پیشروی های برق آسای یمنی ها، چرا فتح مأرب اهمیت راهبردی دارد؟

به گزارش مجله عکسفا، خبرنگاران - گروه بین الملل: به نظر می رسد که تصمیم قطعی برای بازپس گیری مأرب اتخاذ شده است و گواه این هم نشست نظامی ویژه فرماندهی اطلاعات نظامی و فرماندهان وزارت دفاع یمن در صنعا در چند روز قبل برای بررسی سازوکار رقم زدن سرنوشت نبرد مأرب است.

پیشروی های برق آسای یمنی ها، چرا فتح مأرب اهمیت راهبردی دارد؟

نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن با وجود ضجه های آمریکا و انگلیس به پیشروی های خود به سوی شهر مأرب ادامه می دهند. طی روزهای گذشته قریب به 35 کیلومتر مربع در شهر صرواح به عنوان بزرگترین شهر این استان نفت خیز را پس گرفته اند. پیشقراولان ارتش و کمیته های مردمی یمن به 10 کیلومتری مرکز استان مأرب رسیده اند.

نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن پیروز شدند بعد از به دست دریافت کنترل روستای الزور در منطقه صرواح، خود را به سد راهبردی مأرب برسانند. نبرد شدیدی بین نیروهای یمنی و مزدوران سعودی در حوالی جبل البلق در منطقه صرواح استان مأرب در جریان است. نیروهای مقاومت، روستای الزور در منطقه صرواح در مأرب را به کنترل خود درآوردند.

نیروهای یمنی پس از آزادسازی این روستا و نبرد سنگین که ده ها کشته و زخمی در صفوف مزدوران سعودی و از جمله افسران و فرماندهان آنها برجای گذاشت، به سد تاریخی مأرب نزدیک شدند.

در آخرین تحولات اجرا شده در جبهه های غربی شهر مارب، نیروهای انصارالله و کمیته های مردمی یمن روستاهای الزور و الحماجره واقع در جاده صرواح-مارب و همچنین منطقه کوهستانی حمار را به کنترل خود درآوردند.

در حال حاضر درگیریهای سنگین در منطقه طلعه الحمرا و همچنین سد مارب بین طرفین در جریان است. طلعه الحمرا و سد مارب دو خط اصلی دفاعی فعلی شهر مارب محسوب می شوند و سیطره انصارالله بر هرکدام از این دو باعث فروپاشیدن مقاومت نیروهای ائتلاف سعودی در این جبهه خواهد شد.

بر اساس آخرین گزارش های دریافتی، مزدوران وابسته به آل سعود تا به امروز متحمل خسارات سنگین شده اند و 2600 کشته، زخمی و اسیر داشته اند.

نبرد سنگینی در اطراف پادگان کوفل که نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن چند روز قبل بر آن مسلط شده اند، جریان دارد. نیروهای صنعا در جبهه های شمالی و غربی شهر مارب دستاوردهای چشمگیری داشته اند و طی 24 ساعت گذشته پیروز به پیشروی به سوی قلب وادی ذنه و نیز البلق و نقیل شده اند.

همزمان با آن قبایل مأرب، خطوط قرمز ریاض را زیر پا گذاشته اند و این با وجود تهدیدات سعودی مبنی بر هدف قرار آنها در صورت همکاری و توجه به طرح های آشتی صادره از رهبری صنعاست. سران این قبایل دو روز گذشته دیدارهای متعددی با فرماندهان عالی رتبه نظامی در صنعا داشته ند و همگی بر لزوم آزادسازی مارب تاکید دارند.

در این میان مقامات صنعا گزینه هایی را پیش روی افراد قبایل که در صفوف ائتلاف سعودی حضور دارند، گذاشته اند که یا به صنعا در مقابل امان نامه بازگردند یا از طریق گذرگاه امن به استان های شرقی یمن بروند.

مقامات صنعا بر آزادسازی مارب اصرار دارند به طور که عبدالله الحاکم رئیس سازمان اطلاعات دولت نجات ملی یمن ضمن تاکید بر آزادسازی سراسر یمن از لوث اشغالگران به توان تاکتیکی بالا و پیشرفته نیروهای یمنی اشاره کرد که توان ورود به سخت ترین نبردها را دارد. وی گفت که هدف راهبردی از عملیات نظامی، بازپس گیری مارب و درهم شکستن متجاوزان و مزدوران آنهاست.

اهمیت راهبردی مارب

در 5 سال گذشته استان مارب از اصلی ترین پایگاه ائتلاف غربی - عبری - عربی در مرکز یمن بوده و رژیم سعودی برای تثبیت مواضع در این استان سرمایه گذاری زیادی انجام داده و نیروهای تحت فرمان (دولت مستعفی و فراری منصور هادی) را به انواع تجهیزات مدرن نظامی مجهز کرده است.

مارب برای رژیم سعودی اهمیت راهبردی و فراوانی دارد و تمام توان و امکاناتش را در سال های گذشته در این استان به میدان آورد چرا که رؤیای اشغال شهر صنعاء را در سر می پروراند و به خوبی می دانست برای رسیدن به پایتخت باید مواضع را در این استان تقویت و تحکیم کند.

نیروهای ائتلاف سعودی تا اوایل زمستان سال 98 ابتکار عمل را در استان مارب در دست داشتند اما با شروع عملیات رزمندگان یمنی تحولات میدانی تغییر کرد و بخش های وسیعی از این استان از اشغال خارج شد و همه امیدهای ریاض بر باد رفت.

استان مارب که قلب یمن خوانده می شود از محور غربی حدود 170 کیلومتر با شهر صنعاء فاصله دارد و دروازه شرقی پایتخت محسوب می شود و شمال و جنوب یمن را به یکدیگر متصل می کند و سرشار از منابع گازی و نفتی است و همین مسئله اهمیتش را چند برابر کرده است.

تقلای بی فایده ریاض برای فرار از شکست

این درحالی است که ریاض دست به تقلای گسترده دیپلماسی به منظور توقف عملیات ارتش و کمیته های مردمی یمن در مارب زده است و این در حالی بود که تا سال گذشته آن را خط قرمز خود می دانست. آل سعود دست به دامان اتحادیه عرب، مارتن گریفیتس نماینده سازمان ملل در امور یمن شده است و از طریق نماینده دائم خود در سازمان به دنبال فشار برای توقف این حملات است.

ریاض برای توقف حملات نیروهای یمنی دست به هر کاری زده است که تا به امروز شکست خورده است. حتی اهرم وجود دهها اردوگاه آوارگان در اطراف مارب هم با رویکرد مناسبت صنعا، راه به جایی نخواهد برد.

ضربه ای مهلک به سعودی و دولت مستعفی و فراری منصور هادی

آزادسازی مارب ضربه دوجانبه؛ یکی، به دولت مستعفی و فراری منصور هادی است که دیگر تسلطی بر مناطق یمن نخواهد داشت و ضربه دیگری به سعودی است که آخرین مراکز تحت اشغالش در یمن را از دست خواهد داد.

سرسپردگان دولت هادی به ریاض درباره تبعات سقوط کامل استان مارب هشدار داده اند و از آن به مثابه خط اول دفاع از شهرهای جیزان و شروره عربستان نام برده اند که سقوط آن به منزله توسعه کنترل انصارالله یمن بر کل مرزهای مشترک با عربستان و افتادن استان نفت خیز در کنترل صنعا دانسته اند و اینکه توان نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن را دوچندان خواهد کرد.

برخی از مزدوران وابسته به عبد ربه منصور هادی حتی از سقوط مارب به عنوان مقدمه سقوط ریاض نام برده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 اسفند 1399 بروزرسانی: 24 اسفند 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1460

به "پیشروی های برق آسای یمنی ها، چرا فتح مأرب اهمیت راهبردی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشروی های برق آسای یمنی ها، چرا فتح مأرب اهمیت راهبردی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید