14 جمله مخرب که می توانند به هر ازدواجی آسیب بزنند

به گزارش مجله عکسفا، در ازدواج ها، کلمات قدرت بسیار زیادی دارند. آنچه که به همسر خود می گویید می تواند او را شاد کند یا زندگی اش را پر از سوال، غم یا حتی نفرت کند، رابطه شما را مستحکم کند یا تخریب کند. در اینجا 14 جمله مخرب که می توانند به هر ازدواجی آسیب بزنند، به همراه روش های سالم تر برای بیان احساسات و پیغام های شما را ذکر نموده ایم:

14 جمله مخرب که می توانند به هر ازدواجی آسیب بزنند

1. اگر دوستم داشتی، این کار را می کردی…

این جمله می تواند احساس گناه ایجاد کند و به جای ایجاد صمیمیت، فاصله ایجاد کند. به جای آن بگویید: خیلی برایم مهم است که…

2. تو همیشه… / تو هرگز…

این عبارات به ندرت درست هستند و می توانند باعث بحث های بی خاتمه شوند. به جای آن بگویید: من احساس ناراحتی می کنم وقتی تو…

3. من باعث مشکل نیستم، تو هستی

این جمله می تواند باعث گردد شریک زندگی شما احساس کند که مقصر است. به جای آن بگویید: احتمالاً هر دوی ما در این شرایط نقش داریم. می توانیم درباره بهبود آن صحبت کنیم؟

4. اینقدر حساس/نیازمند/نمایشی نباش

برچسب زدن به احساسات شریک زندگی، توهین آمیز و غیرسازنده است. به جای آن بگویید: به نظر می رسد این موضوع برایت مهم است. می توانی احساساتت را برایم شرح دهی؟

5. این را اشتباهی متوجه نشوی…

اگر می دانید که موضوع حساس است، نباید تصور کنید او با سکوت شما یا اشاره مبهم شما متوجه قضیه می گردد.

6. باید مسئولیت پذیر شوی

مسئولیت پذیری نمی تواند تحمیل گردد؛ باید پذیرفته و درک گردد. به جای آن بگویید: می توانیم نقش هایمان را روشن کنیم؟

7. تو مثل مادرت (پدرت) رفتار می کنی

این جمله معمولا یک توهین زشت است. اما خیلی ها نمی دانند که چقدر بار معنایی دارد. به جای آن بگویید: من گیج شده ام/ناراحت شده ام. می توانی یاریم کنی بفهمم چه می خواهی انجام دهی؟

8. من طلاق می خواهم. / تمام شد

این جملات گزینه های نهایی هستند و باید فقط یک بار در هر رابطه استفاده شوند. به هر بهانه ای از آن استفاده نکنید و عادی اش نکنید.به جای آن بگویید: من نگران بعضی مسائل در رابطه مان هستم. می توانیم درباره آن ها صحبت کنیم؟

9. از تو متنفرم

نفرت کلمه ای سمی است. به جای آن بگویید: دوستت دارم اما الان نمی توانم با تو صحبت کنم. می توانیم کمی صبر کنیم و بعداً صحبت کنیم؟

10. تو هیچ چیز از … نمی دانی

به جای آن بگویید: من از رفتارت گیج شده ام. می توانیم درباره آن صحبت کنیم؟

11. بزرگ شو. / فراموشش کن

شما والدین یا منتقد شریک زندگی تان نیستید. به جای آن بگویید: من ناراحت می شوم وقتی تو این کار را می کنی. می توانیم درباره نیازها و احساساتمان صحبت کنیم؟

12. هیچی…! / فقط فراموشش کن

مشکل خود را بیان نمی کنید و چیزی می گویید که کمتر ذهنی می تواند تفسیرش کند. شاید هم تصور می کنید که او قدرت تله پاتی دارد. به جای آن بگویید: من ناامید هستم. مشکل دارم که آنچه می خواهم بگویم را بیان کنم. می توانیم درباره آن صحبت کنیم؟

13. زندگی گذشته و تروماهای قبلی تو به زندگی من هیچ ربطی ندارد

همه ما گذشته ها و روان رنجوری ها و تروماهایی داریم که کاملا محو نمی شوند. اگر چه هنگام ازدواج بهتر است فکر به حال آنها نموده باشید و مثلا تراپی رفته باشید. اما این مسائل گاهی سر باز می نمایند و حرف ها و رویدادهایی آنها را زنده می نماید و آنگاه شنیدن اینکه همسرتان در خصوص رنج گذشته شما بی تفاوت است و تصور می نماید که گذشته فقط با یک دکمه آف، از بین می رود، سخت است. به جای آن بگویید که می دانم که خیلی سختی کشیده ای، اما نشخوار آن سختی ها دردی را دوا نمی نماید. تو قوی هستی و می توانی با تراپی این خاطرات را پشت سر بگذاری و خود واقعی ات را نشان بدهی.

14. دوستان/مادرم/پدرم/خواهرت/برادرت/دوستت در خصوص تو درست می گفتند.

این جمله می تواند رابطه های شریک زندگی تان با دیگران را تخریب کند. به جای آن بگویید: من از این شرایط ناامید شده ام. آیا حاضری درباره آن صحبت کنیم؟

این جملات می توانند در زندگی زناشویی باعث بروز تنش ها و مسائل جدی شوند. تغییر دادن شیوه بیان احساسات و صحبت کردن با شریک زندگی می تواند به بهبود رابطه و کاهش تنش ها یاری کند. به صورت خلاصه دیالوگ سازنده به جای نیش و کنایه و جملاتی که همسر شما را به فکرهای طولانی بی ثمر می برد،

منبع: یک پزشک
انتشار: 6 تیر 1403 بروزرسانی: 6 تیر 1403 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 2291

به "14 جمله مخرب که می توانند به هر ازدواجی آسیب بزنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "14 جمله مخرب که می توانند به هر ازدواجی آسیب بزنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید