محدودیت کسب و کار ایرانی توسط سرویس دهندگان خارجی

به گزارش مجله عکسفا، عباس آسوشه در تبادل نظر با خبرنگاران، با انتقاد از نحوه حمایت از بخش خصوصی حوزه فناوری اطلاعات برای رسیدن به یک کسب و کار تک شاخ (یونی کورن) ، گفت: متاسفانه ما در کشورمان واقعا تک شاخ ها را می کشیم و تا بفهمیم این شرکتها به موقعیت تک شاخ و یونی کورن می رسند، اجازه می دهیم که شرکتهای خارجی مانند گوگل و اپل آنها را بکشند.

محدودیت کسب و کار ایرانی توسط سرویس دهندگان خارجی

وی گفت: ما به راحتی اجازه می دهیم سرویس دهندگانی مانند گوگل و اپل در کشور ما آمد و شد نموده و هر کاری دوست دارند انجام دهند. برای مثال گوشی های اپل را گران تر از سایر گوشی ها تنها به دلیل سرویس های خاصی که می دهد خریداری می کنیم، اما این شرکت به راحتی به ما می گوید که نمی توانم این سرویس را به شما بدهم و ما را محروم می نماید؛ این درحالی است که ما پول این سرویس را به اپل داده ایم.

معاون مرکز ملی فضای مجازی ادامه داد: حال اگر قرار باشد در کشور جلوی عرض اندام اپل گرفته گردد یک سری از دوستان و مردم ما با نادرستی و با عدم اطلاع مناسب، احساس می نمایند که قرار است محدود شوند اما این درحالی است که اصل محدودیت را اپل و گوگل ایجاد نموده اند.

آسوشه گفت: اگر به 200 سرویس اصلی شرکتهایی مانند گوگل و اپل نگاه کنید، متوجه خواهید شد که تمامی سرویس هایی که به بارور شدن کسب و کار ایرانی یاری می نماید به سمت ما بسته است و صرفا سرویس هایی مانند جستجو و ایمیل که کاربران انتهایی از آنها استفاده می نمایند، باز و در دسترس است تا ما را هر روز به خودشان وابسته تر نمایند.

وی گفت: با این روش، این شرکتهای خارجی اجازه عرض اندام به بخش خصوصی ما نخواهند داد.

معاون مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به تحلیل اطلاعات که در عصر فضای مجازی در درجه بالای اهمیت قرار گرفته است و در مفهومی مانند بیگ دیتا به کار گرفته می گردد، گفت: ما امروز به جای پدیده داده کاوی که مربوط به عصر قبلی تحلیل داده ها بود، با موضوع مهم بیگ دیتا روبرو هستیم.

آسوشه اضافه کرد: فرق بیگ دیتا با داده کاوی این است که داده کاوی الگوریتمی از یک سری اطلاعات غیرفعال و آفلاین است. به این معنی که یادگیری اتفاق می افتد و این یادگیری با یک بخش دیگر اطلاعات که آن هم دور از شبکه (آفلاین) است ، تست می گردد. اما امروز با پدیده ای مانند بیگ دیتا روبرو هستیم که دارای سه ویژگی اصلی شامل حجیم بودن اطلاعات، تنوع و سرعت فراوری است.

وی گفت: به بیان دیگر، شاید تحلیل اطلاعات به راحتی قابل انجام باشد اما تحلیل اطلاعات بسیار حجیم با تنوع مختلف و با سرعت فراوری بالا، آسان نیست. چرا که این اطلاعات به صورت آنلاین و متصل به شبکه به دست می آید و به همین علت است که هر آن شاهد دریافت اطلاعات جدیدتری هستیم که تاثیر شگرفی در زندگی کاربران و نیز کسب و کارها گذاشته است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 486

به "محدودیت کسب و کار ایرانی توسط سرویس دهندگان خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محدودیت کسب و کار ایرانی توسط سرویس دهندگان خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید