محرابیان: تأمین آب شرب، کشاورزی و صنعت خوزستان در اولویت وزارت نیروست

به گزارش مجله عکسفا، وزیر نیرو گفت: تأمین آب شرب، کشاورزی و صنعت خوزستان در اولویت کاری وزارت نیرو واقع شده است و اولین جلسات آنالیز نحوه تأمین آب پایدار این استان با حضور مدیران وزارت نیرو برگزار گردید.

محرابیان: تأمین آب شرب، کشاورزی و صنعت خوزستان در اولویت وزارت نیروست

به گزارش گروه مالی خبرنگاران به نقل از وزارت نیرو، علی اکبر محرابیان با تاکید بر اینکه ارتقای کیفی و کمی آب شرب شهر ها و روستا های خوزستان از اولویت های وزارت نیرو در دولت سیزدهم است، اضافه نمود: طرح آبرسانی غدیر که آب 26 شهر و حدود 1600 روستای استان را تأمین می نماید علاوه بر آبگیری از سد کرخه، از منابع با کیفیت سد دز هم بهره مند خواهد شد و بر همین اساس در سه جبهه کاری سامانه آبرسانی از سد دز به وسیله انتقال آب از کانال چمران در دستور کار قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: طی برنامه ریزی فشرده علاوه بر ارتقای کیفیت آب به وسیله انتقال آب از سد دز، نسبت به افزایش ظرفیت انتقال آب به خصوص در شهر هایی از جمله دشت آزادگان، آبادان، خرمشهر و شادگان اقدام شده است.

محرابیان در تشریح این طرح عظیم آبرسانی گفت: طرح مذکور شامل تأمین آب غدیر از منابع آب دز به ظرفیت 10 متر مکعب در ثانیه، توسعه ایستگاه پمپاژ ام الدبس به ظرفیت 5 متر مکعب در ثانیه برای شهرستان های تحت پوشش طرح و تکمیل و توسعه ایستگاه پمپاژ چمران به ظرفیت 5 متر مکعب در ثانیه برای شهرستان اهواز است.

وزیر نیرو با بیان اینکه اجرای این پروژه به طور معمول حدود 24 ماه زمان احتیاج دارد، ادامه داد: اعتبار مورد احتیاج این پروژه حدود 10 هزار میلیارد ریال بوده که در حال تأمین است و به سازمان آب و برق خوزستان تکلیف شده تا ظرف مدت کمتر از یک سال این پروژه اجرا گردد.

وی اظهار کرد: به رغم اینکه استان خوزستان در یکی از خشک ترین سال های تاریخی خود از نظر بارندگی واقع شده است با توجه به برنامه ریزی های اجرا شده برای تأمین آب شرب، صنعت و کشاورزی استان خوزستان مشکل خاصی وجود ندارد و احتیاج آبی بالغ بر 165 هزار هکتار کشت های تابستانه این استان تأمین شده که بعضی از کشت ها تا آبان ماه هم ادامه خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 شهریور 1400 بروزرسانی: 17 شهریور 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1757

به "محرابیان: تأمین آب شرب، کشاورزی و صنعت خوزستان در اولویت وزارت نیروست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محرابیان: تأمین آب شرب، کشاورزی و صنعت خوزستان در اولویت وزارت نیروست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید