معرفی عواملی که عمر را کوتاه می نماید

به گزارش مجله عکسفا، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: نقش عوامل بیرونی مؤثر بر بیماری ها مانند عوامل تغذیه ای در بسیاری از مواقع کمتر مورد توجه قرار می گیرد یا این که بیشتر جنبه برطرف تکلیف و نمایشی دارد.

معرفی عواملی که عمر را کوتاه می نماید

دکتر محمد باقر اولیا در گفت وگو با خبرنگار مجله عکسفا، عدم توجه کافی به عمر کوتاه کن بر بیماری ها را ضعف پزشکی مدرن، عنوان و اظهار کرد: بیشترین جلوه پزشکی امروز مبتنی بر شناخت بیماری بر اساس آموزه های کلاسیک، استفاده از تست های آزمایشگاهی، تصویربرداری برای تأیید تشخیص یا رد تشخیص های افتراقی و تجویز داروی مناسب برای از بین بردن بیماری یا تظاهرات ایجاد شده توسط بیماری هاست.

وی ادامه داد: البته در موارد محدودی در طب مدرن نیز اساس کار بر پرهیز و دوری از عامل بیماری است که این موارد نیز به میزان انگشت شمار و صرفاً بر اساس آموزه های غیربومی و دیکته ای است.

اولیا اضافه نمود: به نظر می رسد که نقش عوامل بیرونی مؤثر بر بیماری ها اعم از عوامل تغذیه ای، هوا، تعاملات اجتماعی، معنویات و دیگر موارد در بسیاری از مواقع کمتر مورد توجه قرار گرفته است یا این که حداقل در رفتار عملی مبتنی بر مکاتب پزشکی مدرن، بیشتر جنبه برطرف تکلیف و نمایشی دارد.

این فوق تخصص روماتولوژی با بیان این که به نظر می رسد با توجه به این که طی سال های طبابت با دارو تأثیر چندان مثبتی در افزایش کیفیت و طول عمر بیماران مشاهده نشده است، گفت: شرط آغاز و ادامه درمان در بسیاری از موارد مانند بالا بودن چربی یا قند خون، باید حذف رفتارهای نامناسب و عوامل احتمالی ایجاد بیماری باشد.

وی یادآور شد: البته آغاز درمان هم زمان با اصلاح رفتار می تواند در بسیاری از موارد از جمله حملات قلبی و فشارخون بالا ضروری باشد.

وی به همین دلیل اضافه نمود: در موارد محدود و فوق استثنا، حذف عامل اصلی مانند ترک سیگار در بیماری برگر، حذف گلوتن یا گندم از رژیم غذایی در بیماری سلیاک و در مواردی حذف انواع غذاها در حساسیت های غذایی مانند شیر در کمبود لاکتاز در پزشکی مدرن نیز اساسأ مدنظر قرار می گیرد اما به نظر می رسد که نقش رفتارهای نامناسب بخصوص تغذیه ای در ایجاد و درمان بیماری های مختلف قابل انکار نیست و احتیاج به توجه و مراقبت روزمره دارد.

اولیا، مصداق این موارد را سرفه های مزمن، دردها و مسائل استخوانی و مفصلی، قلبی، ریوی، گوارشی، سردرد، حساسیت های پوستی و مخاطی و کم خونی مطرح کرد و گفت: بیماران در این موارد هر چند که به انواع پزشکان مراجعه می نمایند و انواع آزمایش ها و انواع داروهای پر هزینه را تجربه می نمایند اما کمتر توسط تیم پزشکی به رفتارهای روزانه ناصحیح و افراطی بیمار در خوردن یا استعمال لوازم بهداشتی و آرایشی، انواع ادکلن ها، مواد شوینده یا سیگار توجه و تاکید لازم انجام می گردد.

وی معتقد است که نرمال بودن آزمایشات روتین و تکراری که مورد علاقه مردم هم قرار گرفته، ضمن تحمیل سنگین ترین هزینه های جاری به اقتصاد درمان، کم ترین ارزش پیشگویی نمایندگی در آینده سلامت افراد را دارد و رفتارهای نامناسب، اضافه وزن و عادت های تباه نماینده حتی در حضور پارامترهای ظاهری نرمال سلامت مانند فشار خون، قند یا چربی نرمال، زنگ خطری بزرگ محسوب می شوند.

این فوق تخصص با بیان این که در میزان قابل توجهی از بیماران مذکور، رفتارهای افراطی یافت می گردد، گفت: این رفتارها به یقین در ایجاد و تشدید بیماری نقش اساسی دارند و با شناخت این عوامل و حذف رفتارهای افراطی با کمترین اقدامات تشخیصی و تجویز دارو می توان بیمار را معالجه کرد.

وی در رابطه با نقش غذا در بروز بیماری ها نیز توضیح داد: امروزه نقش مصرف غذا بیش از احتیاج واقعی در التهاب مزمن بدن، تنگی عروق ارگان ها بخصوص قلب، پیری زودرس سلول ها، اختلال عملکرد زود هنگام ارگان های بدن و انواع سرطان بر محققین این امر آشکار است.

اولیا در سرانجام با بیان این که متأسفانه اکثر بیماران مقدار غذای مورد علاقه یا عادت خود را به عنوان مقدار غذای مورد احتیاج به خود تلقین می نمایند یا بهانه های کم کاری تیرویید و ارثی بودن چاقی را مطرح می نمایند، اعلام نمود: همین موضوع نیز تیم درمان را خسته از بی فایده دیدن تکرار توصیه ها نموده و به آسان ترین راه چاره یعنی تجویز دارو متوسل می نماید که همین چرخه معیوب سرچشمه اضافه وزن، دیابت و انواع بیماری های ثانویه است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 112

به "معرفی عواملی که عمر را کوتاه می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی عواملی که عمر را کوتاه می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید