ادیبی که در ادب سرآمد بود

به گزارش مجله عکسفا، خبرنگاران/خراسان رضوی به مناسبت سالگرد فوت جمیله سادات کراماتی، شاعر انقلابی و متعهدی که به علت بیماری سرطان درگذشت، مراسم یادبودی با حضور شاعران پیشکسوت و جوان مشهد برای او در حوزه هنری خراسان رضوی برگزار گشت.

ادیبی که در ادب سرآمد بود

محمدکاظم کاظمی در این مراسم که شامگاه یکشنبه، 25 مهر ماه، در حوزه هنری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: بیش از یک سال و نیم بود که محافل شعر به صورت حضوری برگزار نمی شد. امشب شروع دوباره جلسات شعر به صورت حضوری در حوزه هنری خراسان رضوی که با سالگرد درگذشت خانم کراماتی همراه شده، برای ما خالی از معنا نیست. خانم کراماتی یکی از شاعران خوب، مهربان و توانای مشهد بود که در جلسات نقد کتاب حوزه هنری همیشه همراه ما بود.

محمد نیک، پیشکسوت شعر خراسان، هم در ادامه این این مراسم در رابطه با جایگاه ادبی مرحومه کراماتی بیان نمود: احمد کمال پور که استاد من بود، همیشه می گفت که اول ادب مهم است، سپس ادبیات. در میان شاعران ادب برخی بیشتر و بهتر از شعر و ادبیات آن ها بود؛ برخی هم شاعران قدرتمندی بودند و در ادبیات توانا بودند اما ادب نداشتند. با این حال از میان خانم هایی که در جلسات شعر حضور می یافتند، خانم کراماتی همراه با خانم ها رجایی و غلامی شعرهای خوبی داشتند و در کنار آن در ادب، انسانیت، احترام به بزرگتر، مهربانی و تعهد به انقلاب اسلامی هم زبانزد بودند. بسیار متاسف هستم که جامعه هنری یک خانم شاعر مومن، متعهد و به تمام معنا با ادب را از دست داد.

راضیه رجایی، مسئول دفتر شعر حوزه هنری خراسان رضوی و از دوستان جمیله کراماتی هم در ادامه این مراسم مطرح نمود: همیشه و هر جا که خانم کراماتی حضور داشت، چه در انجمن ادبی امین و چه در حوزه هنری، یک حلقه از شاعران جوان در کنار او حضور داشت و حتی روزهایی که جلسات شعر برگزار نمی شد شاعران به خاطر وی به حوزه هنری می آمدند و با او به گفت وگو می پرداختند. جدای از شعر، خانم کراماتی مسائل شاعران را مانند یک خواهر بزرگتر می شنید و به آن ها کمک می کرد. پس از خانم کراماتی حضور در فضای هنری سخت است چراکه حضور ایشان در حوزه هنری همیشه پررنگ بود و اکنون نبود ایشان من را اذیت می کند و جالی خالی او بسیار احساس می شود؛ هر چند که از نظر ما خانم کراماتی زنده است و یاد و خاطره او همیشه با ما خواهد بود.

مجید عسکری، مدیر حوزه هنری خراسان رضوی هم در ادامه این مراسم گفت: 10 ماه است که من در حوزه هنری خراسان رضوی عهده دار مسئولیت هستم و در این مدت، هفته ای نیست که نام خانم کراماتی در جلسات برنامه ریزی حوزه هنری برده نشود. نام خوشی از او در حوزه هنری مانده است و اعضای حوزه هنری و شاعران مدام یاد و خاطره خانم کراماتی را زنده نگه می دارند.

وی اضافه نمود: به عنوان مدیر حوزه هنری خراسان رضوی و خادم هنرمندان در این چند ماه سعی کرده ام در حوزه هنری خراسان رضوی فضایی ایجاد کنم تا این مجموعه بتواند اصلی ترین رسالت خود را انجام دهد و آن رسالت این است که هنرمندان در کنار یکدیگر جمع شوند، پاتوق هایی داشته باشند و خودشان برای رشد هنر تصمیم بگیرند، کار کنند و زحمت بکشند. حوزه هنری خانه هنرمندان است. البته که فرصت ها در حال گذر است. به همین علت خواهشمندم که برای بهبود و رشد فضای هنری هنرمندان و شاعران حوزه هنری، این مجموعه را از خود بدانند و به ما کمک کنند تا راه خانم کراماتی و چشمه جوشانی که به وجود آمده ادامه پیدا کند.

به گزارش خبرنگاران، در پایان این مراسم عکس جمیله سادات کراماتی بر دیوار مفاخر حوزه هنری خراسان رضوی نصب شد و برخی از آثار وی که از طریق خوشنویسان برجسته مشهد خوشنویسی شده بود، به خانواده این شاعر مرحومه اهدا شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 آبان 1400 بروزرسانی: 14 آبان 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1821

به "ادیبی که در ادب سرآمد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادیبی که در ادب سرآمد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید