تور ایتالیا: کانال دم؛ راه چاره ناپلئون برای مقابله با ارتش بریتانیا

به گزارش مجله عکسفا، با کانال دم، یکی از زیباترین کانال های کشور بلژیک که در حقیقت به دست ناپلئون برای مقابله با هجوم ارتش بریتانیا ساخته شده است، آشنا شوید.

تور ایتالیا: کانال دم؛ راه چاره ناپلئون برای مقابله با ارتش بریتانیا

با ما همراه باشید و با تور ایتالیا از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

یکی از راه های محبوب تماشا شهر زیبای بروخه در کشور بلژیک، سوار شدن بر قایق های کروز در کانال های بی شمار شهر است. مرکز تاریخی شهر با موقعیت استراتژیک، محاصره شده به وسیله کانال ها، به راحتی به گردشگران اجازه می دهد تا با یک گشت قایقی در اطراف این منطقه تاریخی به تحسین خانه های تاریخی زیبا، کلیساها و سایر جاهای تماشای بلژیک بپردازند. خود کانال های شهر، به خصوص کانال سه لاینه بروخه-اسلایس (شهری در هلند) یا کانال دم (Damme Canal)، نیز ارزش بازدید دارند.

این کانال با 15 کیلومتر طول، بروخه را به شهر مرزی هلندی اسلایس به وسیله شهر دم (شش کیلومتری شمال شرقی بروخه)، متصل می نماید. کانال دم به دستور ناپلئون بناپارت کنده شد و ازاین رو به آن کانال ناپلئون وارت (Napoleon Vaart) یا کانال ناپلئون نیز می گویند.

هدف ناپلئون، کندن چندین کانال در امتداد ساحل بود تا ارتش فرانسه بتوانند سریع تر جابه جا شوند و تجهیزات جنگی را سریع تر منتقل نمایند و در همین حین با ارتش قدرتمند بریتانیا روبه رو نشوند.

انجام این کار در دریا به دلیل حضور نیروی دریایی بریتانیا در آب ها غیرممکن بود. این کانال قرار بود شهر بروخه را به دهانه رود اسخلده (Scheldt) در هلند متصل کند، اما با شکست ناپلئون در نبرد واترلو، این امر هرگز محقق نشد.

نبرد واترلو در تاریخ 18 ژوئن سال 1815 میلادی، بین قوای فرانسه و قوای ائتلاف هفتم در دشت واترلو در کشور بلژیک امروزی در گرفت. این آخرین نبرد ناپلئون بناپارت بود.

کمی بعد، پادشاه ویلیام اول دستور داد تا ساخت کانال بروخه-اسلایس تمام گردد، اما این پروژه تا دهه 1850 کامل نشد. در شهر دم، این کانال از کانال لئوپلد (Leopold) و کانال شیدونک (Schipdonk) عبور می نماید. این دو کانال در سال های میانی قرن نوزدهم، پس از استقلال یافتن بلژیک در سال 1830، برای کاهش آسیب پذیری شبکه کانالی بلژیک از دخالت هلندی ها ساخته شدند.

کانال دم تا سال 1940 مورد استفاده بود. در این سال، ارتش فرانسه با تخریب سیستم سیفون کانال به حمل و نقل دریایی در کانال دم، سرانجام داد.

امروزه در دو سمت کانال، درختان به صف کشیده، چشم اندازی بی نظیر و زیبا به وجود آورده اند و به جرات می توان گفت که این کانال، زیباترین کانال فلاندر (ناحیه ای در شمال بلژیک به مرکزیت بروکسل) است.

منبع: کجارو / amusingplanet.com
انتشار: 18 اسفند 1400 بروزرسانی: 18 اسفند 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1960

به "تور ایتالیا: کانال دم؛ راه چاره ناپلئون برای مقابله با ارتش بریتانیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ایتالیا: کانال دم؛ راه چاره ناپلئون برای مقابله با ارتش بریتانیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید