ستیز عروسک ها با معتادان

به گزارش مجله عکسفا، موزه عروسک های ملل کار خود را از مهر ماه سال 1393 و همزمان با روز جهانی صلح شروع کرد. مجموعه موزه شامل 540 عروسک فرهنگی از 53 کشور جهان می گردد. همچنین می توان از بخش عروسک های سلسله های تاریخی ایران، بخش عروسک های قومی و بخش ادبیات دیدن کرد. تماشای عروسک های روسی ماترویشکا، عروسک های ارمنی، اتریشی، چند نخی، افغان، تاجیکی، عثمانی، کورن دال و غصه، شما را به دل تاریخ خواهد برد.

ستیز عروسک ها با معتادان

مرداد سال 96 بود که موزه عروسک ها از محل قبلی خود به خیابان سعدی، کمی پایین تر از دروازه دولت به بن بست فیات نقل مکان کرد و با همکاری شهرداری، ساختمان دوره پهلوی اول در انتهای کوچه فیات در اختیار این موزه نهاده شد.

این روزها نیز با بازگشایی موزه پمپ بنزین که آن هم سر کوچه فیات قرار گرفته است، شاهد شکل گیری اجماع موزه ها در دروازه دولت هستیم. البته خبرها از ادامه روند توسعه فرهنگی دروازه دولت حکایت دارند و قرار است تا سرانجام امسال (98) نه تنها شاهد احیای دروازه دولت که یکی از قدیمی ترین دروزاه های تهران است، باشیم بلکه مجسمه سعدی نیز در خیابان سعدی نصب خواهد شد.

بدین ترتیب شاهد شکل گیری گذر فرهنگی در دورازه دولت خواهیم بود که با فعالیت دو موزه پمپ بنزین و موزه عروسک ها و البته موزه نقاشی پشت شیشه در خیابان راهنمایی می توان رونق بیشتری یابد.

اما اکنون بعد از گذشت حدود دو سال از حضور موزه عروسک ها در کوچه فیات، علی گلشن (مدیر موزه عروسک ها) از مشکلاتی که با آن روبه رو شده اند، می گوید.

او با اشاره به فعالیت قهوه خانه ای روبه روی موزه عروسک ها گفت: هرچند فعالیت این قهوه خانه به خودی خود مشکل ساز نیست، اما به واسطه حضور مشتریان این قهوه خانه که بیشتر آن ها با موتور تردد می نمایند، کوچه فیات تبدیل به پارکینگ موتور شده و تردد بچه ها و بازدیدنمایندگان از میان این تعداد موتور با مشکل روبه رو می گردد.

البته گلشن در ادامه به معضل دیگری نیز اشاره نمود و گفت: با توجه به آنکه موزه عروسک ها در بن بست فیات قرار گرفته است، در ساعات سرانجامی روز شاهد حضور معتادان در بخش انتهایی بن بست هستیم که تبدیل به مامنی برای آنها شده تا به کارها و امور خود بپردازند. این امر تا حدودی فعالیت موزه را با مشکل روبه رو ساخته و احتیاج است تا حضور معتادان که در بعضی مواقع در حال استعمال مواد مخدر دیده می شوند، ساماندهی گردد. ضمن آن ها بعضا آثار به جا مانده از استفاده از مواد در کوچه باقی می ماند که منظر بصری را مخدوش می نماید.

او یادآور شد: ضمن آنکه شاهد فعالیت تره بار دروازه دولت هستیم و در بیشتر مواقع مواد اضافه و آشغال های این تره بار در کوچه فیات خالی می گردد که علاوه بر چهره نازیبا بوی بسیار بدی دارد که باید به آن رسیدگی گردد.

این موزه دار توضیح داد: موزه دروازه دولت با نام موزه عروسک و فرهنگ ایرانی افتتاح شده و ما در کنار عروسک ها، صنایع دستی و لباس های سنتی را نیز به نمایش گذاشته ایم. با توجه به آنکه بچه ها و نوجوانان بیشترین مخاطبان این موزه را دربرمی گیرند، احتیاج است تا وضعیت معتادان منطقه ساماندهی گردد و مسئولان به این امر رسیدگی نمایند.

ساماندهی کوچه فیات

سعید شاهمیر (معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه 12 شهرداری تهران) نیز در این خصوص به ایلنا گفت: قهوه خانه و تره بار دروازه دولت در کوچه فیات قبل از آنکه موزه عروسک ها به این کوچه منتقل گردد، در آنجا فعال بودند و اینگونه نیست که بعد از شروع کار موزه عروسک ها راه اندازی شده باشند. با این وجود احتیاج است تا منطقه ساماندهی گردد که در برنامه ریزی آینده مد نظر قرار می گیرد.

او با اشاره به آنکه بیشترین مسئله ای که درخصوص فعالیت موزه عروسک ها مطرح است، معتادانی است که در کوچه فیات مشغول تزریق می شوند، ادامه داد: این امر نه تنها خلاف قانون است بلکه رفت و آمد بازدیدنمایندگان را به موزه عروسک ها با مشکل روبه رو می سازد. ضمن آنکه موتورهایی که در کوچه فیات پارک می شوند بعضا یا برای افرادی هستند که برای خرید از تره بار آمده اند یا برای مشتریان قهوه خانه است و ارتباطی به ساقی بودن موتوریان ندارد.

البته شاهمیر توضیح داد: با توجه به طرحی که برای محوطه فرهنگی دروازه دولت در نظر گرفته شده می توان به تغییر کاربری یا تغییر ابعاد فرهنگی منطقه فکر کرد. همچنین می توان با رئیس پلیس منطقه مکاتبات لازم را انجام داد تا نسبت به جمع آوری معتادان منطقه اقدامات لازم را انجام دهند. البته نگهداشت منطقه باید توسط افراد محلی انجام گردد.

قهوه خانه نیز بخشی از تاریخ اجتماعی شهر است

محمدجواد حق شناس (عضو شورای اسلامی شهر تهران و ری و تجریش) نیز با تاکید برآنکه قهوه خانه بخشی از تاریخ شهر و از جمله بافت اجتماعی است و وجود آن ها مسئله ای برای فعالیت سایر بخش های فرهنگی ایجاد نمی نماید، گفت: ضمن آنکه اگر شاهد حضور قشر فرهنگی در قهوه خانه کنار موزه عروسک ها و موزه پمپ بنزین باشیم، قطعا شکل فرهنگی منطقه نیز تغییر خواهد نمود.

او یادآور شد: نباید به دلیل علاقه ای که نسل جدید ممکن است به کافه داشته باشد، منکر فعالیت مکان هایی مانند قهوه خانه که مورد علاقه نسل دیگری است، بشویم. قهوه خانه ها نیز هواداران خود را دارند و ما نمی توانیم سلیقه خودمان را تحمیل کنیم. تا جایی که تخلف انجام نگردد، نمی توانیم مانع فعالیت دیگران شویم.

منبع: ایلنا

منبع: همگردی
انتشار: 31 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 217

به "ستیز عروسک ها با معتادان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستیز عروسک ها با معتادان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید