ترخیص 9 هزار خودرو از گمرکات پس از 2 سال

به گزارش مجله عکسفا، سخنگوی گمرک گفت: بیش از 9هزار خودرو که از سال 97 در گمرکات کشور وجود داشت، ترخیص شده است.

ترخیص 9 هزار خودرو از گمرکات پس از 2 سال

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، روح الله لطیفی ابراز کرد: از حدود 12 هزار و 700 خودرویی که از سال 97 در گمرکات کشور وجود داشته بیش از 9 هزار خودرو ترخیص شده اند.

وی با اعلام این مطلب که یک هزار و 100 خودرو نیز فاقد ثبت سفارش هستند، گفت: علاوه بر این ثبت سفارش 400 خودرو هم باطل شده است.

سخنگوی گمرک ادامه داد: حدود 700 خودرو در گمرکات باقی مانده است که قبل از ثبت سفارش وارد کشور شده بودند تا همزمان با ورود به گمرک ثبت سفارش دریافت کنند.

وی با تأکید بر اینکه بیش از دوهزار خودرو نیز دارای پرونده قضایی هستند، گفت: خودرو های مزبور به شرط برائت ترخیص خواهد شد.

لطیفی افزود: گمرک در گذشته کنترل کننده کالا برای اخذ عوارض و حقوق دولتی برای کشور ها بود، اما بعد از مدتی قوانین تسهیلگری نیز ضمن موارد کنترلی کنار گمرکات دنیا مطرح و در بسیاری از کشور ها قوانین مدنظر مصوب شد.

وی همچنین گفت: اعضای سازمان دنیای گمرک نیز به دنبال دستیابی به دو موضوع کنترل دقیق ضمن سرعت بخشی به عبور کالا از مرز ها برای تجارت بین کشور ها بوده اند.

سخنگوی گمرک یادآور شد: ایران از قدیمی ترین اعضای سازمان دنیای گمرک است و سازمان گمرک از قدیمی ترین سازمان های کشور است.

وی گفت: به نظر بسیاری از کارشناسان اگر هر روز کالایی در گمرک بیشتر متوقف شود یک درصد بر بهای تمام شده کالا اضافه کرده خواهد شد در حالی که در تجارت دنیای کاهش قیمت کالا نقش بسزایی برای حضور در بازار رقابتی دنیا دارد.

لطیفی گفت: براین اساس ضمن رعایت قوانین با هوشمندسازی و الکترونیکی کردن رویه های گمرکی بر عبور کالا از مرز های کشور می توان سرعت بیشتری بخشید.

وی همچنین گفت: در بحث محاسبه هوشمند ریسک کالا سه لاین سبز، زرد و قرمز وجود دارد و در لاین سبز کالا بدون توقف است.

سخنگوی گمرک با تأکید بر اینکه بیش از 30 دستگاه در ایران درگیر تجارت خارجی هستند، ادامه داد: اگر کالایی خارج و یا وارد کشور شود دستگاه های متعددی با قوانین متفاوت، درگیر هستند.

وی افزود: در زمان حاضر برخی از اختیار های دستگاه ها مانند استاندارد واحد کالا ها تفویض شده و مقرر شده است از یک آزمایشگاه امین استفاده شود و آنالیز های تأییدشده را چند دستگاه تأیید کنند.

لطیفی ضمن اشاره به اینکه گمرک رصد کالا تا مصرف کننده در بسیاری از کشور ها را عهده دار است، افزود: در داخل ایران بعد از ورود کالا به کشور ستاد ملی مبارزه با قاچاق کالا و ارز که مشتمل بر چند دستگاه است، عهده دار رصد کالاست.

وی همچنین گفت: بیش از دوهزار قانون مرتبط با مسائل مختلف وجود دارد و حدود 10 هزار مقررات مانند آیین نامه وجود دارد که بیشتر آن ها می تواند نباشد.

سخنگوی گمرک ادامه داد: اگر قانون دارای صراحت و شفافیت بیشتری باشد و استثنا ها را کاهش دهد تجارت کشور با سرعت بیشتری انجام می شود.

وی با تأکید بر اینکه تجارت کشور باید استاندارد لازم را داشته باشد تا با تسهیل رویه ها، شفافیت قوانین و محدودیت قوانین همراه باشد، افزود: کشور در شرایط خوبی در حوزه جنگ اقتصادی به دلیل اعمال تحریم ها به سر نمی برد، اما باید روان سازی ها و همدلی ها بیشتر شود و استثنا ها کنار گذاشته شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1375

به "ترخیص 9 هزار خودرو از گمرکات پس از 2 سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترخیص 9 هزار خودرو از گمرکات پس از 2 سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید