نیروهای دولت لیبی 102 شبه نظامی حفتر را در ترهونه به اسارت گرفتند

به گزارش مجله عکسفا، دولت وفاق ملی لیبی خاطرنشان کرد که با شروع عملیات نظامی نیروهایش برای تصرف شهر ترهونه در غرب لیبی دستکم هشت نفر از شبه نظامیان تشکیلات ارتش ملی لیبی کشته و 102 نفر دیگر به اسارت گرفته شده و ادوات زرهی متعددی هم به غنیمت گرفته شد.

نیروهای دولت لیبی 102 شبه نظامی حفتر را در ترهونه به اسارت گرفتند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نیروهای دولت وفاق ملی لیبی روز شنبه از پیشروی خوب خود در محورهای جنوبی طرابلس اطلاع داد.

مصطفی المجعی سخنگوی مرکز اطلاع رسانی عملیات طوفان خشم همزمان با ادامه عملیات برای آزادسازی شهر راهبردی ترهونه در جنوب طرابلس گفت: نیروهای وفاق به پیشروی های خوبی در محورهای صلاح الدین و الطویشه در جنوب طرابلس و همزمان با آن در پیرامون شهر ترهونه دست یافتند.

وی اضافه کرد: شبه نظامیان حفتر هم توصیه هایی مبنی بر عقب نشینی از محورهای درگیری درطرابلس دریافت نموده اند از همین رو به تلافی این شکست خود فرودگاه بین المللی معیتیقه و محله های مسکونی اطراف آن را با موشک های گراد هدف قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، المجعی همچنین گفت که پروازهای شناسایی و جنگی نیروهای وفاق هم بر فراز شهر ترهونه در جنوب طرابلس ادامه دارد.

ظهر امروز شنبه نیروهای دولت وفاق ملی لیبی از شروع عملیات نظامی خود برای بازپس گیری شهر ترهونه در 95 کیلومتری جنوب غرب طرابلس اطلاع دادند که اتاق عملیات اصلی حفتر در غرب لیبی محسوب می گردد.

با شروع این عملیات نظامی خبر از کشته شدن هشت نفر از شبه نظامیان حفتر و اسارت 102 نفر دیگر رسیده است .

نیروهای دولت وفاق ملی لیبی همچنین با حمله به پادگان مهم الحواتم در ترهونه ادوات نظامی متعددی را به تصرف خود درآوردند.

محمد قنونو سخنگوی دولت وفاق ملی لیبی نیز از به غنیمت گرفته شدن هشت تانک و خودروی زرهی از جمله یک خودروی زرهی اماراتی متعلق به نیروهای حفتر در حمله به ترهونه اطلاع داد.

قنونو در بیانیه ای گفت: دولت لیبی عصر روز شنبه به عناصر پیوسته به صفوف نیروهای حفتر در شهر ترهونه هشدار نهایی داد که اگر از صفوف حفتر جدا شدند و سلاح خود را زمین گذارند و خود را تسلیم نمایند دولت وفاق ملی لیبی هم قول می دهد مورد محاکمه عادلانه ای قرار گیرند.

شبه نظامیان حفتر در 21 مارس گذشته از موافقت با آتش بس برای تمرکز بر کوشش ها در مبارزه با کرونا در لیب اطلاع دادند اما باز به حملات خود برای تسلط بر پایتخت لیبی مقر دولت وفاق ملی لیبی که از سوی جامعه بین المللی به رسمیت شناخته شده است ادامه دادند.

دولت وفاق ملی لیبی در واکنش به نقض آتش بس توسط نیروهای حفتر در 26 مارس گذشته عملیات طوفان صلح را علیه این نیروهای متجاوز شروع کرد و در هفته گذشته شش شهر و دو منطقه راهبردی که مهم ترینشان صبراته و صرمان هستند، آزاد کردند.

از زمان سرنگونی حکومت معمر قذافی رهبر سابق لیبی در سال 2011، این کشور تحت کنترل دو دولت موازی در شرق و غرب در آمده است؛ دولت وفاق ملی به ریاست فایز السراج در طرابلس (غرب کشور) که در سطح دنیا به رسمیت شناخته شده است و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی که خلیفه حفتر فرمانده شبه نظامیان ارتش ملی لیبی را حمایت می نماید.

حفتر با حمایت مصر، امارات و عربستان (و همچنین روسیه و چند کشور غربی) از اواخر فروردین 1398 با هدف اشغال پایتخت، عملیات نظامی علیه طرابلس را شروع کرد اما با مقاومت شدید نیروهای دولت السراج و شبه نظامیان متحد با آن روبرو شده و تا به امروز پیروز نشده است به داخل شهر نفوذ کند. نیروهای دولت السراج نیز از حمایت ترکیه، قطر و ایتالیا برخوردارند.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 956

به "نیروهای دولت لیبی 102 شبه نظامی حفتر را در ترهونه به اسارت گرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیروهای دولت لیبی 102 شبه نظامی حفتر را در ترهونه به اسارت گرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید