پیش بینی ابتلا به پارکینسون به یاری هوش مصنوعی!

به گزارش مجله عکسفا، محققان از هوش مصنوعی برای تشخیص الگوی هشت پروتئین خون در بیماران مبتلا به پارکینسون استفاده کردند.

پیش بینی ابتلا به پارکینسون به یاری هوش مصنوعی!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، براساس گزارش دیجیاتو، درحال حاضر هیچ دارویی برای محافظت از مغز در برابر پارکینسون وجود ندارد، بااین حال تشخیص زودهنگام این بیماری می تواند یاری شایانی به مهار آن بکند. اکنون محققان با آزمایش خون و یاری هوش مصنوعی توانسته اند تا هفت سال قبل از بروز علائم پارکینسون، این بیماری را در افراد پیش بینی نمایند.

براساس گزارش گاردین و مقاله منتشرشده در نیچر، محققان دانشگاه UCL لندن و دانشگاه گوتینگن آلمان از الگوریتم یادگیری ماشینی برای تشخیص الگوی هشت پروتئین خون در بیماران مبتلا به پارکینسون استفاده کردند. این الگوریتم می تواند ابتلا به پارکینسون در سایر بیماران را پیش بینی کند.

پیش بینی پارکینسون با آزمایش خون و هوش مصنوعی

بیماری پارکینسون سریع ترین بیماری تخریب نماینده عصبی در دنیا است و عمدتاً در افراد سالخورده مشاهده می گردد. بیش از 150 هزار نفر در بریتانیا و 10 میلیون نفر در سراسر دنیا به این بیماری مبتلا هستند. این بیماری در اثر تجمع پروتئینی به نام آلفا سینوکلئین (Alpha-synuclein) ایجاد می گردد و به سلول های عصبی که ماده مهمی به نام دوپامین ایجاد می نمایند، آسیب می زند یا آن ها را به کلی از بین می برد.

افراد مبتلا به پارکینسون علائم مختلفی، مانند لرزش، مسائل حرکتی و سفتی عضلات را تجربه می نمایند. بعلاوه مسائلی در حفظ تعادل، حافظه، سرگیجه و درد عصبی دارند. بسیاری از درمان های فعلی بر پایه جایگزینی دوپامین در مغز انجام می شوند.

در پژوهش حاضر، دانشمندان کالج دانشگاهی لندن و دانشگاه گوتینگن از الگوریتم یادگیری ماشینی برای تشخیص الگوی هشت پروتئین خون در بیماران پارکینسون استفاده نموده اند. این الگوریتم می توانند پارکینسون را در سایر بیماران مستعد پیش بینی کند. محققان توانسته اند در بیماری که آزمایش خون داده بود، این اختلال را بیش از هفت سال قبل از ظهور علائم به درستی پیش بینی نمایند.

محققان می گویند با این الگوریتم ها ممکن است بتوان پارکینسون را حتی زودتر از هفت سال هم تشخیص داد؛ به این ترتیب، پزشکان فرصت بیشتری برای درمان افراد مبتلا به پارکینسون خواهند داشت یا می توانند سرعت پیشروی بیماری را کاهش بدهند.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 30 خرداد 1403 بروزرسانی: 30 خرداد 1403 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 2290

به "پیش بینی ابتلا به پارکینسون به یاری هوش مصنوعی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی ابتلا به پارکینسون به یاری هوش مصنوعی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید