5 سوال مهم که باید پیش از انتخاب شغل عکاسی از خود بپرسید

به گزارش مجله عکسفا، عکاسی، هنر است؛ هنر ترکیب بندی تصویر و نورپردازی دقیق برای خلق یک داستان هیجان انگیز! اگر علاقه زیادی به انتخاب شغل عکاسی دارید ولی نمی دانید در آن پیروز می شوید یا خیر، بهتر است در ابتدا چند سؤال از خودتان بپرسید تا مطمئن شوید که می خواهید پا به این راستا بگذارید.

5 سوال مهم که باید پیش از انتخاب شغل عکاسی از خود بپرسید

1- آیا به جزییات دقت و توجه زیاد دارید؟

یک عکاس خوب باید چشم بسیار دقیقی برای تماشا جزئیات داشته باشد. نگاه جزئی نگر به اطراف برای پیدا کردن سوژه عکس، حیاتی است. اگر دقت زیادی به جزییات دارید، به عنوان عکاس می توانید اطمینان حاصل کنید که همه عناصر درون عکس (نور، ترکیب بندی، سوژه و…) به طور هماهنگ با هم کار می نمایند تا پیغام عکس به خوبی و شفافیت منتقل گردد.

عکاسی علاوه بر هنر، یک رشته فنی است. برای افرادی که حوصله کمی برای دقت به جزئیات دارند، صرفاً کار کردن با یک دوربین SLR یا تک لنز رفلکس، چالش برانگیز است. برای گرفتن یک عکس برجسته، عکاس باید بتواند به نور، سرعت شاتر، لنزها، فیلترها و بسیاری از عوامل دیگر توجه کند؛ زیرا همه آنها با هم کار می نمایند تا یک ترکیب بندی مجذوب کننده ایجاد گردد.

2- آیا شکیبا هستید و می توانید برای پروژه وقت کافی بگذارید؟

هنگام انتخاب شغل عکاسی محک زدن صبر و مقدار انعطاف پذیری بسیاری مهم است.

مهم نیست که چقدر سعی می کنید همه شرایط تحت کنترل باشد، گاهی اوقات همه چیز مطابق میل شما پیش نمی رود. روزهایی در پیش است که برای عکاسی نور همکاری نمی کند، مشتریان سخت سلیقه ای دارید که وسواس بسیاری در جزییات ویرایش عکس دارند یا تنظیمات مختلف دوربین و لنز، نتیجه دلخواه را به شما نمی دهند؛ در چنین شرایطی، فقط باید شکیبا باشید تا بتوانید پروژه را با موفقیت به انجام برسانید.

3- آیا شجاع و چالش پذیر هستید؟

عکاسی شغل امنی نیست؛ عکاسان خبری، عکاسان جنگ، عکاسان حیات وحش و … همه باید در شرایط بی ثبات و حتی خطرناک، عکس خوب و باکیفیت بگیرند.

شجاعت، یک ویژگی ضروری برای همه عکاسان نیست، اما برای افرادی که به روایت تصاویری از شرایط چالش برانگیز علاقه مند هستند، ضرورت دارد. این امر، در خصوص افرادی که علاقه مند به عکاسی از طبیعت، حوادث یا حیات وحشی هستند (مانند عکاسی از حیوانات، آتش سوزی جنگل ها، جنگ ها و ناآرامی ها) صادق است.

4- آیا به میزان کافی خلاقیت دارید؟

عکاسی به هر قصد و نیتی باشد، شاخه ای از هنر است؛ بنابراین، به فکر خلاق و تخیل فراوان احتیاج دارد. یک عکاس خوب باید بتواند به چیزی معمولی یا حتی خارق العاده نگاه کند و راه های مختلف برای تفسیر آنچه می بیند پیدا کند و آن تفاسیر را با ثبت تصاویر مجذوب کننده و معنادار منتقل کند.

همان طور که قبلاً گفتیم، در عکاسی ترکیب بندی همه چیز است. حتی اگر در خصوص جنبه هنری کار خود نگران نیستید، ترکیب بندی همچنان کلید فراوری یک عکس حرفه ای است. مطمئناً بعضی از قوانین اولیه ترکیب بندی می توانند شما را هدایت نمایند، اما درنهایت، خلاقیت و تخیل برترین راهنما برای بستن کادر و ترکیب های چشم نواز هستند.

5- آیا مهارت تعامل با دیگران و شبکه سازی دارید؟

شاید فکر کنید که عکس گرفتن یک کار انفرادی است و احتیاج به تعامل و ارتباط ندارد، اما عکاس بودن اتفاقاً به تعامل زیادی با دیگران احتیاج دارد؛ از همکاران تا مشتری.

افراد حرفه ای که از مراسم ها و رویدادها عکاسی می نمایند و بعلاوه کسانی که عکس های خانوادگی می گیرند، با آدم های زیادی در ارتباط هستند. حتی عکاسانی که عمدتاً به عکاسی از حیات وحش یا طبیعت بی جان می پردازند، باید مهارت هایی برای ارتباط مناسب با افراد داشته باشند، زیرا شبکه سازی برای دستیابی به موفقیت در این زمینه مهم است. پیش از انتخاب شغل عکاسی مهارت های ارتباطی و شبکه سازی خود را بسنجید و برای تعامل سازنده با اقشار مختلف آماده باشید.

برترین فرصت های شغلی حوزه رسانه را ببینید

منبع: دیوار
انتشار: 15 خرداد 1401 بروزرسانی: 15 خرداد 1401 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 2033

به "5 سوال مهم که باید پیش از انتخاب شغل عکاسی از خود بپرسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 سوال مهم که باید پیش از انتخاب شغل عکاسی از خود بپرسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید