موزه پیش از تاریخ در نزدیکی غار دربند رشی رودبار ایجاد می شود

به گزارش مجله عکسفا، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، موزه پیش از تاریخ در نزدیکی غار دربند رشی رودبار ایجاد می شود.

موزه پیش از تاریخ در نزدیکی غار دربند رشی رودبار ایجاد می شود

ولی جهانی، مدیرکل میراث فرهنگی گیلان از طرح ایجاد موزه پیش از تاریخ در غارهای رودبار خبر داد و اظهار کرد: با استناد به کاوش های باستان شناسی، سابقه استقرار انسان در غار باستانی دربند روستای رشی (با شماره ثبت ملی 13218) به حدود 230 هزار سال قبل باز می شود.

وی در خصوص اهمیت غارها از جنبه طبیعی و باستان شناسی گفت: حفاظت از محیط زیست غار و منطقه ها پیرامون آن همراه با معرفی جاذبه های تاریخی و طبیعی به گردشگران داخلی و خارجی در بلند مدت باعث توسعه پایدار و رشد گردشگری ضابطه مند می شود که از اهداف مهم اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با اشاره به پتانسیل های بزرگ تاریخی و طبیعی در نقاط مختلف استان یادآور شد: با حمایت های بی نظیر مسئولین ارشد استانی و کشوری، هم اکنون بستر مناسب برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری مهیا بوده و از تمام علاقمندان دعوت می کنیم تا با مراجعه به نزدیکترین واحدهای میراث فرهنگی در سطح استان نسبت به ارائه درخواست خویش اهتمام ورزند.

جهانی افزود: مجموعه غار دربند رشی به عنوان یکی از سرمایه های تاریخی طبیعی استان و کشور از زمان کشف آثار کهن سکونت انسان در آن جایگاه مهمی در تاریخ ایران و منطقه کسب کرده است؛ جاذبه های مختلف تاریخی و طبیعی این غارها و دره دربند باعث شده که این ناحیه یکی از اهداف تورهای گردشگری شود که در کنار جنبه های مثبت آن، بواسطه عدم برنامه ریزی باعث وارد شدن آسیب هایی به محیط زیست طبیعی این مجموعه شده است.

وی شرح داد: خوشبختانه سرمایه گذاری حاضر شده که با رعایت ضوابط میراث فرهنگی در فاصله یک کیلومتری از غار و در کنار جاده رشی به سی دشت یک مجموعه گردشگری شامل موزه محلی، بازارچه صنایع دستی، رستوران و پارکینگ اختصاصی را ایجاد کند که تورهای گردشگری قبل از بازدید از غار بتوانند با دیدن موزه، اطلاعاتی درباره پیشینه باستان شناسی منطقه و کشفیات باستان شناسی غارهای دربند رشی کسب کنند.

مدیرکل میراث گیلان گفت: ایجاد مسیر دسترسی مناسب و ایمن برای گردشگران و نصب تابلوهای راهنما از دیگر مواردی است که برای ساماندهی غار پیش بینی شده است.

وی اظهار امیدواری کرد که پس از صدور مجوزهای لازم و سیر مراحل اداری و با نظارت کارشناسان و متخصصان و حفظ حریم منظری مجموعه غارهای رشی و دره دربند، این مجموعه گردشگری موزه ای بتواند به یکی از مراکز گردشگری بی بدیل در سطح استان و کشور تبدیل شود.

جهانی با تاکید بر منحصر بفرد بودن مجموعه غارها و دره دربند رشی که باعث روشن شدن بخش مبهمی از تاریخ کهن بشر در ایران شده، اظهار داشت: اداره کل میراث فرهنگی استان با کمک موزه ملی ایران قصد دارد که علاوه بر تهیه پرونده ثبت این مجموعه تاریخی طبیعی در فهرست موقت میراث جهانی یونسکو، کاوش های علمی را در این کهن ترین سکونتگاه تاریخ گذاری شده بشر در ایران برنامه ریزی کند.

منبع: همگردی
انتشار: 23 آذر 1401 بروزرسانی: 23 آذر 1401 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 2151

به "موزه پیش از تاریخ در نزدیکی غار دربند رشی رودبار ایجاد می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه پیش از تاریخ در نزدیکی غار دربند رشی رودبار ایجاد می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید