چند نکته درباره منظر فرهنگی اورامان و مرمت تخت جمشید

به گزارش مجله عکسفا، همکاری مشترک در زمینه حفاظت و مرمت هیات ایران و ایتالیا و شناسایی مناطق باستانی منظر فرهنگی روستای اورامانات توسط مدیران پایگاه های تخت جمشید و اورامان مورد آنالیز واقع شد.

چند نکته درباره منظر فرهنگی اورامان و مرمت تخت جمشید

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

نشست دستاوردهای پژوهشی پایگاه های دنیای و ملی کشور به مناسبت هفته ملی پژوهش و فناوری در روز 26 آذرماه در سالن آمفی تئاتر وزارت میراث فرهنگی برگزار گردید. در این نشست تخصصی بخشی از دستاوردهای پایگاه ها مانند پژوهش های باستان شناسی منظر فرهنگی اورامان، پژوهش های نوین حفاظت از مجموعه میراث دنیای تخت جمشید با مشارکت مرمت گران بدون مرز ایتالیا، پژوهش درباره الگوی حفاظت شهری از بافت قدیم شارستان میبد و تجربه حفاظت از گنبد مسجد امام (ره) و گنبد مسجد شیخ لطف الله در نقش دنیا اصفهان ارائه شد.

در این نشست که به همکاری پژوهشی، آموزشی و فنی مشترک در زمینه حفاظت و مرمت هیات ایران و ایتالیا پرداخته شد، حمید فدایی مدیر پایگاه میراث دنیای تخت جمشید گفت: رویکرد ما در مرمت عوض شده بود و سیاست این بود که از مرمت سنگین فاصله بگیریم و به حفاظت روی بیاوریم. نقطه اوج فعالیت هایی از این دست کاری است که در یک سال گذشته با همکاری مرمت گران بدون مرز ایتالیایی انجام شد.

هدف هم آموزش و پژوهش بوده است و ماحصل آن فعالیتی است که در دو نقطه از تخت جمشید شروع شد در دروازه شرقی کاخ شورا و دیواره جنوبی تچر. اعتبار این کار به وسیله موسسه ایتالیایی و توسط بنیاد اعتباری سوئیس تامین شد.

وی همچنین درباره مطالعاتی که درباره گلسنگ ها و کنترل آن انجام گرفته اعلام کرد: شناخت درباره این گلسنگ ها صورت گرفته بود و برای کنترل آن به نتایج خوبی رسیدیم که در آینده چاپ می گردد. در پاکسازی به این نتیجه رسیدیم که بعضی از رسوبات نیازمند حذف هستند. همچنین این امکان فراهم شد تا از لیزر برای شناختن لایه های زیرین که با روش دستی قابل پاک شدن نبود، استفاده گردد. زیر بعضی از لایه ها رنگ بود و بر اثر شوک انبساطی نسبت به سنگ دچار آسیب می شدند و رنگ را از خودشان جدا می کردند.

فدایی در سخنرانی خود بر این موضوع تاکید داشت که نمی توان با همه گلسنگ ها یکسان برخورد کرد همچنین توضیحاتی را درباره مرمت سنگ های تخت جمشید داد .

در مستندی که با این منظور پخش شد نیز درباره نحوه فعالیت و مرمت سنگ ها توسط مرمت گران بدون مرز توضیحاتی داده شد. در این مستند مخاطب با انواع روش های مرمتی به کار گرفته شده در تخت جمشید آشنا می شد. از دستمال کاغذی آغشته به بی کربنات آمونیوم تا تزریق زیر سنگ ها.

سپس طالب نیا مدیر پایگاه میراث فرهنگی روستای اورامانات گفت: پژوهش های مختلفی در دو سال گذشته در پایگاه اورامان صورت گرفته است 24 پژوهش از جمله در حوزه مردم شناسی معماری و ... .

وی اضافه کرد: زمانی که صحبت از منظر فرهنگی اورامانات می گردد بیشتر ذهنیت ها به سمت بافت روستایی می رود ولی حالا می خواهیم از منظر باستانی آن را معرفی کنیم. در این منظر 6 دهانه پایه پل داریم و آثاری که پیرامون روستا شکل گرفته اند. موقعیت قرارگیری جغرافیایی روستای اورامانات مهم است چون بین شمال بین النهرین زاگرس شمال و زاگرس مرکزی و فلات مرکزی واقع شده است. در اورامان از دوره غارنشینی تا یکجانشینی می توان آثاری را دید. هنوز هم بعضی از راههای باستانی وجود دارد که مردم از آنها استفاده می نمایند و می تواند در بحث مردم شناسی مهم باشد.

وی گفت: تعداد آثار شناسایی شده را از 148 اثر به 255 اثر رسانده ایم که البته 95 اثر فاقد مدارک هستند. براساس گاهنگاری نیز در منطقه 13 محوطه پارینه سنگی، ده محوطه نوسنگی، 23 محوطه مس و سنگ و 47 محوطه با دوره مفرغ و 48 محوطه دوره آهن و 114 محوطه تاریخی و 208 محوطه اسلامی شناسایی شده است. متاسفانه از این محوطه هایی شناسایی شده تنها 12 محوطه ثبت شده و یکی از آ نها مشخص عرصه و حریم نشده اند.

منبع : مهر

منبع: چمدان
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 463

به "چند نکته درباره منظر فرهنگی اورامان و مرمت تخت جمشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند نکته درباره منظر فرهنگی اورامان و مرمت تخت جمشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید