتروز یا آنتی هیستامین برای کنترل عطسه و حساسیت ها مفید است؛ در اینجا نحوه تاثیر آن ها بر وزن شما آمده است.

1. دارو های ضدافسردگی سه حلقه ای

این دارو ها عبارتند از آمی تریپتیلین (ایلاویل)، دوکسپین (سیلنور)، نورتریپتیلین (پاملور). جسیکا نوهاوندی، مدیرعامل و بنیانگذار Honeybee Health، در کالور سیتی کالیفرنیا می گوید: به عنوان یک کلاس، این دارو ها ممکن است اشتها را افزایش داده و موجب اضافه وزن شوند. اگر از دارو های ضد افسردگی استفاده می کنید، مصرف ناگهانی آن ها را متوقف نکنید. سازمان دیده بان بهداشت هاروارد تاکید می کند ابتدا آن را با پزشک خود در میان بگذارید و طرحی را تهیه کنید که از سلامت روانی شما به بهترین نحو حمایت کند. اگر افزایش وزن باعث می شود که مصرف دارو های خود را متوقف کنید، می توانید با پزشک خود در مورد تغییر نوع دیگری از دارو های ضد افسردگی صحبت کنید. دکتر نوهاوندی می گوید: بوپروپیون (Wellbutrin XL یا SR) یا دولوکستین (Cymbalta) بیشتر با کاهش وزن مرتبط هستند، در حالی که فلوکستین (Prozac) از نظر وزنی خنثی است.

2. کورتیکواستروئید ها

دکتر الیس می گوید، کورتیکواستروئید های خوراکی، مانند پردنیزون (که با نام های تجاری مانند Rayos، Deltasone و Prednicot فروخته می شود)، طیف وسیعی از بیماری ها، از آسم و آرتریت گرفته تا کمردرد و لوپوس را درمان می کند. او توضیح می دهد: این ها عوارض جانبی زیادی دارند که یکی از آن ها افزایش اشتها، احتباس مایعات و تغییر متابولیسم است. داروسازان مصرف کورتیکواستروئید ها را همراه با غذا توصیه می کنند و الیس یک میان وعده سالم و متعادل مانند بادام یا یک ظرف ماست را پیشنهاد می کند. استروئید های خوراکی معمولا برای مدت کوتاهی (به عنوان مثال، دوز یک هفته یا دو هفته) توصیه می شوند که عوارض جانبی را محدود می کند. او می گوید اگر باید آن ها را در دراز مدت مصرف کرد، کنترل افزایش وزن دشوارتر است و شما باید در رژیم غذایی و ورزش بیشتر کوشا باشید.

3. آنتی هیستامین ها

اگر حساسیت دارید یا بثورات خارش دار دارید، احتمالا آنتی هیستامین مصرف کرده اید. الیس می گوید: مطالعات نشان داده است افرادی که به طور منظم از آنتی هیستامین ها استفاده می کنند، وزن بدن و دور کمر بالاتری نسبت به افرادی که مصرف نمی کنند، دارند. تحقیقات قبلی در مجله Obesity این ارتباط را با آنتی هیستامین های گیرنده H1 ستیریزین (Zyrtec)، فکسوفنادین (Allegra) و desloratadine (Clarinex) نشان داده است. چرا؟ الیس توضیح می دهد: هیستامین در بدن سیگنال های گرسنگی را خاموش می کند، در مقابل، آنتی هیستامین ها ممکن است به نوعی با سیگنال های پری تداخل داشته باشند. یک جایگزین، اسپری های استروئیدی بینی مانند فلوتیکازون پروپیونات (فلوناز) است. این دارو ها متفاوت از استروئید های خوراکی عمل می کنند و عموما با افزایش وزن ارتباطی ندارند.

4. دارو های صرع

نوهاوندی می گوید: دارو هایی که تشنج را درمان می کنند، از جمله گاباپنتین (گرالیس)، پرگابالین (لیریکا) و ویگاباترین (سابریل) ممکن است اشتهای شما را افزایش دهند. کالری اضافی ناشی از مصرف بیشتر غذا می تواند در نهایت منجر به افزایش وزن شود. اگر بیمار یکی از این دارو ها را مصرف می کند، مهم است بداند که افزایش وزن ممکن است یک نتیجه باشد. اگر احساس می کنید که این دارو برای شما مناسب نیست، با پزشک خود در مورد تغییر دارو های صرعی که با کاهش وزن همراه بوده یا خنثی هستند، مشورت کنید. در مورد فلبامات (فلباترول)، توپیرامات (توپاماکس) یا لاموتریژین (لامیکتال) سوال کنید.

5. مسدود کننده های بتا

آرون امل، PharmD، بنیانگذار PharmacyTechScholar.com در سنت آگوستین، فلوریدا می گوید که دارو های مسدود کننده بتا معمولا برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. به گفته کلینیک مایو، برخی از آن ها به احتمال زیاد باعث افزایش وزن می شوند، از جمله آتنولول (تنورمین) و متوپرولول (لوپرسور). دکتر امل می گوید دلیل افزایش مقیاس مشخص نیست، اما مسدود کننده های بتا می توانند شما را خسته کنند، به ویژه هنگامی که برای اولین بار مصرف دارو را شروع می کنید. او می گوید: ضربان قلب شما را کند می کند و می تواند تحمل ورزش شما را کاهش دهد. خستگی و ناراحتی در حین فعالیت ممکن است باعث شود شما بیشتر بی تحرک بمانید و همین امر باعث افزایش وزن می شود. مطالعه ای که در مجله Gastroenterology در مه 2017 منتشر شد نشان داد که این دارو ممکن است متابولیسم را نیز کاهش دهد. به همین دلیل، محققان پیشنهاد می کنند افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند، نباید دارو های مسدود کننده بتا را به عنوان درمان خط اول تجویز کنند. در عوض، مهار کننده های ACE ممکن است گزینه بهتری باشد، اما با پزشک خود مشورت کنید.

6. SSRI ها

کلینیک مایو توضیح می دهد که SSRI ها مهارکننده های بازجذب سروتونین هستند، نوعی ضد افسردگی که سطح انتقال دهنده عصبی سروتونین را در مغز افزایش می دهد. به عنوان مثال می توان به اسکیتالوپرام (لکساپرو)، پاروکستین (پاکسیل)، سرترالین (زولوفت) اشاره کرد. این ها ممکن است با تاثیر بر اشتهای شما باعث افزایش وزن شوند. همچنین با کاهش علائم اختلالات خلقی، ممکن است بر عادات غذا خوردن یا ورزش نیز تاثیر بگذارد. اگر افزایش وزن دارید، با پزشک خود مشورت کنید. افزایش وزن معمولا زود رخ می دهد و این نشان می دهد که می تواند برای شما به یک مشکل طولانی مدت تبدیل شود.

7. MAOI

MAOI مخفف مهارکننده مونوآمین اکسیداز است که در مقاله اوت 2020 در StatPearls ذکر شده است که با مسدود کردن آنزیم مغزی که تجزیه کننده های عصبی متعادل کننده خلق و خو مانند سروتونین و دوپامین را تجزیه می کند، افسردگی را درمان می کند. همچنین ممکن است برای کاهش علائم میگرن استفاده شود. نوهاوندی می گوید که ممکن است اشتها را تحریک کنند، او تاکید می کند فنلزین (ناردیل) بیشترین افزایش وزن را در این دسته از دارو ها ایجاد می کند. اگر این مورد برای شما نگران کننده است، از پزشک خود بپرسید که آیا گزینه های جایگزین وجود دارد یا خیر.

8. انسولین

اگر برای درمان دیابت انسولین مصرف می کنید، بدانید که ممکن است باعث افزایش وزن شود، زیرا هورمون به بدن شما کمک می کند تا گلوکز را از جریان خون شما جذب کند. میچل هوارد، فارمد، استادیار بالینی در کالج داروسازی دانشگاه تولدو در اوهایو می گوید: گلوکز چیز خوبی است سلول های بدن شما از آن برای عملکرد بهتر استفاده می کنند. گفته می شود، پس از جذب قند از جریان خون و انتقال آن به سلول ها، اگر بدن شما از آن برای انرژی استفاده نکند، به چربی تبدیل می شود. او می گوید اگر بیش از حد غذا می خورید، به ویژه غذا های پر قند (آب نبات، دسر)، وزن خود را افزایش می دهید. اگر مبتلا به دیابت نوع 1 هستید، باید انسولین مصرف کنید. با این حال، اگر شما مبتلا به دیابت نوع 2 هستید، تغییر شیوه زندگی به بهبود عملکرد انسولین کمک می کند و ممکن است بتوانید از رژیم غذایی و ورزش برای کاهش (یا در نهایت حذف) انسولین خود استفاده کنید.

9. سولفونیل اوره ها

یک مطالعه عمومی دیگر از دارو های دیابت، سولفونیل اوره، سطح قند خون را تا 20 درصد کاهش می دهد، اما باعث افزایش وزن به طور میانه بین 4 تا 5 پوند می شود. سولفونیل اوره شامل گلیکلازید (دیامیکرون) و گلی بن کلامید (گلیناز) است. این دارو ها سلول های بتای لوزالمعده را برای ترشح انسولین تحریک می کنند. هاوارد می گوید: انسولین بیشتر در جریان خون شما قند را وارد سلول های شما می کند. در نهایت آن ها مانند انسولین تزریقی باعث افزایش وزن می شوند. هاوارد می گوید دارو های دیابت از جمله متفورمین یا مهار کننده های SGLT2 وجود دارد که باعث کاهش وزن می شوند یا از نظر وزن خنثی هستند. او می افزاید نوع دارویی که برای شما مناسب است بستگی به سابقه پزشکی، شرایط سلامتی فعلی و ملاحظات هزینه شما دارد.

10. دارو های ضد روان پریشی

از این دارو ها می توان برای درمان اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی استفاده کرد. هاوارد می گوید یکی از آن ها اولانزاپین (Zyprexa) در مقایسه با سایر دارو های ضد روان پریشی با بالاترین پتانسیل افزایش وزن همراه است. علاوه بر این این نوع دارو ها عملکرد گلوکز را مختل کرده و کلسترول و تری گلیسیرید را افزایش می دهند و بیماران را در معرض خطر ابتلا به سندرم متابولیک قرار می دهند، او می گوید اوت 2017 در بیماری و درمان بیماری های عصبی و روانی موثر است. لوراسیدون (لاتودا) و زیپراسیدون (جئودون)، دو داروی ضد روان پریشی دیگر، شانس کمتری برای افزایش وزن دارند.

بیشتر بخوانید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 25 آبان 1400 بروزرسانی: 25 آبان 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1838

به "10 داروی رایج که باعث افزایش وزن می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 داروی رایج که باعث افزایش وزن می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید