همه اظهارنظرهای متناقض تاج درباره ویلموتس

به گزارش مجله عکسفا، مسوولان فدراسیون فوتبال درباره قراردادی مارک ویلموتس مطالبی متعددی برخلاف واقعیت ها مطرح کردند که اکنون بعد از گذشت بیش از 6 ماه این تناقض ها آشکارتر شده است.

همه اظهارنظرهای متناقض تاج درباره ویلموتس

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران، مطابق سنوات گذشته، فدراسیون فوتبال بعد از ایجاد حواشی و افزایش نارضایتی طرفداران و اهالی فوتبال از اقدامات اجرا شده فدراسیون، اقدام به ارائه توضیحاتی توسط رییس فدراسیون کرد. تاج در حالی که می توانست ماه ها قبل نسبت به نحوه همکاری با ویلموتس شفاف سازی کند و طرفداران را در جریان آخرین تحولات تیم ملی قرار دهد و چه بسا از نظرات و مشاوره های فوتبالی ها استفاده کند، سکوت را در پیش گرفت.

توضیحات او درباره اتفاقات ماه های اخیر حاکی از نوع ویژه ای انفعال و تصمیمات عجیب است چرا که علی رغم درخواست ویلموتس برای فسخ قرارداد قبل از بازی با عراق و رسانه ای شدن این موضوع، فدراسیون فوتبال کماکان تاکید نمود که این اتفاق رخ نداده اما مهدی تاج، اکنون می گوید که این اتفاق اتفاق افتاده بود.

در ادامه نگاهی به تناقض های موجود در سخنان مهدی تاج می کنیم.

عدم شفاف سازی مبلغ قرارداد

یکی از ابهامات این قرارداد، مبلغ قرارداد بود. از روزهای نخست رسانه های بلژیکی و به خصوص مدیربرنامه این مربی ارقام هنگفتی را درباره همکاری با فدراسیون فوتبال مطرح کردند. این موضوع موجب سوال از فدراسیون فوتبال شد اما مسئولان فدراسیون فوتبال تاکید نمودند که نمی توانند مبلغ قرارداد را رسانه ای نمایند چرا که شاید ویلموتس راضی نباشد.

حال بعد از گذشت شش ماه از آن روزها، مهدی تاج خودش اذعان نموده که وقتی ویلموتس به ایران آمد، قرارداد اقتصادی خوبی با او امضا کردیم اما ما در آن ذکر نموده بودیم که مبلغ قرارداد شفاف سازی نگردد. بیان جزییات قرارداد آن هم بعد از ماه ها پنهان کاری، دروغ بزرگ فدراسیون فوتبال را افشا می نماید.

طبق عرف بین الملل رقم قرارداد محرمانه نیست و قطعا ویلموتس به عنوان یک مربی حرفه ای چنین چیزی را از فدراسیون نمی خواهد و بدون شک چنین چیز من در آوردی، می تواند از فدراسیون فوتبال سر بزند.

قرارداد هنگفت با ویلموتس

یکی از مباحث موجود، قرارداد سنگین فدراسیون فوتبال با این مربی است، موضوعی که نه تنها در فدراسیون فوتبال بلکه در ایران تبدیل به عرف شده اما فقط فدراسیون فوتبال ادعا دارد که قراردادش با سرمربی تیم ملی گران نیست.

با توجه به همین موارد، احسان قاضی زاده هاشمی، عضو کمیسیون ورزش مجلس شورای اسلامی اخیرا گفته که ارزش این مربی در بنگاه های اروپایی در حدود 600 هزار دلار است.

پس از اظهارات قاضی زاده، مهدی تاج توضیح داد که رقم قرارداد ویلموتس برای کسی که بلژیک و فوتبال این کشور را می شناسد، منطقی است. وقتی نماینده مجلس می گوید این مربی 500 هزار دلار هم نمی ارزد، این حرف درستی نیست. در لیگ ما مربیان داخلی و خارجی های زیادی هستند که بیش از 500 هزار دلار پول می گیرند.

با این حال منابع بلژیکی و حتی بعضی از رسانه های ساحل عاج که ویلموتس پیش از ایران در آنجا فعالیت داشت، فاش کردند که ارزش قرارداد ویلموتس به عنوان سرمربی تیم ملی ساحل عاج برای یک سال 600 هزار یورو و در بلژیک 824 هزار دلار بوده است که در مقایسه با مبلغ حدود 2 میلیون یورویی او با تیم ملی بسیار پایین است.

نمایش نجابت

یکی از مانورهای تبلیغاتی فدراسیون فوتبال درباره مارک ویلموتس استفاده از واژه نجیب بود. با توجه به اینکه فدراسیون فوتبال مطرح کرد که قرارداد ویلموتس پرداخت نشده و در انجام مطالباتش به این مربی دیرکرد داشته است، خیلی از اهالی فوتبال عدم تعهد ویلموتس به قرارداد را به خاطر بدقولی فدراسیون فوتبال در پرداخت دستمزدش تا حدودی طبیعی دانستند.

در پی این اتفاقات، فدراسیون فوتبال و مسئولانش بارها گفتند که ویلموتس به خاطر سکوت برابر این مسائل، نجابت به خرج داده است و او را مربی نجیب می دانستند.

اما اکنون مهدی تاج موضوعی را عنوان نموده که از اساس، گفته های مسئولان فدراسیون فوتبال در ماه های گذشته را زیر سوال می برد و پرده دیگری از تناقض های این فدراسیون پنهان کار را فاش می نماید. مهدی تاج در مصاحبه اخیرش گفته: در قرارداد مربیان ملی با تیم ها، ذکر شده است اگر مربی 2 تا 3 ماه پول خود را دریافت نکند، می تواند یک طرفه فسخ کند. با این حال ما تنها 7 روز دیرتر پول او را پرداخت کردیم.

نکته اصلی ماجرا این است که ویلموتس تا زمانی که فرصت قانونی فدراسیون فوتبال برای پرداخت پولش تمام نشده بود، نمی توانست قرارداد را فسخ کند و حرف از نجابت زدن درباره او زمانی معنا پیدا می کرد که مثلا مربی بلژیکی چند ماه پس از موعد قانونی پولش را نمی گرفت و دم نمی زد. با این حال، بنا بر اعتراف تاج، ویلموتس تنها بعد از گذشت 7 روز از مهلت قانونی پرداخت طلبش، قرارداد را یک طرفه فسخ کرد و کار را به وکلایش سپرد. در واقع نجابت مرد بلژیکی مورد علاقه تاج و دوستانش، فقط یک هفته دوام داشت.

چرا ویلموتس پس از فسخ قرارداد، روی نیمکت نشست؟

در حالی که چند روز قبل از بازی با عراق، رسانه ای بلژیکی اعلام کردند ویلموتس قراردادش را فسخ نموده، فدراسیون فوتبال به طور مکرر منکر این قضیه شد و هر طور شده، پول این مربی را پرداخت کرد.

اکنون که کار از کار گذشته و تیم ملی با مربی بدون انگیزه خود به عراق باخته، مهدی تاج فاش نموده که ویلموتس چند روز قبل از بازی با عراق، قراردادش را فسخ نموده بود. او می گوید مارک ویلموتس قبل از ملاقات با عراق قرارداد خود را فسخ کرد. در این بین ما چند نامه به فیفا دادیم تا از بودجه خود، پول ویلموتس را پرداخت نمایند اما با توجه به تحریم های جدید، آن ها نتوانستند بانکی را پیدا نمایند و ویلموتس هم این را بر این اساس گذاشت که فدراسیون اراده ای برای پرداخت پول خود ندارد.

اکنون این سوال مطرح می گردد که یک مربی که قراردادش را فسخ نموده و تعهدی به تیمش ندارد، چطور دلش به حال نتایج تیم ملی ایران خواهد سوخت و چه تضمینی برای موفقیت او وجود دارد؟

مربی پروازی و کتمان فدراسیون فوتبال

ویلموتس طی 6 ماه گذشته حدود یک ماه در ایران حضور داشت که آن هم مربوط به بازی های تیم ملی بود. همین موضوع موجب شد که رسانه ها و مردم از واژه مربی پروازی برای ویلموتس استفاده نمایند اما فدراسیون فوتبال تا قبل از این مصاحبه چنین نظری نداشت و تاج تاکید داشت که ویلموتس مربی پروازی نیست.

حال که کار از کار گذشته تاج می گوید ما به ویلموتس اعلام کردیم که از رفت و آمدهای او راضی نیستیم. او به ما گفت که در بلژیک در حال کار برای تیم ملی بوده اما باز هم از او گزارش کار خواستیم.

آیا الان که ویلموتس دست بالاتر را دارد و قراردادش را به خاطر بدقولی فدراسیون فوتبال فسخ نموده و فدراسیون فوتبال در مظان اتهام است، تاج باید چنین موضوعی را مطرح کند؟

استفاده از نام استیلی به عنوان مربی ایرانی

یکی از پیشنهادها به فدراسیون فوتبال این بود که اگر نمی تواند پول مربیان خارجی را بدهد، یک مربی ایرانی خوب و کارنامه دار را برای تیم ملی انتخاب کند اما فدراسیون به خاطر هراس از تبعات احتاقتصادی انتخاب سرمربی، به سراغ ویلموتس رفت.

با این حال مهدی تاج که قصد فرار رو به جلو دارد گفته این ها همان هایی هستند که روی استیلی، سرمربی تیم ملی امید فشار می آورند و بعد می گویند ویلموتس از کجا آمده است. این حرف ها را نزنید، به فوتبالمان می خندند.

نکته ای که در پس صحبت های تاج نهان است، این است که انتخاب استیلی به دلخواه فدراسیون نبود و قبل از او کرانچار به عنوان سرمربی خارجی انتخاب شد. حتی استیلی گزینه نخست این فدراسیون به عنوان مربی ایرانی نبود و آن ها سراغ فرهاد مجیدی رفتند و قبل از آن هم مربیان دیگر راهنمایی تیم ملی امید را قبول ننموده بودند.

اکنون که کار از کار گذشته، مهدی تاج به جای پذیرفتن اشتباهاتش، قصد تبرئه خود را با طرح چنین مسائلی دارد.

انتخاب ویلموتس اشتباه بود؟

زمانی که مارک ویلموتس به عنوان گزینه احتاقتصادی راهنمایی تیم ملی مطرح شد، این انتقاد وجود داشت که سبک مربیگری این مربی هیچ شباهتی به سبک فوتبال تدافعی در ایران ندارد. تیم ملی هشت سال با کی روش، دفاعی بازی نموده بود و تغییر سبک بازی به این راحتی ها ممکن نبود.

اما باز هم ویلموتس آمد تا مهدی تاج اکنون به اشتباهش اذعان کند. او می گوید ما با کارشناسان مورد تایید خود که صحبت کردیم، به این نتیجه رسیدیم که ویلموتس مربی خوب و بزرگی است اما خیلی به مسائل فوتبال ما گره نخورده است. بازیکنان ما را خیلی نمی شناسد و از تیم های عربی شناخت خوبی ندارد.

حال معین نیست کدام کارشناسان به تاج برای این انتخاب ها مشاوره داده و آیا او می تواند اسامی کارشناسانش را بگوید بیشتر با آن ها آشنا شویم؟

جای اشتباه نداریم؟

مهدی تاج تاکنون یک بار هم نگفته که در اقداماتش اشتباهی وجود داشته است. شاید اگر مدیری در سوئیس یا ژاپن اقدامات او را انجام داده بود، اکنون از طرفداران تیم ملی عذرخواهی می کرد اما او در صحبت هایش می گوید ما باید بهترین عملکرد خود را از این به بعد نشان دهیم و جای اشتباهی وجود ندارد.

مهدی تاج به همراهش مشاوران و حلقه یاران نزدیکش، شرایط کنونی را با چندین میلیون هزینه و نتایج ضعیف برای فدراسیون فوتبال به ارمغان آورده است.

حال که او هیچ اشتباهی را متوجه خودش و دوستانش نمی داند، بهتر است دست از سکوت، پنهان کاری و تک روی در انجام امور فدراسیون فوتبال بردارد و به مشاوره اهالی فوتبال هم گوش بدهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 548

به "همه اظهارنظرهای متناقض تاج درباره ویلموتس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه اظهارنظرهای متناقض تاج درباره ویلموتس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید