نمایشگاه باستان شناسی برای بچه ها، نگاهی دیگر در مجموعه نیاوران افتتاح شد

به گزارش مجله عکسفا، نمایشگاه باستان شناسی برای بچه ها، نگاهی دیگر حاصل اولین همکاری مشترک مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران و موزه ملی علوم و فناوری شنبه 14 اردیبهشت ماه در این مجموعه افتتاح شد.

نمایشگاه باستان شناسی برای بچه ها، نگاهی دیگر در مجموعه نیاوران افتتاح شد

به گزارش مجله عکسفا به نقل از روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، مراسم گشایش این نمایشگاه مشارکتی با حضور امیر رضا شریف نیا مدیر مجموعه نیاوران، سید رحمت الله رئوف حنان مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد، بازرسی و پاسخگویی به شکایات، فاطمه مهاجرانی رئیس مرکز پرورش استعدادهای درخشان و جمعی دیگر از مسئولان برگزار گردید.

سید رحمت الله رئوف حنان مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد، بازرسی و پاسخگویی به شکایات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مراسم افتتاح این نمایشگاه ضمن قدردانی از این مجموعه و موزه ملی علوم و فناوری، بحث آموزش حفاظت از میراث فرهنگی به بچه ها را از دغدغه های این سازمان اعلام کرد و گفت: آموزش پیشینه فرهنگی و تاریخی کشور به جوانان آینده از اهم وظایف سازمان میراث فرهنگی است تا بچه ها به عنوان حافظان آینده میراث فرهنگی با موضوع میراث فرهنگی و نقش آن در کشور آشنا شوند و نسبت به آن بی تفاوت نباشند. برگزاری این دوره ها باعث می گردد این حرکت ادامه پیدا کند تا جایی که موضوع حفاظت از میراث فرهنگی به یک فرهنگ تبدیل شده و نهادینه گردد.

در ادامه این مراسم جلیل گلشن مشاور سابق رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و از پیشکسوتان حوزه باستان، بچه ها را هدف مشترک موزه ها اعلام کرد و گفت: خاطره امروز همواره در ذهن من خواهد ماند و آن حضور پدران و مادران علاقه مندی است که از این فرصت استفاده کردند و به آموزش فرزندانشان در حوزه میراث فرهنگی یاری کردند. زمانی می توانیم اهل ایران باشیم که گذشته خود را بشناسیم، به ارزش های آن پی ببریم و از آن ها برای آینده استفاده کنیم. برگزاری این دوره یاری می نماید تا بچه ها با ارزش های میراث فرهنگی و گذشته خود آشنا شوند.

گلشن یکی از دلایل بروز آسیب در میراث ارزشمند کشور را عدم شناخت از میراث فرهنگی دانست و اضافه کرد: تمام دستگاه ها می توانند از گذشته میراث فرهنگی و ارزش های آن استفاده نمایند تا بتوانیم آینده بهتری برای کشورمان بسازیم. بچه ها در همه جهان آینده سازان مملکت هستند و امیدواریم در آینده از این ارزش ها حفاظت نمایند. در پیغام ضروری است از مجموعه نیاوران و موزه ملی علوم و فناوری قدردانی کنیم که این فرصت را برای بچه ها به وجود آوردند.

در ادامه سمیرا ابراهیم پور مدیر پروژه آموزش خلاق باستان شناسی برای بچه ها ضمن قدردانی از این مجموعه به ارائه گزارشی از این پروژه پرداخت و گفت: هدف اصلی اجرای این طرح برای بچه ها، اهمیت آموزش آن ها در سنین پایین است و این آموزش ها این امکان را به آن ها می دهد تا با فرهنگ خود آشنا شوند. حفاظت از میراث فرهنگی بسیار پر هزینه است، این آموزش ها از دوران کودکی می تواند این هزینه را کاهش دهد.

صالح فرامرزی رئیس اداره نمایشگاه های سیار موزه ملی علوم و فناوری نیز ضمن ابراز خرسندی این همکاری مشترک با مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در مورد اهمیت برگزاری نمایشگاه های مشارکتی بین موزه ها گفت: نمایشگاه های مشارکتی فعالیت رایجی است که دارای اهمیتی ویژه در عملکرد موزه ها است. مشارکت زمانی اتفاق می افتد که سازمان ها و مؤسسات تعهد به همکاری و یاری به منابع و تخصص برای دستیابی به یک هدف مشترک و بلندمدت را داشته باشند.

فرامرزی به اشتراک گذاشتن منابع و تخصص، ایجاد نقاط قوت و توانمندی ها و همچنین رسیدن به مخاطبان جدید را از مهمترین دلایل برگزاری نمایشگاه های مشارکتی برشمرد و اضافه کرد: هر یک از موزه ها با پتانسیل و منابع خاص خود می توانند با ایجاد یک بستر مناسب در حوزه های مختلف از پتانسیل های موجود یکدیگر بهره مند شوند و این اقدام راه حل مناسبی برای برطرف چالش ها نیز محسوب می گردد. همکاری مشترک بین موزه ها نقش مشخص نماینده ای در دستیابی به اهداف مشترک دارد.

نمایش مستند گزارشی باستان شناسی برای بچه ها، اعطای گواهی آموزشی تحت عنوان حافظ کوچک میراث فرهنگی به بچه ها شرکت نماینده در چهارمین دوره آموزش خلاق باستان شناسی و همچنین رونمایی از پوستر پنجمین دوره از این آموزش ها از دیگر برنامه های مراسم افتتاحیه بود.

این نمایشگاه تا 24 اردیبهشت ماه از ساعت 10 تا 18 در محل تالار آبی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برپاست.

منبع: میراث آریا
انتشار: 2 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 221

به "نمایشگاه باستان شناسی برای بچه ها، نگاهی دیگر در مجموعه نیاوران افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایشگاه باستان شناسی برای بچه ها، نگاهی دیگر در مجموعه نیاوران افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید