ساخت دستگاه ضدعفونی کننده کم مصرف و قابل حمل در کشور

به گزارش مجله عکسفا، دستگاه ضدعفونی کننده دست و اشیاء با روش ترکیبی پلاسما فرابنفش، توسط پژوهشگران دانشگاه گیلان و با هدف کمک به مدافعان سلامت کشور و در نظر دریافت قدرت خرید عموم مردم کشور طراحی و ساخته شد.

ساخت دستگاه ضدعفونی کننده کم مصرف و قابل حمل در کشور

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، این دستگاه استریل کننده مدرن، کم مصرف و قابل حمل است و به منظور پیشگیری در مبارزه با باکتری ها و ویروس ها بویژه ویروس کرونا معرفی می شود.

اساس عملکرد این دستگاه بر پایه روش ترکیبی پلاسمای غیرحرارتی - تابش فرابنفش است که بخش پلاسمایی آن بر پایه تخلیه الکتریکی هوا عمل می کند و نیازی به کپسول های گاز رایج جهت تولید پلاسما نخواهد بود. در واقع این دستگاه علاوه بر ایجاد تابش فرابنفش در باند UVC (که منطقه ای بسیار بهینه برای میکروب کشی و ویروس زدایی توسط اشعه فرابنفش است)، به تولید یک باران شهابی ذرات سرد (حاوی ذرات باردار و برانگیخته، ازن) در محل نازل پلاسمایی دستگاه می پردازد، بدون آنکه هیچ گونه آسیب حرارتی به نمونه مورد نظر بزند.

از مزایای این دستگاه می توان به ویروس زدایی و باکتری زدایی با روش خشک و غیرحرارتی و بدون نیاز به مواد شیمیایی مانند الکل، عدم استفاده از آب برای شستشو، عدم ایجاد طعم و بوی شیمیایی در مواد خوراکی، کوچک، کم مصرف و قابل حمل و مناسب برای محیط های اداری و خانگی و دوستدار محیط زیست اشاره کرد.

بر اساس اعلام وزارت علوم، فاز طراحی و ساخت دستگاه، توسط علی دژپور دانشجوی دکتری فیزیک، مریم نیل کار دانشجوی دکتری فیزیک و دکتر ساعد جعفری عضو هیئت علمی گروه فیزیک- دانشیار فیزیک پلاسمای دانشگاه گیلان انجام شده است و فرایند اخذ تاییدیه های فنی و بهداشتی و نیز ثبت اختراع آن در حال پیگیری است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1086

به "ساخت دستگاه ضدعفونی کننده کم مصرف و قابل حمل در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت دستگاه ضدعفونی کننده کم مصرف و قابل حمل در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید